خانه » مقالات سیاسی » دانلود مقاله در مورد 12 فروردین روز جمهوری اسلامی

دانلود مقاله در مورد 12 فروردین روز جمهوری اسلامی

دانلود مقاله در مورد 12 فروردین روز جمهوری اسلامی از سری مقالات سیاسی با 68 صفحه و فرمت اجرایی PDF

12 فروردین 1358 که این یوم را با نام روز جمهوری اسلامی ایران می شناسیم موضوعی است که پیرامون آن قرار است مقاله ای درباره آن در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم که چرا 12 فروردین را روز جمهوری اسلامی نامگذاری کرده اند؟ جواب این است که طی یک همه پرسی (رأی گیری) از مردمان کشور ایران درباره نظام جمهوری اسلامی گرفته شد که نتیجۀ آن 98/2% به آن رأی آری دادند و فقط 2% رای منفی. در زیر می توانید مطالبی که در این مقاله به کار رفته است را مشاهده نمایید :

  • در ابتدا پیام امام خمینی (ره) را درباره روز دوازده فروردین مورد بررسی قرار داده ایم.
  • در ادامه مطالبی در مورد جمهوری اسلامی بیان شده است که خود زیر مجموعه هایی دارد که دیگر در اینجا به آن نمی پردازیم و با دانلود مقاله دوازده فروردین این مطالب را می توانید مطالعه کنید.
  • نظرات بزرگان درباره جمهوری اسلامی
  • و … .

12 فروردین ماه (روز جمهوری اسلامی ایران)

برای مقدمه همین جمله را خاطر نشان می کنیم که در تاریخ بیست و دوم بهمن ماه سال هزار و سیصد و پنجاه و هفت جمهوری اسلامی ایران به پیروزی رسید. این  درخت که با زحمات زیاد و با دادن خون جوانان زیاد رشد کرده بود بالاخره در 22 بهمن ثمره داد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی امام خمینی (رحمه الله علیه) دولت موقتی تشکیل داد، این دولت موقت زمینه ای را فراهم کرد که با استفاده از آن بتوان همه پرسی انجام داد و نوع حکومت در ایران را تعیین کرد. شخصیت و جایگاه حقیقی مردم ایران در روز دوازدهم فروردین آشکار شد. در این روز بزرگ مظلومان و مستضعفان در مقابل ظالمان به پیروزی رسیدند و انقلابی در این روز به ثبت رسید که منشا حکومت عدل و داد در جهان بود. در زمانی که معنویات جای خود را به دنیا پرستی و اطاعت از هوای نفس داده بود، دوازه فروردین را می توان آغاز دوباره ی زندگی اسلامی نامید. نور اسلام نه تنها ایران را بلکه تمام دنیا را در بر گرفت. میلیون ها انسان آزاده و ایرانی در تمام دوران مبارزات خود در برابر رژیم ظالم پهلوی شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی سر داده بودند و این شعار در دوازدهم فروردین پنجاه و هشت به حقیقت پیوست. حکومتی که در این روز تشکیل شد بر پایه ی عدالت اسلامی طرح ریزی شد و به تمام دنیا ثابت کرد که اگر مردم یک کشور اراده و همبستگی داشته باشند می توانند بر تمام قدرت های دنیا و در برابر دخالت ها و نفوذ بیگانگان به پیروزی برسند و آن ها را تسلیم اراده ی خود سازند. این انقلاب باعث امیدواری و قوت قلبی برای تمام مظلومان و مستضعفان جهان بود. اما خمینی، رهبر کبیر انقلاب، روز دوازدهم فروردین را به عنوان روز عید نام گذاری کردند که بدون شک این انتخاب بسیار آگاهانه بوده چراکه در این روز مردم یک ملت شاد و سربلند و پیروز شدند.

مقاله 12 فروردین (روز جمهوری اسلامی)

مقاله 12 فروردین (روز جمهوری اسلامی)

آزادی مردم در این روز

از نظر اسلام آزادی به این معنی است که برای رشد و شکوفایی و رسیدن به تعالی فردی و اجتماعی هیچ مانعی از قبیل عادت ها، ظلم و دخالت بیگانگان و موانع سیاسی و اجتماعی و … نباید وجود داشته باشد. در حکومتی که آزادی وجود داشته باشد مردم می توانند بدون هیچ ترسی عقیده و نظر خود را بیان کنند.

تعریف واژه جمهوری اسلامی

واژه ی جمهور به معنی عده ای از مردم است و از آنجا که انقلاب ایران کاملا مردمی و برخواسته از مردم بود این واژه برای آن انتخاب شد و چون یک حکومت اسلامی بود واژه ی اسلامی نیز به آن اضافه شد. در جمهوری اسلامی، فردی که فقیه و عادل است زمام امور را به دست می گیرد و برای هدایت و تأمین نیازهای مردم تلاش می کند. مردم ایران خاستار چنین حکومتی بودند که در سایه ی آن بتوانند با آرامش زندگی کنند. آن ها برای رسیدن به خواسته ی خود تلاش کردند تا اینکه در دوازدهم فروردین سال پنچاه و هشت این هدف محقق شد و حکومت جمهوری اسلامی بر ایران سایه افکند.

ناکامی گروهک های منافق

بسیاری از گروهک های منافق با انجام توطئه های گوناگون و با پخش اعلامیه و روزنامه در خیابان ها تلاش می کردند که واژه ی (اسلامی) را از (جمهوری اسلامی) پاک کنند. اما مردم در دوازده فروردین این نقشه ها را ناکام گذاشتند و طبق فرمایش امام که فرمود : رأی من جمهوری اسلامی است، مردم نیز به جمهوری اسلامی رأی دادند و نگذاشتن منافقین به خواسته ی شوم خود برسند.

پایه های فکری جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور

پس از این که حکومت جمهوری اسلامی در ایران مستقر شد، در جهان نیز جنبش های اسلامی جان تازه ای گرفتند و دوباره خون در رگ های آن ها جوشید. نهضت ها و جنبش های بزرگ و عظیم در جهان از حرکت های اسلامی که با رهبری امام خمینی در ایران شکل گرفته بود الگو گرفتند. این انقلاب درس بزرگی بود برای مستضعفان در سراسر جهان و به ان ها فهماند که اگر خود را به صلاح ایمان مجهز کنند و با یکدیگر همدلی و همبستگی داشته باشند می توانند حکومتی را که خواسته ی خودشان است تشکیل بدهند.

فرهنگ ایثار و شهادت

شهادت در فرهنگ مردم ایران جایگاه بسیار ویژه والایی دارد. عقیده ی مردم ایران که ناشی از ماهیت دینی و مذهبی آن ها است، بر این است که آن ها با شهادت نه تنها محدود و فانی می شوند بلکه شهادت باعث می شود آن ها به لقای الهی برسند و همیشه زنده و جاوید باشند. این عقیده و طرز تفکر باعث شد که مردم ایران در مقابل رژیم پهلوی و همچنین در دوران دفاع مقدس به پیروزی برسند.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز