خانه » مقالات عمران و معماری » دانلود مقاله معماری خانه های قدیمی کاشان

دانلود مقاله معماری خانه های قدیمی کاشان

دانلود مقاله معماری خانه های قدیمی کاشان از سری مقالات عمران و معماری با 64 صفحه و فرمت اجرایی Word

معماری خانه های تاریخی مبحث بسیار دوست داشتنی است که فارغ از بحث های تخصصی، علاقه مندان زیادی هستند که دوست دارند از پیشینه شهرهای خود و یا کشوری که در آن زندگی می کنند با خبر شوند و به علمی که در آن زمان و کارهایی که برای منازل دوران قدیم انجام می دادند بیشتر آشنا شوند که همیشه این کار باعث شگفتی همگان بوده، چه از نظر زیبایی که در بناهای قدیمی دیده می شود و چه از نظر علمی که با نبود امکانات امروزی در ساخت آن ها به کار می بردند. مثلاً این که آن ها در قدیم که کولر وجود نداشته برای سرد کردن مکانی که در آن زندگی می کردند، چه کاری را انجام می دادند؟ و یا همین طور برای خراب نشدن خوراکی شان، آن ها را در کجا نگه می داشتند و یا برعکس.

یکی از آن شهرهایی که معماری خانه های قدیمی آن باعث شگفتی شده، شهر کاشان بوده که می خواهیم در این جا به آن بپردازیم. در این مقاله مطالب همچون معرفی شهر کاشان، معماری مسکونی ایران و سبک خانه سازی در شهرهای مختلف آن، توصیف مکان های ساخته شده در خانه های قدیمی کاشان مانند راهرو، حیاط، سردر خانه، بادگیر و … ، جهت سازی در بناهای مسکونی کاشان، انواع منازل در این شهر، پوشش های معماری سنتی و … دیده می شود.

در اینجا توضیحاتی مختصر داده می شود ولی در صورت مطالب بیشتر می توانید این مقاله را به صورت کامل دانلود نمایید.

توضیحاتی در مورد معماری خانه های قدیمی شهر کاشان

تعاریف برخی واژگان در تاریخ تمدن بشری همواره از کلیتی فراگیر در مفاهیم برخوردار بوده است که در این میان واژه هایی چون توسعه نیز از این قاعده مستثنی نیست. این واژه از چنان ژرفایی در مصادیق و جلوه ها برخوردار است که هر یک از شنوندگان مفهومی خاص را در ذهن متبادر می سازند.

برخی به جهش نمودارهای اقتصادی فکر می کنند. عده ای به گسترش کسب و کار می اندیشند و شماری آزادی های مدنی را در ذهن می پرورانند و کسانی نیز پهنه وسیع تر خانه و یا محل کار خود را به یاد می آورند.

کارکرد این واژه در هر بعد از ابعاد زندگی متضمن الزامات ، مفاهیم ، مصادیق و آثار و پیامدهای خاص خویش است.

در این میان بستر شهرها به عنوان مهد کنونی بشر شاهد رشد و نسج تمامی این مفاهیم و مصادیق است و در کنار تحقق تمامی این زیرشاخه ها خود نیز در قالبی کلی این پدیده را درک نموده و توسعه می یابد. لیکن توسعه شهرها بدون داشتن راهبردی خاص برای آن علی رغم بار ارزشی مثبت در مفاهیم متضمن پیامدهای ناخوشایندی خواهد بود که تاریخ شهرسازی مملو از نمونه های بی توجهی به نوع و استراتژی های توسعه می باشد.

کشور ایران با بیش از هفت هزار سال سابقه شهرنشینی و وضعیت توپوگرافی و جغرافیایی بسیار متنوع، یکی از گنجینه های تاریخ معماری جهان محسوب می شود. تنوع اقلیمی از یک سو و سابقه طولانی سکونت از سوی دیگر، موجب شده تا این سرزمین در زمینه معماری و شهرسازی، دستاوردهای در خور توجه و ارزشمندی داشته باشد.

شهر بزرگ و تاریخی کاشان سه دوره مشخص توسعه را گذرانده است. با این حال بافت قدیم علی رغم تحولات مزبور هم چنان به عنوان مرکز شهر موقعیت خود را حفظ کرده و این نکته ای است که برجسته ترین ویژگی این بافت و وجه تمایز اساسی آن را از بسیاری بافت های تاریخی شهرها نشان می دهد.

عدم انطباق نیازهای امروز جامعه با کالبد بافتهای تاریخی شهرها باعث شده مردم بومی این مناطق رغبت زیادی برای ماندن درون آنها را نداشته باشند. در نتیجه بافتهای تاریخی و فرسوده خالی از سکنه گردیده اند.

پیشینه تاریخی کاشان

موجودیت و رواج تمدن در کاشان در گذشته های دور حدود شش هزار سال قبل در محل قرارگیری تمدن اولیه بر روی تپه های سیلک اتفاق افتاد که بدست آمدن مقادیر قابل توجهی دوک های گلی حکایت از رواج صنعت ریسندگی در هزاران سال قبل نزد اهالی کاشان دارد.

کاشان در قرون اولیه هجری و در سال های 23 و 24 هجری توسط مسلمانان تسخیر گیرد و بعد از حمله اعراب به کاشان تا نیمه قرن دوم هجری از کاشان به عنوان شهر مستقل نام و نشانی نبود. و سپس در محلی به نام چهل حصاران مردم گرد هم آمدند. در سال 239 هجری زلزله ای کاملاً کاشان را از بین برد. در قرن چهارم در سال های 346 و 347 مجدداً و زلزله مهیب کاشان را تخریب کرد.

خانه های قدیمی کاشان

خانه های قدیمی کاشان

در دوران سلجوقی و در قرن پنجم کاشان از نظر اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی پیشرفت بسیار نمود. هنر سفالگری و کاشی سازی به حدی رسید که به دیگر نقاط کشور صادر می شد. و به همین دلیل رونق اقتصادی بود که بازار در مسیر دروازه فین به طرف میدان کهنه گسترش یافت و در زمان ملک شاه سلجوقی قلعه ای که امروز به نام قلعه جلالی می باشد به جهت دفاع از شهر در جنوب غربی کاشان ساخته شد و ساخت قلعه به دلیل امنیتی که ایجاد نمود اهالی را در حوالی خود متمرکز کرد.

قرن هفتم قرن حمله مغولان به شهرهای ایران از جمله کاشان بود و در سال های 617 و 621 دو بار مورد حمله و غارت مغولان قرار گرفت اما پس از تثبیت حکومت آنها کاشان به لحاظ صنایع دستی مانند پارچه بافی، قالی بافی و کاشی سازی و سفالگری از معروفیت بسیار برخوردار گردید. محدوده تقریبی شهر در این دوره از حدود میدان سنگ از یک طرف و دروازه لتحر از طرف دیگر بود.

حیاط در خانه های بافت تاریخی کاشان

حیاط در لغت به معنای حایط، بستان ها، دیوارها و … آمده است. مفهوم حیاط را می توان یک مفهوم متغیر دانست که بسته به شرایط، ارکان تعریف کننده آن تغییر پذیر است.

حیاط در خانه های کاشان نمود کامل درونگرایی است.در کاشان حیاط، محیطی کاملا متفاوت با فضای بیرون است. در این باغ کوچک ،ساکنان با کاشتن درختان و گل های مانوس با طبیعت کاشان، همراه با حوضی کشیده، محیطی مناسب را برای به سر بردن در روزهای گرم تابستان کاشان به وجود آورده اند.

افزون بر این ، حیاط عنصر مهم سازماندهی فضاهای گوناگون در فصول مختلف می باشد. حیاط در کاشان در مواقعی از سال که هوا سرد و یا خیلی گرم نباشد نقش نشیمن دوم را در بین خانواده های کاشانی پیدا می کند .نقش ارتباطی  حرکتی حیاط از ویژگی های دیگر آن است. البته حیاط جدای از اینکه می تواند نقش ارتباطی را بین فضاها داشته باشد، همچنین به عنوان منظری برای تک فضاهاعمل نماید، می تواند نقش های عملکردی دیگری نیز بپذیرد. فعالیت هایی چون خوابیدن در فضای باز، گردهمایی اعضای خانواده، بازی کودکان و مراسم عروسی و مذهبی و…همه می توانند در این فضا اتفاق بیفتد و حیاط را به فضایی مفید در خانه تبدیل کند.

با توجه به این نکات،بر مبنای وسعت کلی خانه و فضاهای مورد نیاز ابعاد حیاط نیز تغییر می کند.

4000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله

تاکنون 2 نظر ثبت شده است.

 1. من یه مقاله خریدم(مقاله معماری خانه های قدیمی کاشان) پول پرداخت کردم ولی دانلود نشد. میخواستم بدونم اگه کلاه برداریه بگید که منتظر نباشم

  • درود
   سرکار خانم ما شماره تلفن با آدرس رو گذاشتیم + نماد اعتماد الکترونیکی رو سایت گذاشتیم، بعد شما میگید کلاه برداری؟
   مشکلی پیش اومد با شماره تلفن هایی که تو صفحه تماس با ما گذاشته شده تماس بگیرید و مشکلتون رو بگید تا مشکلتون رفع بشه
   در ضمن مقاله به ایمیلتون ارسال شد
   موفق باشید

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز