خانه » مقالات کارآفرینی » دانلود پروژه کارآفرینی بسته بندی مواد غذایی

دانلود پروژه کارآفرینی بسته بندی مواد غذایی

دانلود طرح توجیهی کارگاه بسته بندی مواد غذایی از سری مقالات کارآفرینی با 36 صفحه و فرمت اجرایی Word

راه اندازی کارگاه بسته بندی مواد غذایی موضوعی است که در این مطلب از سایت Dowloadarticle.ir می خواهیم آن را بررسی کنیم. مطالب این طرح کسب و کار در 4 فصل جدا جمع آوری شده و در زیر ما فقط عنوان این چهار فصل را ذکر می کنیم :

  1. در فصل اول کلیات طرح بسته بندی مواد غذایی بیان شده است.
  2. در دومین فصل از این مقاله، شما برای روش انجام کار برای احداث کارگاه بسته بندی مواد غذایی آشنا می شوید.
  3. سومین فصل از این مقاله، امور مالی طرح را بررسی کرده است.
  4. و در آخرین فصل به نتیجه گیری و پیشنهادات برای اجرای این طرح پرداخته شده است.

پیش از پرداختن به موضوع این مطلب، مقاله ای با عنوان بسته بندی کالاها در آرشیو سایت موجود می باشد. مطالعه این مقاله خالی از لطف نیست.

دانلود پروژه کارآفرینی بسته بندی مواد غذایی

دانلود پروژه کارآفرینی بسته بندی مواد غذایی

تعریف بسته بندی

بسته بندی تاریخی پنج هزار ساله دارد. به تعبیری صریح، هر تعریف و برداشتی از نگهداری، حفظ، و صیانت کالا، از هنر نوع گزند، ما را به تعریفی خاص از بسته بندی می رساند.

اگر بپذیریم بسته بندی شامل تمامی عناصر فیزیکی است که در پوشش دادن کالا ها و تسهیل جابه جایی آن ها دخالت دارد، در دو مقوله غذا و کالاهای مصرفی چندان برای فهم دچار ابهام و پیچیدگی نمی شویم.

قرن هاست که بسته بند، عنصری ضروری برای بهره گیری و حفاظت از کالاها به شمار می رود. بسته بندی، در دنیای که اصطکاک جانشین رقابت های نفس گیر شده است، نقش ارزنده و تعیین کننده ای بر عهده دارد؛ به گونه ای که هر گونه غفلت و نادیده انگاری باعث خواهد شد جریانی از آوردگاه رقابت به کنار رانده شود و جریانی دیگر تمام مجال و مأوا را از آن خود کند. امروزه نقش بسته بندی در موفقیت و فروش بر هیچ کس پوشیده نیست.

چارچوب علم آنقدر وسیع و جهان شمول تعریف شده است که هیچ حرکت اندیشمندانه ای نمی تواند، اساساً، خارج از مرزبندی های آن به وقوع بپیوندد. علم نقطه آغازین هر رخدادی است که اندیشه و تفکر را با خود همراه می بیند و هر رخدادی، اگر چه اندک، از جایی (نقطه ای) شروع کرده است به پدید آمدن که آن نقطه همان ارتباط علم و آن رخداد است. علم بسته بندی را می توان مجموعه ای از آگاهی ها، دانش ها، تجربیات، و دانستنی هایی تلقی کرد که ضرورت، چرایی، فواید و نتایج جنبه های وجودی آن را بررسی می کند.

بسته بندی در ساده ترین شکل ممکن همان ابزار و وسایلی است که انسان برای بهره گرفتن از امکانات مفید و ضروری برای زندگی از آن ها بهره می گیرد. لیوانی که در آن آب می نوشیم، ظرفی که در آن غذا می خوریم، لباسی که می پوشیم و … در پیچیده ترین حالت، بسته بندی به نیرویی خارق العاده بدل می شود که در قدرت انتخاب و حقی که هر فرد برای به کارگیری آن قدرت متصور است به آسانی و با یک حرکت مسالمت آمیز دخل و تصرف می کند و در نهایت احترام، جانشین آن چیزی می شود که ما باید آن را انجام می داده ایم. به عبارت ساده تر، بسته بندی نیرویی همسان و موازی با سلیقه و قدرت انتخاب بشر است که در صورت بهره وری از تمامی کارکردهای آن به همان حق و قدرت انتخاب تبدیل می شود.

دانلود طرح توجیهی بسته بندی مواد غذایی

دانلود طرح توجیهی بسته بندی مواد غذایی

انواع مختلف بسته بندی

چندین نوع بسته بندی کارتن موجود می باشد. انواع مقابل برای استفاده یک نیاز خاص مناسب است، به طوری که اغلب استحکام کارتن را در هنگام حمل و نقل کالا از محل تولید تا محیط مصرف  و محل ارائه کالا را فراهم می سازد.

کارتن تا خورده

در این نوع بسته بندی همه تاها در محل تا نیاز به چسباندن دارند، آنها می توانند چندین بار باز و بسته شوند یا دوباره مورد استفاده قرار بگیرند که البته بستگی به انواع مختلف ترکیب بندی مثل چفت و بست دارد.

کارتن تا خورده با شکاف ها یا چاک هایی در هم قفل می شوند. چفت و بست یک حفاظت را فراهم می کند در مقابل سرپوشی که تحت فشار قرار می گیرد از درون با شکاف هایی باریک، این طرح یک سطح مثل یک سقف تحریفی را فراهم می سازد.

چفت و بست این بسته بندی یک سطح مطمئن را فراهم می سازد مثل پایه بندی های درونی که دوام درونی را افزایش می دهد از آن جایی که بند ها در مقابل فشاری که محدود می کند در استفاده مجدد پاره نمی شوند یک چفت و بست خنجری تنوعی از این طراحی است و یک پیکان بندی دارد که در هنگام باز شدن پاره می شود، البته این بسته بندی دوباره قابل استفاده نیست ولی استحکام کاملی دارد.

کارتن های قابل حمل و نقل

اکثر کارتن هایی که برای حمل و نقل باید مورد استفاده قرار گیرند به این شیوه طراحی می شوند.

اگر چه طراحی این نوع کارتن بسیار ساده است اما این نوع کارتن در ابعاد گوناگون طراحی و ساخته می شود که از قابلیت حمل و نقل نسبتاً بالایی برخوردار است. درب های ساخته شده این کارتن در مجاورت هم قرار می گیرند و به وسیله نوار چسب های مخصوص کارتن به صورت مهر و موم شده در می آید.

کارتن که از بالا جمع و تا می شود

این نوع کارتن ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرند به خصوص زمانی که نیاز است کارتن خیلی سریع باز شود آنها پیش از چسب زدن تا می شوند برای جمع شدن کارتن نیاز دارد که باز شده و قسمت زیرین کارتن به صورت چفت و بست در هم ادغام می شود. وقتی همه طرف به هم رسیدند، لبه های بیرونی کارتن از درازا باید چسب زده شوند.

کارتنی که از شش نقطه چسب زده می شود با یک درپوش درونی این نوع کارتن به منظور فراهم کردن استحکام و سهولت در جمع کردن به چسب نیاز دارد. گوشه ها را از قبل چسب می زنید و ساختار کلی به وسیله روی هم قرار دادن لبه ها بنا می شود.

جعبه اوراق گوشه دار

این مدل جعبه هایی که راحت بنا می شوند بدون استفاده از چسب تهیه می شود. یک تای مورب در عرض هر گوشه وجود دارد که ایجاد یک لبه در هنگام برپایی کارتن می کند گوشه های لبه به وسیله قسمت های آویخته که روی هم می آیند نگه داشته می شود. گوشه ها می تواند برای ایجاد استحکام بیشتر چسب زده شود.

بسته بندی و محیط

ارتباطات توزیعی و حمل و نقل مدرن، همراه با پیشرفت در تکنولوژی صنایع غذایی و انبار مواد غذایی، این اجازه را می دهد که اجناس با سلامت و اطمینان به تمام نقاط دنیا صادر شود. با افزایش روزافزون تجارت در جهان، بسته بندی خیلی مهمتر از پیش جلوه می کند. نقش آن در مراقبت از کالا بسیار اساسی تلقی می شود زیرا در تجارت اجناس، حداقل ضایعات و حمل و نقل کارآمد بسیار اهمیت دارد.

اگر چه نکات مهمی بین تعادل ضایعات ایجاد شده توسط اجناس فاسد شده وجود دارد. که در نتیجه بسته بندی ضعیف و ناکافی به وجود می آید و ضایعاتی که در اثر بسته بندی ثانویه ایجاد می شود با وجود قطعیت در صنعت بسته بندی که کل بسته بندی ها نیاز دارند که ضایعات تولید را کاهش دهند.

شیلا کلارک مدیر آژانس طراحی بسته بندی (U.K) چنین اظهار می کند : «دقت زیاد سیستم توزیع و خلاء کنترل روی آن به سمت تصریح بسته بندی هدایت می شود که ارزش مالی خواهد داشت و باید به فکر چاره بود، آنها آماده هستند که حجم بسیار عظیمی از تولیدات را بیمه کنند تا در کمال صحت و مثل شرایط اولیه در مبدا، علیرغم سختی ها در مقصد آنها را سالم تحویل بگیرند. بنابراین با این تعریف هر تولیدی باید روی دو پالت چیده شده باشد به این ترتیب از یک متری تخته کامیون نمی افتد و برای افزایش حداکثر زمان عمر خود در انبارهای حفاظتی در بسته بندی دقت می شود. و محیط اغلب به عنوان دو عنصر ناسازگار همراه با علایق و اهداف مغایر هم دیده می شوند».

حجم وسیعی از مواد توسط صنعت بسته بندی به منظور آوردن کالا با سلامت کامل به منازل ما مورد استفاده قرار می گیرد. اگر چه گاهی تصور می شود که این کار کاملاً زاید است اما آن چه مسلم است بدون یک بسته بندی خوب، بیشتر آن چیزی که ما خریداری می کنیم باید شکسته یا از بین می رفتند قبل از این که شانس آن را پیدا می کردیم که از آن کالا استفاده کنیم یا حتی آن را ببینیم.

آن چه باید مورد پرسش قرار بگیرد سطح موادی است که ما در بسته بندی تولیداتمان استفاده می کنیم و این که چطور می توانیم مقدار این مواد را کاهش دهیم و دوباره از آن چه که استفاده کرده ایم بهره برداری کنیم.

3000 تومان – خرید

 

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز