خانه » مقالات زندگینامه » دانلود مقاله درباره زندگینامه حضرت یوسف

دانلود مقاله درباره زندگینامه حضرت یوسف

دانلود مقاله زندگی نامه حضرت یوسف از سری مقالات زندگینامه با 36 صفحه و فرمت اجرایی PDF

داستان زندگی حضرت یوسف علیه السلام به صورت کامل برای شما عزیزان در این پست از سایت Downloadarticle.ir آماده کرده ایم. مطالب مهم این مقاله به صورت زیر می باشد :

  1. در ابتدای این مقاله پیرامون این حضرت چندین صفحه نوشته شده است.
  2. در ادامه زندگانی این بزرگوار بیان شده است.
  3. و در آخر به حضرت یوسف در تورات و قرآن پرداخته شده است.

خلاصه زندگی حضرت یوسف

داستان زندگی حضرت یوسف (ع) از داستان های با سابقه و کهن است که ریشه عبری و سریانی دارد و اولین بار در تورات، سفر تکوین، آمده است. داستان این حضرت در تورات مفصل تر است و به مرگ یعقوب (ع) ختم می شود. در قرآن کریم نیز همه داستان در یک سوره آمده است.

داستان حضرت یوسف علیه السلام، و به تعبیر قرآن «احسن القصص»، تنها داستان قرآنی است که به صورت یکپارچه در یک سوره آمده است. روایت قرآن موجزتر از تورات است و با آن تفاوت هایی دارد.

زندگینامه حضرت یوسف علیه السلام

زندگینامه حضرت یوسف علیه السلام

داستان با خواب دیدن یعقوب (ع) آغاز می شود :

یوسف (ع) به پدرش می گوید که در خواب دیده است ماه و خورشید و یازده ستاره به او سجده کردند. یعقوب (ع) خواب را تأویل می کند و یوسف (ع) را نسبت به حسد برادرانش هشدار می دهد. برادران حسود نقشه قتل یوسف را می ریزند؛ اما یکی از برادران پیشنهاد می کند او را در چاهی بیفکنند که بر سر راه کاروانیان است. برادران با مکر و حیله یعقوب (ع) را راضی می کنند و حضرت یوسف را به صحرا می برند و نقشه شوم خود را عملی می سازند و شب هنگام پیراهن خونین یوسف (ع) را بر یعقوب (ع) عرضه و ادعا می کنند که یوسف را گرگ دریده است.

کاروانیان که برای برداشتن آب به سر چاه آمده بودند، یوسف (ع) را از چاه به در می آورند و با خود به مصر می برند. عزیز مصر او را می خرد و به همسرش سفارش می کند که مقام او را گرامی بدارد تا شاید او را به فرزندی بپذیرند.

چون حضرت یوسف بزرگ می شود، بانوی خانه به او میل می کند. روزی درها را می بندد و او را به خود دعوت می کند. یوسف (ع) امنتاع می کند و می گریزد. زلیخا پیراهن او را از پشت می درد. عزیز مصر در آن حال سر می رسد و با شهادت یکی از بستگان زن (به قول مفسران، کودک در گهواره)، به بی گناهی یوسف پی می برد و آنچه را دیده بود، مسکوت می گذارد.

بانوی خانه، زنان ملامتگر مصری را به خانه دعوت می کند و حضرت یوسف را از مجلس آنان عبور می دهد. زنان به جای ترنج، دستان خود را می بُرند.

حضرت یوسف عاقبت به زندان می رود. ایشان، خواب هم بندان خود را در زندان تعبیر و از کسی که قرار بود آزاد شود درخواست می کند که او را نزد پادشاه یاد کند. شاه مصر خواب پریشانی می بیند، آن مرد به یاد یوسف می افتد و حضرت خواب را تعبیر می کند.

با روشن شدن بی گناهی حضرت یوسف و اعتراف بانوی عزیز مصر، حضرت از زندان آزاد می شود و به مقام خزانه داری شاه می رسد؛ سپس شاه مصر می شود.

در سال های قحطی، برادران یوسف برای خرید غله به مصر می آیند. هنگام بازگشت، یوسف از آنها می خواهد در سفر بعدی برادرشان بنیامین را نیز همراه بیاورند. برادران حضرت به دستور او عمل می کنند و یوسف (ع) با حیله ای، بنیامین را نزد خود نگاه می دارد. برادران، نومید از پس گرفتن بنیامین، نزد یعقوب باز می گردند، اما برادر بزرگتر در مصر می ماند.

یعقوب (ع) به پسرانش دستور می دهد به مصر بازگردند و یوسف و بنیامین را بجویند. آنها به مصر می آیند و با حالت نزار نزد یوسف می روند. این بار حضرت خود را معرفی می کند و آنها را می بخشد و پیراهن خود را به آنان می دهد تا به پدرش یعقوب برسانند. یعقوب و اهل بیتش به مصر نزد یوسف می آیند و به شکرانه این دیدار خدا را سجده می کنند و خواب یوسف تعبیر می شود.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز