خانه » مقالات حسابداری » دانلود مقاله هزینه یابی و کنترل هزینه های سربار

دانلود مقاله هزینه یابی و کنترل هزینه های سربار

دانلود مقاله هزینه یابی و کنترل هزینه های سربار از سری مقالات حسابداری با 68 صفحه و فرمت اجرایی Word

هزینه یابی و کنترل هزینه های سربار موضوع این مقاله از سایت دانلود مقاله می باشد که قرار است در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

 1. در ابتدای این مقاله شما هزینه یابی مرحله ای به طور مختصر توضیح داده شده است.
 2. در ادامه موارد استفاده از هزینه یابی مرحله ای بیان شده است.
 3. ویژگی های سیستم هزینه یابی مرحله ای موضوع بعدی است که پیرامون آن بحث شده است.
 4. هزینه های سربار کارخانه یکی دیگر از موضوعاتی است که در این مقاله دیده می شود.
 5. و … .

روشهای هزینه یابی و حسابداری هزینه

هرچند اصول کلی و هدف نهایی کلیه روش های حسابداری هزینه یکسان است، ولی کاربرد این اصول و طرقی که برای جمع آوری و تجزیه و طبقه بندی اطلاعات مربوط به بهای تمام شده و ارائه نتیجه نهایی به کار می رود با نوع تولید و نیازمندی های دستگاه مدیره موسسه مربوطه بستگی دارد.

به طور کلی روشهای هزینه یابی را می توان به دو روش اصلی تقسیم کرد که عبارتند از :

 1. هزینه یابی سفارش کار
 2. هزینه یابی مراحل عمل

روش اول برای کارخانه هایی که محصولاتشان را طبق سفارشاتی که با مشخصات متفاوت توسط مشتریان مختلف داده می شود تولید می کنند، و روش دوم برای مواردی که تولید به طور مداوم یا به شکل تولید انبوه جریان داشته و محصولات از واحدهای مشابه با مشخصات یکسان تشکیل شده اند و نیازی به دانستن بهای تمام شده واقعی هر یک از آحاد محصول نیست، مناسب است.

روش هزینه یابی سفارش کار مستلزم تجزیه بسیار مفصل هزینه ها بوده ولی اطلاعات هزینه یابی به دست آمده نسبتا دقیق است. بالعکس روش هزینه یابی مراحل عمل آنقدر وارد جزئیات نشده بلکه هزینه واحد تولید از میانگین هزینه های انجام شده ظرف دوره مربوطه به دست می آید. پس هر یک از دو روش نقش خاص خود را در هزینه یابی ایفا کرده و انتخاب هر یک بستگی به ماهیت محصول تولیدی دارد.

دانلود مقاله هزینه یابی و کنترل هزینه های سربار

دانلود مقاله هزینه یابی و کنترل هزینه های سربار

تعریف و ماهیت هزینه های سربار

برای این که هزینه های سربار حاوی اطلاعات دقیق تری باشد که کنترل هزینه را آسانتر نماید، لازم است فهرستی از عناوین حسابهای فرعی که تحت هر یک از این طبقات قرار می گیرند در دست باشد. البته عناوین این حسابهای فرعی ممکن است در پاره ای از جزئیات از صنعتی به صنعت دیگر و از حرفه ای به حرفه دیگر متفاوت باشند، ولی قاعدتا باید بین موسساتی که در یک نوع صنعت یا حرفه فعالیت می کنند نسبتا یکنواخت و یکسان باشند.

برای تشخیص عناوین حساب هایی که لازم است تحت هر یک از طبقات عمده فوق قرار گیرند، دو قاعده کلی زیر را می توان به عنوان راهنما به کار برد :

 1. باید حسابهای فرعی به تعداد کافی برای پوشاندن هر مورد وجود داشته باشد.
 2. دامنه هیچ یک از حسابها نباید آنقدر فشرده و محدود باشد که سبب شود بعضی از اقلام هزینه تحت عناوین نسبتا مشابه دیگری قرار گیرند. به عبارت دیگر حسابها را زیاده از حد نباید فشاند و نباید فشرد.

طبقه بندی حساب ها و شماره ثابت هزینه

برای طبقه بندی هزینه های سربار آنها را در حساب هایی که با اسلوب منظم و منطقی شماره گذاری شده و آنها را شماره حسابهای دائمی یا شماره های ثابت هزینه می گویند ثبت می کنیم.

برای تعیین این شماره حسابها یک سیستم شماره گذاری که هم مشخص دوایر یا مراکز هزینه مختلف موسسه و هم معرف نوع هزینه ها باشد اختیار می کنیم و آنها را در همه جا به کار می بریم تا حتی الامکان هم در موقع ثبت مدارک اولیه هم به هنگام ثبت هزینه ها در دفاتر و هم در جریان تنظیم بودجه از نوشتن اسم و شرح حسابها بی نیاز باشیم.

تخصیص شماره های ثابت به حسابهای هزینه هم برای مقایسه اقلام هزینه با بودجه های مربوط و هم در موقع تجزیه هزینه ها کمک موثری به صرفه جویی در وقت و جلوگیری از بروز اشتباه در تشخیص حسابها خواهد کرد.

استهلاک هزینه های سربار

امعان نظر در اقلام مندرج در شماره حسابهای هزینه سربار نشان می دهد که تقریبا کلیه هزینه های مزبور هزینه های نقدی یعنی مستلزم پرداخت وجه نقد هستند. تنها استثنا قابل ملاحظه بر این قاعده کلی هزینه استهلاک است. علت این است که تاسیسات و ماشین آلات و سایر دارایی های ثابت قبلا خریداری و در حسابهای سرمایه ای منظور شده اند و بعدا بهای تمام شده آنها به تدریج در دوره عمر قابل استفاده شان به حساب هزینه منتقل می شود تا کاهش ارزش ناشی از فرسودگی در اثر استعمال عادی به ثبت برسد.

به این جهت به منظور ثبت کامل هزینه های سربار باید علاوه بر ثبت هزینه های نقدی سیستم مناسبی نیز برای ثبت مشخصات ماشین آلات و تاسیسات و سایر اقلام دارایی های ثابت وجود داشته باشد و مناسب ترین روش استهلاک آنها انتخاب و بر آن اساس در کارت ها یا دفاتر مربوط ثبت شوند و استهلاک سالانه آنها به وسیله ثبت روزنامه از حساب دارایی به حساب هزینه مربوط انقال یابد.

دانلود مقاله هزینه یابی و کنترل هزینه های سربار

دانلود مقاله هزینه یابی و کنترل هزینه های سربار

طبقه بندی هزینه های سربار

اکنون به مرحله ای می رسیم که باید هزینه های سربار ساخت را به طرق مناسبی به دوایر مربوطه، اعم از دوایر تولیدی و خدماتی تسهیم کنیم تا بتوانیم بعدا آنها را روی محصولات ساخته شده سرشکن نمائیم.

جمع آوری سربار بر حسب دوایر دو فایده دارد :

الف : میزان هزینه سربار هر دایره را می توان تحت مراقبت و کنترل قرار داده و بدین وسیله به رؤسا و سرپرستان دوایر فرصت داد تا از بعضی هزینه های زائد و خارج از اندازه جلوگیری کرده یا اطمینان حاصل کنند که حداکثر استفاده از مخارج انجام شده عاید می گردد.

ب : با دانستن جمع هزینه سربار هر دایره، مبنایی برای محاسبه نرخ سربار بر حسب واحد محصول یا بر حسب ساعت کار جهت سرشکن کردن هزینه های هر دایره روی محصولاتی که از کار یا خدمات آن دایره استفاده می کنند به دست می آید.

شیوه های مخصوص هزینه یابی

 1. هزینه یابی یکنواخت (هزینه یابی یکسان) : اساس این شیوه عبارت است از استفاده از یک روش هزینه یابی مشترک برای موسسات مشابه یا تولید کنندگان عضو یک صنعت به خصوص. چنانچه این شیوه در تعدادی از کارخانه هایی که تحت کنترل مرکز واحدی عمل می کنند به کار رود، با اطمینان از این که ارقام هر سرفصل بر یک اساس جمع آوری شده اند، می توان ارقام مشابه مربوط به موسسات مختلف را با یکدیگر مقایسه نمود.
 2. هزینه یابی مستقیم (یا هزینه یابی نهایی) : این شیوه اختصاصا با تاثیر هزینه های سربار ثابت در گرداندن یک موسسه سر و کار دارد و روشی است برای تفسیر هزینه محصول در سطوح مختلف تولید. بدیهی است که صرف نظر از حجم تولید، بعضی از اقلام هزینه برای هر واحد محصول تولید شده ثابت می مانند، ولی سایر هزینه ها بر حسب حجم تولید تغییر می کنند.
 3. هزینه یابی استاندارد : در این روش هزینه های واقعی با هزینه های از پیش تعیین شده ای که بر اساس استانداردهای علمی محاسبه شده اند مقایسه گردیده و تفاوت های حاصله که آنها را مغایرات یا انحراف از استاندارد گویند مورد تجزیه و  بررسی قرار می گیرند تا در موارد لزوم بتوان در رفع علل اختلاف اقدام نمود.
4000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز