خانه » مقالات کارآفرینی » دانلود پروژه کارآفرینی تولید نان فانتزی

دانلود پروژه کارآفرینی تولید نان فانتزی

دانلود پروژه کارآفرینی تولید نان فانتزی از سری مقالات کارآفرینی با 35 صفحه و فرمت اجرایی Word

یکی از مواد خوراکی انسان، نان است که همواره با عامل های گوناگون آلودگی رو به رو بوده است و در مرحله های گوناگون دچار تغییرهای متفاوت می شود.

مسمومیت نان به دست آمده از سم های میکروبی که به طور مستقیم و نامستقیم ایجاد می شود عاملی است که به سرچشمه انسانی و مالی کشورهای گوناگون زیان های بی شماری وارد می آورد.

تاریخچه نان

انسان به تدریج که خوشه های غلّه ها از نوع وحشی آن را دیده بود، از خوشه های نارسش خورد و برایش خوشمزه بود و خوشش آمد آن را کوبید و خورد باران بر کوبیده اش ریخت آن را به صورت خمیر در آورد، آن را خورد و حس کرد که خوشمزه است با آتش برشته کرد و خود، خشمزه تر یافت و با این شیوه، یکی از خوراک های خود را شناخت.

اینگلف بویس در کتاب رابطه های ایران و دانمارک از آغاز دوره کنونی می نویسد : «یکی از مهیج ترین رویداد تاریخ بشر در حدود نه هزار سال پیش روی داد، در آن هنگام یکی از افراد بشر که به احتمال زن بود، تصمیم گرفت، دانه های وحشی جو و گندم را گردآوری کند و آن را بکارد بنا به باور بیشتر پژوهشگران، پیش از آن که دانه ها را خمیر کند، آن ها را در ظرفی یا سنگی وارد کرد، مقداری آب به آن افزود و حریره ای به دست آورد. روزگاری پس از یک غفلت، آب حریره، بخار شد و این فراورده سخت ششد و بعدها دو طرف آن گرما دادند و به انواع گوناگون نان دست یافتند. انسان کم کم زمین را حفر کرد، تنور ساده ای ساختند که یهودی ها آن را از نوآوری خود می دانند تنوری با سابقه هزار سال در یکی از حفاری ها دیده شد، اما انواع مکمل تنور برای پختن نان از نوآوری های ایرانیان است. سابقه کشت گندم طولانی تر بود و اثرهای خیش های چوبی مربوط به 12 هزار سال پیش به دست آمده است».

دانلود پروژه کارآفرینی تولید نان فانتزی

دانلود پروژه کارآفرینی تولید نان فانتزی

روش تولید نان فانتزی

بد پختن خوراک در جهان، یکی از علت های بزرگ بیماری ها است.

هدف فرایند پخت نان فانتزی عبارت است از : تبدیل و تغییر خمیر گوارش پذیر سخت به فراورده گوارش پذیر آسان به طوری که نان حاصل بتواند از دید کارتن شناسی (فیزیولوژی) تغذیه به خوبی مصرف شده و مزه خوبی داشته باشد.

بر اساس آمار و گزارش های موجود بیشترین دشواری در این زمینه در ارتباط با شیوه تولید گرما، انتقال گرما و بهره گیری از گرما (به ویژه درون فر) است.

انتقال گرما روی چانه (گلوله خمیر)

بخش زیادی از انرژی گرمایی که برای فرایند پخت لازم است، در اثر تابش گرمایی بر چانه منتقل می شود به همین دلیل دیواره های محفظه پخت باید دمایی در حدود 300 تا 400 درجه سانتی گراد داشته باشند.

انرژی که در اثر تابش گرمایی، رسانایی گرمایی، جریان گرمایی و تبدیل بخار آب به مایع روی چانه منتقل می شود. با توجه به این که نفوذ گرما از سطح برونی به سمت مرکز خمیر انجام می گیرد، بنابراین گرمای سطح چانه طی مدت کوتاهی یعنی در 3 دقیقه به 100 درجه سانتی گراد می رسد و همواره گرمای سطح افزایش می یابد.

گرما به آرامی در مغز نان پخش می شود و افزایش می یابد. به خاطر انتقال گرما از برون به درون، آب آزاد و ترکیب نشده بخار شده و به سوی «منطقه تبخیر» حرکت می کند. به طوری که لایه و بخش های متفاوت خمیر، گرمای بیش از 100 درجه سانتی گراد را متحمل می شوند.

مدت زمان پخت

زمان پخت نان به عامل های زیر بستگی دارد :

 1. نوع آرد و ویژگی های آن
 2. جرم و شکل چانه
 3. میزان فشردگی و درجه پوکی چانه
 4. ترکیب خمیر و ماده های تشکیل دهنده آن
 5. درصد اشغال و تراکم سطح فر
 6. روش پخت و سامانه گرمایی، میزان درما، رطوبت و سرعت جریان هوا طی پخت کیفیت بستگی زیادی به مدت زمان پخت دارد.

چنانچه زمان پخت، طولانی تر باشد، سودهای زیر را دارد :

 • ویژگی مغز نان و پوسته نان بهبود می یابد.
 • مغز نان قابلیت کشسانی بیشتری پیدا می کند.
 • توانایی گوارش نان افزایش می یابد.
 • بیاتی نان کاهش یافته و عمر قفسه ای نان افزایش می یابد.
 • ماده های عطری نان در پوسته افزایش می یابد.

اما طولانی تر شدن زمان پخت (بیشتر از حد معمول) زیان های زیر را دارد :

 1. افزایش هزینه های به خاطر بهره گیری کم تر از زمان بهره گیری از فر و در نتیجه تولید کمتر
 2. تلف شدن انرژی
 3. کاهش جرم نان
دانلود طرح توجیهی پخت انواع نان فانتزی

دانلود طرح توجیهی پخت انواع نان فانتزی

تشخیص زمان پایان پخت

مدت پخت و زمان پایان پخت نکته کلیدی در به وجود آوردن کیفیت مناسب نان است. زمان پایان پخت را می توان از راه های زیر تشخیص داد :

 1. از راه زمان (مدت)
 2. با ضربه زدن با پشت انگشت
 3. از راه تعیین جرم نان
 4. از راه درجه و شدت رنگ نان

نان های داغ و تازه نباید روی هم انباشته شوند و یا نزدیک هم نگاه داری شوند. نان هایی که باید براق و درخشنده باشند به فوری پس از خروج از فر روی آن ها «رومال» زده می شود. (به وسیله فرچه و و آغشته کردن با آب یا نشاسته ژلاتین دار شده) و دکسترین و قندهای آن در پوسته حل شده و یکنواخت در سطح آن پخش شده و سبب درخشندگی سطح نان می شوند. برای نگهداری موقت نان دمای محیط باید حدود 18 تا 20 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی 70% باشد.

طرح توجیهی تولید نان فانتزی را در این پست از سایت downloadarticle.ir آماده کرده ایم. این طرح کسب و کار از 4 فصل تشکیل شده است که در زیر شما می توانید عنوان این 4 فصل را ببینید :

 1. در فصل اول کلیات طرح نانوایی نان فانتزی توضیح داده شده است و شما می توانید در این فصل موارد مربوط به موضوع مانند سابقه اجرایی طرح و همینطور مراحل دریافت مجوز برای راه اندازی نانوایی را مطالعه کنید.
 2. در فصل دوم روش انجام کار یعنی نیروی انسانی مورد نیاز برای تولید نان فانتزی و همینطور راه های تبلیغ برای رونق گرفتن نانوایی بیان شده است.
 3. در سومین فصل از این پروژه کارآفرینی، امور مالی طرح کسب و کار تولید نان فانتزی بررسی شده است که این فصل نیاز به توضیح ندارد و از نام آن مشخص است.
 4. و در آخرین فصل جمع بندی و نتیجه گیری از اجرای این طرح نوشته شده است.
3000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز