خانه » مقالات عمران و معماری » دانلود مقاله طراحی سازه های فضایی مخصوص نمایشگاههای موقت

دانلود مقاله طراحی سازه های فضایی مخصوص نمایشگاههای موقت

دانلود مقاله طراحی سازه های فضایی مخصوص نمایشگاههای موقت از سری مقالات عمران و معماری با 87 صفحه و با فرمت اجرایی word

طراحی سازه های فضایی که معمولاً ما زیاد آن ها را مشاهده می کنیم یکی از نیازهایی است که جامعه هنری ما و همین طور بخش صنعت نیازی اساسی به آن دارند که کمک شایانی برای برپایی نمایشگاهها به آنان می کند. طراحی سازه های فضایی در کوتاه ترین مدت زمان و با کمترین هزینه ممکن، یک فضای زیبا را برای بازدیدکنندگان به ارمغان می آورد.

اگر علاقه مند هستید تا درباره سازه های فضایی بیشتر بدانید ما برای شما یک مقاله کامل در مورد نحوه احداث سازه های فضایی که برای نمایشگاه های موقت ساخته می شوند را آماده کرده ایم که می توانید مهم ترین مطالبی که در این مقاله به کار رفته اند را در زیر مشاهده کنید :

  • در ابتدا شما به صورت کامل با سازه های فضایی آشنا می شوید.
  • در ادامه تأثیر محیط بر روی پنل ها و سازه های فضایی و بالعکس تأثیر این سازه ها بر روی محیط را مورد بررسی قرار گرفته است.
  • سپس این سازه ها رو مورد تجزیه و تحلیل قرار داده ایم.
  • همینطور نحوه مونتاژ سازه های فضایی در این مقاله توضیح داده شده است.
  • و چندین مطلب و موضوع دیگر که با دریافت این مقاله می توانید کلیه آن ها را مطالعه کنید.

برپایی نمایشگاههای سریع الاحداث با سازه های فضایی

قبل از پرداختن به موضوع اصلی، پیشنهاد ما به شما مطالعهمقاله سازه های فضایی باز شونده و جمع شونده می باشد

در ابتدای این مطالب ما یک تعریف کوچک از سازه فضایی انجام دادیم و در اینجا بقیه توضیحات درباره آن را می توانید مطالعه کنید.

تاریخچه سازه های فضایی

اولین قدم در جهت احداث سازه های فضایی توسط سازمانی به نام «مرو MERO» برداشته شد که بر اساس طرح های بیونیکی از گل قاصدک، طرح یک المان لانه زنبوری را ارائه داد که توسط چندین بازوی رزوه شده بر این کره پیچ می شوند و انواع شکل ها با زوایای مختلف را می ساخت. این طرح، انقلابی را در طراحی پانل های سریع الاحداث پدید آورد و اکنون سازمان «MERO» توسط همین المان ها با رنگ های متنوع، جایگاهی در کل دنیا پیدا کرده و اکثراً همه نمایشگاهها از همین المانهای فضایی استفاده می کنند.

میزان تقاضا برای سازه ها فضایی

یکی از مسائلی که طرح سازه های فضایی پانلهای نمایشگاهها از اهمیت خاصی برخوردارند، بررسی میزان تقاضا در جامعه است. مقدار تولید یک محصول بستگی به میزان تقاضا دارد. در این طرح اکثر متقاضی ها، مؤسسات وابسته به دولت هستند که برای برپایی نمایشگاه نیاز به سازه های فضایی دارند و به این منظور از طرف دولت بودجه ای در اختیار مسئولان قرار میگیرد.

طراحی سازه های فضایی

طراحی سازه های فضایی

درصد زیاد دیگری که نیاز به سازه های فضایی دارند افرادی هستند که برای به نمایشگاه گذاردن محصولات خود در نمایشگاه محتاج به این سازه ها می‌ باشند و همچنین فروشگاههای مختلف برای قفسه ها و دکورها و غیره و مهندسین معمار برای سقفهای دائم و موقت و دیوارهای کاذب.

قیمت طراحی این سازه ها

به دلیل اهمیت زیاد مسائل اقتصادی این نکته قابل توجه است که محصول بدست آمده می بایستی صرفه اقتصادی داشته باشد. در غیر این صورت نه تنها سبب ورشکستگی سهامداران خواهد شد بلکه موارد و عناصر بسیاری به هدر خواهد رفت از این رو باید این نکته را در نظر داشته باشد که کل طرح دارای چه مواردی باشد تا هم ارزان تمام شود و هم بهترین کیفیت را ارائه دهد. در طراحی سازه های فضایی پانلها، طراح مشاوره یا با مهندسین مواد و متالورژ برای تعیین نوع جنسیت آنها و مهندسین جهت محاسبات دقیق خواهد داشت و بهترین راه پیشنهادی آنها را برمی گزیند و در طرح خود به کار می بندد، سپس هنگامی که چندین طرح آماده شد قیمت منطقی آنها را محاسبه و باصرفه‌ ترین را انتخاب می کنیم.

البته ممکن است طرحی از طرح دیگر کمی گران تر درآید ولی از نظر مسائل عملکردی و استاتیکی فوق العاده خوب باشد که طراح با توجه به مسائل اقتصادی روی آن طرح تصمیم گیری می کند.

تأثیر محیط بر روی پانل ها و سازه های فضایی

این تأثیر به دو صورت عنوان می گردد :

1- ارتباط مستقیم با مسائل جوی :

در این وضعیت نمایشگاهها در فضای کاملاً آزاد برگزار می شود که ممکن است پانلها تنها از طریق ایجاد یک سایبان یا پوشش های نیمکره ای یا دیوارهای موقت که حتی اینها نیز از طریق سازه های فضایی بدست می آیند محافظت شوند. در این صورت طراح مستقیماً با مسائل جوی مطرح است بنابراین کلیه مسائل باید در طرح حل گردد که البته برای حل این مشکلات بر می گردیم به کیفیت سازه ها، محاسبات دقیق آنها و طراحی صحیح و اصولی گشتالت.

در هر صورت برای برپایی نمایشگاه در فضای آزاد، بهتر است حداقل سایبان یا پوشش های محافظ را در نظر گرفت تا پانلها کلاً از مسائل جوی در امان باشند. در ضمن طراح جنسیت هایی را که برای پانلها انتخاب می کند باید در نظر داشته باشد که در مواقع اضطراری مانند بادهای شدید یا رطوبت زیاد، پانل ها از آسیب محفوظ باشند.

2- ارتباط غیر مستقیم با مسائل غیر جوی :

در این حالت نمایشگاه در یک سالن یا فضای سرپوشیده و مطمئن برگزار می گردد که مسلماً  مشکلات این وضعیت به مراتب کمتر از مسائلی است که در مبحث قبلی ذکر شد. در اینجا طراح تنها به طراحی فرم پانلها توسط سازه های فضایی می پردازد و البته مسائل نوری را بیشتر از دیگر مسائل مهم جوی در نظر دارد.

هرچند دما و رطوبت مکان نیز قابل اهمیت است ولی اصلاً در چنین مکان هایی این مسائل از قبل رعایت خواهد شد چرا که بیشتر از سازه های فضایی، آثار هنری و موضوعات به نمایش گذاشته شده در برابر خطر و آسیب می باشند.

سازه های فضایی RTS SYSTEM

طرح این سازه ها یکی از جالب ترین و راحت ترین طرحها به شمار می رود. در این طراحی عنصر اصلی «سطح» می باشد ایجاد طرح بدون استراکچرهای خطی تنها توسط سازه های فضایی که سطوح بزرگ پانل که شیشه های شفاف ویترین و چه سطوح کدر که بعنوان پایه قرار می گیرند. این سازه های فضایی زوایای سطوحی را ایجاد می کنند محدودتر و از تنوع کمتری نسبت به سازه های فضایی سازمان MERO هستند ولی به هر حال زمان اتصال و نحوه اتصال به مراتب کمتر و ساده تر از سازه های MERO می باشد.

در این طرح، جزء جزء سطوح از دو فرم مربع و مربع مستطیل تشکیل شده که فرم کلی گشتالت را بوجود می آورد. مربع به دلیل چهار گوشه محکم و چهار زاویه 90 درجه اش سمبل استحکام، حالت بی حرکتی، صداقت و صراحت می‌ باشد. این خصوصیات در دید کلی حجم به طرح قدرت و پایداری هدیه می‌ کند و بیننده نسبت به طرحی که پیش رویش قرار گرفته احساس اطمینان می‌ کند.

مرحله آماده سازی

کارخانه های سازنده سازه های فضایی اصولاً خود مجری طراحی فضای، نمایشگاهها و نحوه برپائی پانلها با توجه به طرحهای مناسب هستند. باید توجه داشت در هر محیطی آرایش برپایی پانلها و نحوه قرارگیری آنها به فرمهای مختلف متفاوت خواهد بود هرچند هر سازمانی سعی بر آن دارد فرمهایی بخصوص و منحصر بفرد داشته باشد و بازدید کنندگان را به سوی خود جلب کند.

طراحان پس از بازدید محیط برپائی نمایشگاه مقدار زیاد سازه های فضایی را برآورد کرده و آنها را سفارش می دهند، بعضی از سازه های فضایی ابعاد مختلف هستند و بنابراین بسته بندی آنها نیز متفاوت خواهد بود. بعضی از سازه ها دارای اندازه های یکسان هستند که بسته بندی و پکیج آنها استاندارد می باشد. پس از حمل و نقل این بسته ها، سازه های فضایی بر اساس  طرحهای پیشنهادی طراحان قطعات، مونتاژ خواهد شد.

مونتاژ سازه های فضایی

این بخش به دلیل اینکه رابطه ای با بازدید کننده ندارد و تنها مخصوص مونتاژگران کارخانه است و نیز هیچ نوع از سازه های فضایی که در طول مقاله مورد بررسی قرار گرفته در دسترس نبوده به صورت خلاصه مورد بررسی قرار می گیرد. کلیه سازه های فضایی (اعم از سازه های LEITNER – RTS SYSTEM – MERO) دارای وزن ناچیزی می باشند (متأسفانه به دلیل مسائل «سکرت» کارخانه ای نه وزن سازه ها مشخص شده و نه آلیاژ دقیق بکار رفته در آنها) و مونتاژگر در راحت ترین وضع ممکن به مونتاژ سازه ها می پردازد، وزن ناچیز این سازه ها در سرعت عمل و نیز در مسائل ارگونومیکی، مونتاژگر را یاری می دهد.

در بعضی مواقع یک مجموعه ترکیبی از سازه های فضایی بر روی زمین مونتاژ می گردند و سپس توسط سیستم های بالابر به ارتفاع برده شده و در ارتفاع نصب می شوند هرچند که فضاهای نمایشگاه دارای ارتفاع زیادی نیستند (حداقل ارتفاع 5/2 و حداکثر ارتفاع 3 متر).

5000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز