خانه » مقالات کارآموزی » دانلود مقاله کارآموزی کنترل کیفیت صابون

دانلود مقاله کارآموزی کنترل کیفیت صابون

دانلود مقاله کارآموزی آزمایشگاه کنترل کیفیت صابون از سری مقالات کارآموزی با 75 صفحه و فرمت اجرایی word

در روش تهیه صابون به صورت مداوم، مواد را در یک سری دستگاه های مخلوط‌ کننده مداوم با به هم زدن شدید مخلوط نموده و سپس به وسیله یک سانتریفوژ، صابون را از پساب و محلول گلیسرین پس از هر مرحله اختلاط جدا می‌ نمایند.

پروسس تولید صابون از این روش شبیه فرایند پخت گرم است. در مرحله اول، چربی‌ ها و روغن‌‌ ها و سود و پساب‌ حاوی الکترولیت‌ های لازم وارد راکتور می‌ شود. در این مرحله حرارت داده و به شدت هم زده می‌ شود که صابون و گلیسرین تشکیل می‌ شود. این مرحله شبیه مرحله پخت گرم است که کلیه اجزا در تانک جوشانده می‌ شوند. مرحله شستشو در سیستم مداوم و پخت گرم مشابه است که در این مرحله گلیسرین جدا می‌ شود. روش دم کردن در این دو سیستم متفاوت است. این مرحله شامل سانتریفوژ و خنثی سازی است و میزان قلیائیت تنظیم می‌ گردد.

قصد داریم تا در این مقاله کارآموزی در بخش آزمایشگاه کنترل کیفیت صابون سازی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. این مقاله مربوط به رشته های شیمی کاربردی و مدیریت می شود. این مقاله کارورزی شامل شش فصل می شود که در زیر می توانید سر فصل های این مقاله کارآموزی را مشاهده نمایید :

  • فصل اول کارخانه ای که در آن گزارش کارآموزی گذرانده شده معرفی شده است.
  • فصل دوم در مورد سورفکتانت ها توضیحاتی داده است.
  • در سومین فصل از این مقاله تعاریف مربوط به صابون مورد بررسی قرار گرفته است.
  • در فصل بعدی یعنی فصل چهارم مواد تهیه صابون نام دارد.
  • همچنین در فصل پنجم روش های تولید صابون است که به این موضوع پرداخته است.
  • و در آخرین فصل آزمایشاتی که بر روی صابون انجام شده است مورد بحث قرار گرفته شده است.

مقاله کارآموری کنترل کیفیت صابون

مواد بهداشتی به دلیل اینکه به طور مستقیم با سلامتی انسان در ارتباط هستند از اهمیت زیادی برخوردارند و در تولید آن ها باید دقت لازم را به عمل آورد. یکی از این محصولات بهداشتی که انسان ها در طول روز زیاد از آن استفاده می کنند صابون است. صابون قدمت تاریخی بالایی دارد به طوری که گفته می شود قدمت آن به 2300 سال پیش می رسد. در میان محصولات بهداشتی، صابون متداول ترین و رایج ترین محصول برای از بین بردن و زدودن میکروب ها و کثیفی ها است که همانطور که گفته شد از هزاران سال قبل مورد استفاده قرار می گرفته است. از طریق دانش و علم تجربی، صابون از مخلوط کردن، مواد خام چربی ها و قلیایی ها، به تدریج و در طی قرن ها ساخته و کامل شد. به همین دلیل نمی توان منشأ درستی برای صابون یافت و آن را به کشور خاصی نسبت داد. حمام گرفتن و استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی در ایرانیان متداول بود و بعد از قرن ها در اروپا و روم قدیم رواج پیدا کرد. یکی از پزشکان معروف یونانی به نام گالن، استفاده از صابون را برای شستشوی بدن و به عنوان دارو توصیه می کرد. استفاده از صابون در زمان امپراتوری روم عمومی شد و اهمیت آن برای تمیز کردن و شستن بیشتر شد.

گزارش کارورزی کنترل کیفیت صابون

گزارش کارورزی کنترل کیفیت صابون

تاریخچه صابون سازی

بندری به نام مارسی که در جنوب فرانسه واقع شده بود، در قرون وسطی مرکز صابون سازی بود. صابون سازان در بندر مارس از روغن زیتون در ساخت صابون استفاده می کردند. پس از زیتون، روغن سایر دانه های نباتی نیز برای این منظور استفاده می شد و به مرور زمان استفاده از روغن های گیاهی و حیوانی رایج شد. برای ساخت صابون احتیاج به مواد قلیا بود. انسان ها اوایل از گیاهان به عنوان قلیا استفاده می کردند و بعد از آن به دلیل وجود کربنات پتاسیمی که در خاکستر چوب بود از آن استفاده کردند که باعث می شد صابونی نرم تولید شود. به مرور زمان انسان ها، آهک را روی خاکستر و کربنات های قلیایی اثر می دادند به آن روش سوزآوری می گویند، این روش به راحتی چربی ها را صابونی می کرد. در اوایل قرن نوزدهم کربات دو سود اختراع شد که بسیار ارزان بود و پس از آن تولید صابون به کاری سهل تبدیل شد و ساخت صابون سفت به صورت تجاری و همگانی درآمد.

تعریف صابون در علم شیمی

نمک اسیدهای چرب را اصطلاحا صابون می نامند. اگر بخواهیم صابون را از نظر شیمیایی تعریف کنیم باید بگوییم که : از واکنش اسیدهای چرب که محلول در آب هستند با یک باز آلی یا رادیکال فلزی ترکیبی حاصل می شود که به آن صابون می گویند. نمک های اسیدهای چرب دو گونه اند بعضی از آن ها قابل حل در آب هستند و گونه ی دیگر نامحلول اند در این میان تنها گونه ای که در آب محلول اند خاصیت صابونی دارند. از واکنش میان اسیدهای چرب که دارای 7 تا 12 اتم کربن هستند و بازهای قلیایی، صابون های محلول حاصل می شوند.

شکل های تجاری صابون

صابون ها از نظر شکل ظاهری و همچنین ویژگی های فیزیکی و شیمیایی با یکدیگر متفاوت اند و به صورت های مختلفی به بازار ارائه می شوند.

  1. صابون های لباس شویی : این صابون ها معمولا در شستن لباس ها کاربرد دارند و به طور معمول بین 62 تا 66 درصد اسید چرب دارند. صابون های لباس شویی به دلیل اینکه از مواد ارزانی تولید شده اند، قیمت کمی دارند. این صابون در سال های اخیر رقابت شدیدی را با زداهای سنتزی شروع کرده است.
  2. صابون های آرایشی : یکی از پرمصرف ترین انواع صابون ها، صابون های آرایشی هستند که در سال های اخیر تبدیل شده است به کالای لازم که اکثر خانواده ها از آن استفاده می کنند. شرکت های صابون سازی برای جلب توجه مشتریان عموماً سعی می کنند تا با افزودن رنگ ها و عطر های متنوع و مواد نرم کننده برای پوست این بازار را در دست گیرند و مشتریان خود را افزایش دهند.

صابون مایع، صابون دارویی، پودر صابون، صابون نرم، صابون پرک، صابون براده، گرد صابون، صابون شفاف از دیگر اشکال تجاری صابون ها هستند.

3000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز