خانه » مقالات کارآفرینی » دانلود مقاله کارآفرینی مرغداری پرورش مرغ تخمگذار

دانلود مقاله کارآفرینی مرغداری پرورش مرغ تخمگذار

دانلود مقاله کارآفرینی مرغداری پرورش مرغ تخمگذار از سری مقالات کارآفرینی با 47 صفحه و فرمت اجرایی Word

پرورش مرغ تخمگذار امروز یکی از پربازده ترین و پر درآمدتری طرح های کسب و کار می باشد. جوری که گفته می شود پرورش و نگهداری از مرغ های تخم گذار سودی بیشتر از پرورش مرغ های گوشتی دارد. یکی از دلایل این حرف ما این است که با داشتن مرغداری تخمی، شما هر روز به پول می رسید و سود می کنید ولی در مرغداری گوشتی شما نزدیک به 60 روز فقط باید خرج کنید تا به پول برسید. تخم مرغ یکی از وعده های غذایی است که کمتر کسی دوست ندارد از آن استفاده کند. انواع غذاهایی که با آن می توان درست کرد و قیمت به صرفه تخم مرغ به اضافه مقوی بودن این ماده غذایی روزانه خریداران زیادی را به سمت خود می کشد. برای تولید تخم مرغ، باید از مرغ هایی که فقط برای تخم گذاری هستند استفاده کنید، و مثلاً از مرغی که از آن به عنوان مرغ گوشتی استفاده می شود نمی توان برای تولید تخم مرغ استفاده کرد.

در اینجا قصد داریم تا نحوه راه اندازی مرغداری پرورش مرغ تخمگذار را در اختیار شما عزیزان آموزش دهیم. لازم است که شما با مفاهیم مربوطه به مرغداری و تجربیات دیگران استفاده کنید. در این مقاله به طور کلی به روش های نگهداری از مرغ های تخم گذار پرداخته شده است. مطالبی که در این مقاله آمده است با شش فصل از همدیگر جدا شده اند که هر یک از این فصل ها به موضوع خاصی می پردازند. مثلاً در اولین فصل طرح پرورش مرغ تخمگذار، معرفی شده است که در آن روش های تولید تخم مرغ و تشریح فرایند پرورش مرغ های تخم گذاری بیان شده است. در فصل دوم تعیین ظرفیت ها برای راه اندازی یک مرغداری گفته شده و دستگاه ها تجهیزات به اضافه تأسیسات لازم ذکر شده است. در سومین فصل از این مقاله، نیروی انسانی مورد نیاز معرفی شده است، که در آن پرسنل تولیدی، همینطور نیروی کاری اداری و خدماتی برآورد شده است. در چهارمین فصل هزینه های این مرغدار محاسبه شده است، که اگر بخواهیم آن ها را ذکر کنیم، هزینه های استهلاک، میزان سرمایه گذاری، تاسیسات مورد نیاز، و … حساب شده است. سپس در پنجمین فصل، مفاهیم کلی در مورد مرغ های تخمگذار و تولید تخم مرغ توضیحاتی داده شده است. و در آخرین فصل که فصل ششم می باشد، چکیده ای از مطالبی که در فصل های قبلی بیان شده (از نظر فنی، مالی و اقتصادی) مورد بحث قرار گرفته و یک نتیجه گیری در پایان آمده است.

راه اندازه مرغداری نگهداری و پرورش مرغ تخمگذار

تیپ ظاهری مرغ تخم گذار

مرغ های تیپ تخمگذار عموماً دارای جثه ای کوچک و ریز و سبک تر از نژادهای گوشتی هستند. بلوغ جنسی در آن ها زودتر بروز می کند. قابلیت و استعداد بیشتر برای تولید تخم مرغ دارند به طوری که برخی از نژادها تا 300 عد تخم در سال می گذارند.

از دیگر خصوصیات مرغان تخمگذار، این است که دیر کرچ می شوند و دوره ی پر ریزی (تو لک رفتن) آن ها کوتاه است و به علت داشتن جثه ای ریز مصرف غذای آن ها کم است که خود از نظر اقتصادی برای تولید تخم مرغ مورد توجه است.

نژادهای لگهورن، مینورکا، آنکونا و هودان، بهترین نژادهای این تیپ هستند.

پرورش و نگهداری مرغ تخمگذار

منظور از نگهداری و پرورش مرغ های تخم گذار استفاده مستقیم از تولیدات آن ها یعنی تخم مرغ در تغذیه انسان می باشد، در حالی که نگهداری و پرورش گله های مادر به منظور استفاده از تخم های تولیدی آن ها در جوجه کشی و تولید جوجه تخم گذار می باشد.

حال اگر گله مادر از نژادهای تخمگذار باشد جوجه های تولید شده از تخم مرغ های آن جزو نژادهای تخم گذار می باشد.

نگهداری و پرورش مرغ تخمگذار

نگهداری و پرورش مرغ تخمگذار

یکی از تفاوت های گله های مادر، اجداد، و لاین با گله مرغ های گوشتی و تخمگذار در این است که در گله مرغ مادر، اجداد و لاین باید با توجه به تعداد مرغ تعدادی خروس نیز وجود داشته باشد زیر منظور از پرورش این گله ها تولید تخم مرغ نطفه دار می باشد ولی در گله های تخم گذار به وجود خروس نیاز نیست زیرا تولید آن (تخم مرغ) در تغذیه انسان مصرف می شود.

یکی دیگر از تفاوت های مهم نگهداری مرغ های تخمگذار با گله های مادر، اجداد و لاین هدف از پرورش آن ها می باشد. در پرورش مرغ های تخم گذار هدف تولید تخم مرغ مصرفی می باشد در حالی که هدف از پرورش گله های مادر به ویژه اجداد و لاین اصلاح نژاد نسل های بعد با استفاده از قوانین ژنتیک است.

مشاهدات نشان داده است که طیور پر تولید، اغلب جوجه هایی به وجود می آورند که تولیدشان خوب است. از این رو می توان گفت که ضمن مؤثر بودن عوامل محیطی، صفت تخمگذاری زیاد موروثی نیز هست و تعداد زیادی ژن در آن دخالت دارند. طبق نظر دانشمندان چند عامل اساسی در تولید تخم مرغ مؤثراند که توجه به این عوامل، از نظر اصلاح نژاد، ضرورت دارد.

4000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. خیلی ممنون عالی بود

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز