خانه » مقالات کارآموزی » دانلود مقاله کارآموزی کنترل کیفیت کارخانه تولید کولر

دانلود مقاله کارآموزی کنترل کیفیت کارخانه تولید کولر

دانلود مقاله کارورزی کنترل کیفیت کارخانه تولید کولر از سری مقالات کارآموزی با 61 صفحه و فرمت اجرایی Word

کولر ها که در ایران با نام کولر آبی و کولر گازی شناخته می شوند از جمله دستگاه های محلی هستند که اغلب با این هدف طراحی و تولید شده اند تا در میان یک پنجره یا روی دیوار و مانند آن نصب شوند. این دستگاه ها طراحی شده اند تا هوای سرد مورد نیاز برای اتاق را فراهم کنند.

ساختار کولر به گونه ای است که یا بدون لوله یا با لوله های کوتاه یا بلند نصب و راه اندازی می شوند. هر یک از این کولر ها شامل یک منبع اولیه تبرید و رطوبت زدایی و ابزاری برای گردش و فیلتر کردن هوا است و ممکن است شامل ابزاری برای هوارسانی و یا تخلیه نیز باشد.

وظیفه اساسی یک کولر این است که به وسیله سرمایش، رطوبت زدایی، فیلتر کردن یا تمیز کردن و گردش هوای اتاق، شرایط آسایش افراد حاضر در محل را فراهم کند. این دستگاه در انواع خاص و همچنین ممکن است با وارد کردن هوای بیرون به داخل اتاق و یا تخلیه هوای اتاق به بیرون، بخشی از هوای تازه مورد نیاز ساختمان را نیز فراهم کند.

عملکرد این دستگاه به گونه ای است که دمای اتاق را با یک ترموستات یکپارچه اندازه گیری و کنترل می کند.

تجهیزات الکترونیکی در تولید کولر

در حال حاضر، ریزپردازنده ها عملکردهای متعددی را در کولرها نظارت و کنترل می کنند. این کنترل کننده های میکروالکترونیکی، نمایشگرهای دیجیتال و صفحات لمسی متنوعی دارند که برای برنامه ریزی دمای مطلوب، زمان بندی روشن و خاموش شدن، سرعت های تنظیم شده فن، قابلیت های فرعی، حسگر کنترل رطوبت، دما و جریان هوا استفاده می شوند.

دانلود گزارش کارآموزی کنترل کیفیت تولید کولر

دانلود گزارش کارآموزی کنترل کیفیت تولید کولر

راندمان کولرهای گازی

راندمان کولر ها را می توان به یکی از دو شکل زیر نشان داد :

 1. نسبت راندمان انرژی که به اختصار با EER نمایش داده می شود و اغلب برای ارزیابی عملکرد دستگاه در حالت سرمایش ملاک قرار می گیرد. نسبت راندمان انرژی از تقسیم ظرفیت دستگاه بر حسب Btu/hr به توان ورودی دستگاه بر حسب وات به دست می آید.
 2. ضریب عملکرد یا ضریب کارکرد به اختصار با COP نمایش داده می شود و اغلب برای ارزیابی عملکرد دستگاه در حالت گرمایش ملاک قرار می گیرد. نسبت راندمان انرژی از تقسیم ظرفیت دستگاه بر حسب Btu/hr به توان ورودی دستگاه بر حسب واحد ضرب در 412 به دست می آید.

استانداردهای محصولات تولید کولر

استاندارد 117 CSA C22.2 No. و استاندارد UL 484 از نظر معیارها و ملاحظات فنی بسیار مشابه هستند. در استاندارد UL 484 بخش ساخت شامل مواردی نظیر محفظه کولر و جنس مواد سازنده آن، قابلیت حفاظت در برابر تماس با بخش های متحرک و برق دار بدون عایق و ابزارهای مورد نیاز برای نصب و اتصال مطرح شده است. در این استانداردها همچنین قابلیت سیستم تبرید برای تحمل فشارهای کارکرد، تخلیه فشار سیستم در آتش سوزی و سمی بودن مبرد توجه شده است.

ملاحظات الکتریکی شامل اتصالات الکتریکی، اتصال به زمین، سیم کشی داخلی دستگاه، روش های سیم کشی، اختصاص فضاهای الکتریکی، الکتروموتور ها، حفاظت از موتور و قطعات برق دار بدون عایق، کنترل کننده های موتور و سایر لوازم کنترلی، قطعات گرم کننده هوا و مواد عایق کاری می شود.

بخش کارایی استاندارد شامل آزمایش بارش باران برای تعیین توانایی واحد در تحمل باران شدید بدون ایجاد شوک های خطرناکی ناشی از نشت جریان یا خرابی عایق می شود.

آزمایش های متداول دیگر که در استاندارد برای کولر مطرح شده است عبارتند از :

 1. محدودیت های نشت جریان بر اساس استاندارد UL C101
 2. اندازه گیری جریان های ورودی با هدف رتبه بندی و اندازه گیری ملاحظات عملکرد مدار الکتریکی
 3. آزمایش های دما برای تعیین این که آیا قطعات از محدودیت های شناخته شده دمایی و یا درجه حفاظت الکتریکی فراتر می روند یا خیر (طبق استاندارد AHAM Standard RAC-1)
 4. آزمایش های فشار که تضمین کننده جلوگیری از ایجاد فشار بیش از حد در سیستم تبرید باشد.
گزارش کارآموزی واحد کنترل کیفیت شرکت تولید کولر

گزارش کارآموزی واحد کنترل کیفیت شرکت تولید کولر

در معیارهای استاندارد شرایط غیر عادی نیز در نظر گرفته می شوند که به عنوان مثال می توان به دو مورد زیر اشاره کرد :

 1. خرابی الکتروموتور فن کندانسور که ممکن است منجر به فشار بیش از حد به سیستم شود.
 2. اشتعال احتمالی مواد قابل احتراق درون یا مجاور واحد

علاوه بر موارد فوق، آزمایش بار استاتیکی روی کولرها نیز باید انجام شود تا تعیین کند که آیا اجزای فیزیکی کولر توانایی تحمل بارهای وارده احتمالی را داشته باشند. آزمایش های از نظر نشت مبرد، قدرت تحمل بارهای وارده احتمالی را داشته باشند. آزمایش هایی از نظر نشت مبرد، قدرت دی الکتریک و پیوستگی اتصال به زمین نیز از جمله موارد متداول در کولرها است.

مواد پلاستیکی به دلیل شکل دهی آسان، مقاومت ذاتی در برابر خوردگی و ویژگی های تزئینی، در طراحی و ساخت کولرها، توجه فزاینده ای را به خود جلب کرده اند. وقتی که مهندسی طراحی برای ساخت دستگاه از پلاستیک استفاده می کند، باید استفامت کششی، انعطاف پذیری، مقاومت ضربه ای، خصوصیات اشتعال پذیری، مقاومت در برابر جذب آب، مقاومت در برابر پرتوهای ماورابنفش، توانایی کارکرد در دماهای بالا و خصوصیات عمر حرارتی آن را نیز مورد ملاحظه قرار دهد.

در نهایت این که با توجه به شرایط ایمنی، برخی از این عوامل اهمیت کمتری دارند و برخی مهم تر هستند چرا که خرابی یک قطعه در کولر لزوما منجر به بروز خطرات فزاینده ای نمی شود.

در این مقاله از سایت DownloadArticle.ir می خواهیم واحد کنترل کیفیت کارخانه تولید کولر را مورد بررسی قرار دهیم. این مقاله از 4 فصل تشکیل شده است که در زیر فقط عنوان این چهار فصل را ذکر می کنیم.

 1. در اولین فصل از این مقاله، واحدهای کارخانه تولید کولر معرفی شده است.
 2. در فصل دوم مفهوم کیفیت و تاریخچه آن مورد بررسی قرار گرفته شده است.
 3. موضوع فصل سوم این گزارش کارآموزی، بررسی وضعیت موجود کنترل در شرکت تولیدی کولر می باشد.
 4. و در آخرین فصل به موضوع پیاده سازی SPC پرداخته شده است.
 5. البته شایان ذکر است که هر کدام از این چهار فصل تعداد زیادی مطلب را شامل می شوند که شما با دانلود این گزارش کارآموزی به آن مطالب دسترسی خواهید داشت.
4000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز