خانه » مقالات کارآموزی » دانلود مقاله کارآموزی اسانس گیری (عصاره گیری)

دانلود مقاله کارآموزی اسانس گیری (عصاره گیری)

دانلود مقاله کارآموزی اسانس گیری (عصاره گیری) از سری مقالات کارآموزی با 91 صفحه و فرمت اجرایی Word

اسانس گیری از گیاهان موضوع این مقاله است که در یک کارخانه عصاره گیری می باشد که در انتهای توضیحات این مطلب، می توانید این مقاله کارورزی را دانلود نمایید. مطالب مهمی که در این مطلب از سایت دانلود مقاله آمده است را در زیر می توانید مشاهده کنید :

  • در ابتدای این مقاله چند گیاه دارویی معرفی شده و مشخصات کلی، ترکیبات شیمیایی و خواص دارویی آن ها توضیح داده شده است.
  • در ادامه روش استخراج و اسانس گیری گیاهان ذکر شده بررسی شده است.
  • همچنین شما در این مقاله با دستگاه های اسانس گیری آشنا می شوید.
  • سپس نمونه های اسانس گیری شده بیان شده است.

مقاله داروهای گیاهی نزدیک به موضوع انتخابی شما می باشد، شاید این مقاله نیز به کار شما آید.

آشنایی با اسانس گیری (عصاره گیری)

اسانس چیست؟

به گروهی از روغن ها که دارای خاصیت فرار هستند و همچنین دارای ویژگی ها و جنبه های گیاهی هستند اسانس گفته می شود. اینکه گیاهان دارای بوی خوش و مزه ی خاص هستند نیز به دلیل وجود این اسانس ها است. اگر بخواهیم اسانس را با آب مقایسه کنیم باید بگوییم که وزن آن ها نسبت به آب کمتر است و در مواردی که به ندرت رخ می دهد این اسانس ها روی قطره های آب مثل لکه ای از چربی می نشینند.

دانلود مقاله کارآموزی اسانس گیری (عصاره گیری)

دانلود مقاله کارآموزی اسانس گیری (عصاره گیری)

اگر اسانس ها را در مجاورت هوا قرار دهیم تبخیر می شوند به همین علت حتما باید آن ها را در ظروفی قرار داد که دارای سر هستند. زمانی که ما اسانس ها را از گیاهان جدا می کنیم در مراحل اولیه اسانس ها هیچ رنگی ندارند اما به مرور و در اثر یرخورد با هوا رنگ آن ها عوض می شود. یکی دیگر از نکاتی که در مورد اسانس ها باید توجه کرد این است که آن ها اگر در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرند از کیفیت آن ها کاسته می شود به همین دلیل آن ها را باید در ظروفی نگه داری کرد که رنگ تیره دارند. عموما می توان اسانس ها را از قسمت هایی مانند برگ، گل، ساقه، ریشه و میوه جدا کرد.

تاریخچه استفاده از اسانس

مردم از زمان های دور از اسانس ها برای افزایش و تقویت نیروی جسمانی و روحانی خود از اسانس های تولید شده از گیاهان استفاده می کردند. در سال ها پیش از میلاد مسیح مردمان مصر از اسانس گیاهانی معطر برای مصرف های آرایشی، درمانی و در مراسم ها و آیین های مذهبی خود استفاده می کردند.

همچنین در کشورهایی مانند چین و هند نیز از این عصاره های گیاهی خوشبو در مکان های مقدس خود و در درمان بیماری ها استفاده می کردند. در ایران نیز از زمان های دور از اسانس های گیاهی در امام زاده ها و مسجد ها استفاده می کردند و همچنین گلاب گیری در ایران قدمتی کهن دارد. مردمان ایران از گلاب در صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده می کردند.

نقش اسانس گیری و مواد معطر در گیاهان

اسانس ها در گیاهان باعث می شوند که حشرات و جانوران جذب و یا دفع شوند و همچنین خواصی درون آن ها وجود دارد که آن ها را ضد میکروب و قارچ می کند. اگر در ناحیه ای از گیاه خراش و یا زخمی ایجاد شود اسانس ها از ورود حشرات و عواملی که باعث بیماری گیاه می شوند جلوگیری می کنند.

کاربرد اسانس ها

تقریبا همه مردم در طول روز حداقل یکبار از اسانس ها استفاده می کنند. از اسانس ها در تولیدات دارویی استفاده های زیادی می شود که بیشترین استفاده ی آن در زمینه پزشکی کاربرد آن ها در بخور است. در صنعت نیز اسانس ها بسیار کاربرد دارند و از آن ها برای تولید انواع آدامس ها، لوازم بهداشتی و آرایشی، ادکلن و عطر و بسیاری از محصولات خوراکی استفاده می شود.

4000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز