خانه » مقالات کارآموزی » دانلود مقاله کارآموزی حسابداری شهرداری

دانلود مقاله کارآموزی حسابداری شهرداری

دانلود مقاله کارآموزی حسابداری شهرداری از سری مقالات حسابداری با 71 صفحه و فرمت اجرایی در قالب Word

سیستم حسابداری شهرداری های کشورهای توسعه یافته و برخی کشورهای در حال توسعه که با ساختار و اختیارات حکومت های محلی به فعالیت می پردازند، بر مبنای مفهوم مسئولیت پاسخگویی عمومی شکل گرفته و مهمترین هدف این سیستم، تحقق و ارتقای سطح مسئولیت است.

خیلی ها دوست دارند که با سیستم حسابداری شهرداری ها آشنا شوند که منظور نیز همان انجام امور درآمدی و مالیاتی آن ها نیز می باشد. در این جا یک مقاله کارآموزی در شهرداری برای رشته حسابداری تدارک دیده ایم. مقاله کارآموزی حسابداری شهرداری مورد نظر شامل 3 فصل می باشد که عناوین و مهم ترین مطالب فصول آن به صورت زیر می باشد :

  • در فصل اول شما به طور کامل با سیستم کاری در شهرداری آشنا می شوید.
  • در دومین فصل از این مقاله کارآموزی سیستم حسابداری شهرداری ها شرح داده شده است.
  • و در آخرین فصل نتیجه گیری کلی از کارورزی مورد نظر بیان شده است.

شرح کارآموزی حسابداری شهرداری

در طول دو دهه اخیر، نهادهای بزرگ بخش عمومی نظیر شهرداری ها و حکومت های محلی دستخوش تغییر و تحولاتی اساسی شده اند که عمدتا با هدف ارتقای سطح مسئولیت پاسخگویی، افزایش کارآیی و اثربخشی منابع صورت گرفته است. این قبیل تحولات در اغلب کشورهای اروپایی و آمریکایی در چارچوب دکترین مدیریت نوین بخش عمومی (NPM) انجام یافته است.

تکاملی که در حال حاضر در مورد حسابداری نهادهای بخش عمومی از جمله شهرداری های کشورهای مختلف در جریان است، نتیجه بازنگری کیفی سیستم های اطلاعات حسابداری است که از طریق هماهنگی بیش از پیش آنها با نقش جدیدی که این قبیل نهادها در جوامع مدرن به عهده گرفته اند، ناشی می شود.

سیستم حسابداری شهرداری ها

سیستم حسابداری شهرداری ها

هیأت های حسابداری بر این واقعیت اجماع نظر دارند که منابع مالی شهرداری های بیشتر از محل مالیات، عوارض و بهای خدمات و از طریق رویدادهای غیر مبادله ای و یکجانبه و با استفاده از قدرت قانونی اعطایی تامین می شود. این نحوه تامین منابع که با مشارکتی غیر داوطلبانه و به صورت اجباری انجام می شود و مشارکت کنندگان در تامین منابع، حق انتخاب و اختیاری در مورد مصرف آنها ندارند، از ویژگی های مهم ساختاری و خدماتی فعالیت های حاکمیتی شهرداری ها محسوب شده است. این ویژگی، تاثیر در خور ملاحظه ای بر حسابداری شهرداری ها خواهد داشت.

خصوصیات حسابداری شهرداری ها

حسابداری شهرداری جزو حسابداری دولتی به حساب می آیند. تمام ویژگی ها و خصوصاتی  که در مورد حسابداری دولتی بیان شده است در مورد حسابداری شهرداری نیز صدق می کند اما حسابداری شهرداری دارای ویژگی های منحصر به فردی است که آن را از حسابداری دولتی متمایز می کند. در شهرداری ها، حسابداری های مربوط به درآمدها و هزینه ها هر کدام در یک واحد از واحدهای مالی و در دفاتر آن واحد ثبت می شود در صورتیکه در حسابداری دولتی، هزینه ها در دفاتر مربوطه ثبت می شوند اما درآمدها در خزانه داری کل که دستگاه دیگری است منعکس می شود.

درآمد و هزینه های شهرداری

در یک موسسه اگر فعالیتی مالی انجام شود و در اثر آن فعالیت، سرمایه ی آن موسسه افزایش یابد اصطلاحا این افزایش را درآمد می نامند و اگر عکس این قضیه اتفاق افتد و سرمایه کاهش یابد آن را هزینه می نامند. در موسسات بازرگانی این حساب ها به نام حساب های سود و زیان بسته می شوند. این حساب ها در حسابداری شهرداری به نام حساب های درآمد و هزینه بسته می شوند و در شهرداری ها درآمد های هر دوره ی مالی با توجه به هزینه های رخ داده در همان دوره محاسبه می شوند. شهرداری ها با توجه به کارهایی که انجام می دهند و خدماتی که ارائه می کنند، جزو موسساتی به شمار می روند که خدماتی، غیر انتفاعی و بدون سرمایه به حساب می آیند به همین دلیل مازاد خالصی که کسب می شود در بودجه ای که در سال بعد تصویب می شود به عنوان مازاد تخصیص نیافته ثبت می شود.

4000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز