خانه » مقالات زندگینامه » دانلود مقاله زندگینامه امام زمان (حضرت مهدی)

دانلود مقاله زندگینامه امام زمان (حضرت مهدی)

دانلود مقاله زندگانی امام زمان (حضرت مهدی) عج از سری مقالات زندگینامه با 72 صفحه و فرمت اجرایی Word

امام عسکری جز حجت بن الحسن فرزند دیگری نداشت. امام محمد مهدی بن امام حسن العسکری بن علی بن محمد بن امام ابوالحسن علی بن امام موسی بن امام جعفر بن امام محمد باقر بن امام زین العابدین علیه اسلام با حضرت رسول اکرم (ص) از لحاظ اسم و کنیه اشتراک داشت.

وی ملقب به القاب حجت و قائم و مهدی و صالح و صاحب الزمان است. حضرت مهدی را دو غیبت است. غیبت صغری و غیبت کبری که غیبت صغری در سال 266 در دوران خلافت معتمد عباسی اتفاق افتاد و 74 سال طول کشید و از آن پس غیبت کبری شروع گردید.

ولادت حضرت مهدی

روز‌ پانزدهم‌ ماه‌ شعبان مصادف با روز ولادت با سعادت حضرت ولی عصر امام دوازدهم‌ و پیشوای غائب ماست‌. مطابق مشهور میان دانشمندان شیعه در نیمه این ماه سال 255 هجری‌ نوری‌ در شهر «سامره» و خانه‌ امام‌ حسن عسکری (ع) پیشوای یازدهم شیعیان درخشیدن‌ گرفت که هرچند افق ظلمانی آن عصر و ابرهای تیره اعصار بعدی مانع تلالؤ کامل آن گردید، ولی همواره شعاع وجودش شبستان آمال دوستدارانش را گرم‌ و روشن نگاه داشته است، تا روزی که سرانجام کاملا آشکار گردد و جهان ظلمانی و پرآشوب را روشن سازد.

خلفای بنی عباس چون دیدند جنب و جوشی در میان شیعیانی پدید آمده، و می گویند ولادت‌ «قائم‌ آل‌ محمد» و مهدی موعود اسلام نزدیک شده است، و این موضوع را به یکدیگر نوید می دهند، خانه امام حسن عسکری (ع) را تحت نظر گرفتند، و دستور دادند که مأمورین مرد و زن‌ مراقبت شدید نموده‌ و کوچکترین‌ آمد و رفت به آن خانه را از نظر دور ندارند.

مقاله در مورد زندگینامه امام زمان

مقاله در مورد زندگینامه امام زمان

«معتمد» خلیفه عباسی می دانست که در روایات متواتر شیعه و سنی آمده است که: «قائم آل‌ محمد (ص) که از نسل حضرت علی ‌(ع) و حضرت فاطمه‌ (س) دختر عالی مقام پیغمبر است، با قیام خود حکومت های‌ ستمگر و زمامداران خودخواه و زورگو را از میان برداشته و یک حکومت واحد جهانی بر پایه‌ عدالت اجتماعی، و تعالیم اسلام و احکام حیات ‌بخش قرآن‌ برقرار‌ می سازد‌، و با ظهور وی دولت آل‌ محمد‌ به معنی‌ واقعی خود روی کار می آید».

از این رو به مقابله برخاست تا علاج واقعه را قبل از وقوع نماید، و برای حفظ دستگاه خلافت‌‌ آل‌ عباس‌ آن وجود پاک را از میان ببرد! ولی خداوند‌ بزرگ علی ‌رغم تمام توطئه‌ ها و سختگیری ‌های‌ آنان، آفتاب جهان تاب وجود او را جلوه‌ گر ساخت، و اراده خلل ناپذیرش را یک بار‌ دیگر‌ در‌ برابر جهانیان و جباران آشکار ساخت.

در روایات با صراحت پیش بینی‌ شده بود که : «مهدی موعود اسلام در وضع فوق العاده ‌ای‌ متولد می گردد، ور از ولادت او پنهان می‌ ماند‌، کیفیت‌ ولادتش‌ مانند موسی بن عمران است، و با وجود اینکه زنده است، به گمان‌ اینکه‌ پدرش فرزندی ندارد، ارتش را به دیگران می دهند، از نظرها غایب می شود، و غیبتش آن قدر طولانی می گردد که‌ بسیاری‌ از‌ مردم ضعیف الایمان درباره او دچار شک و تردید می شوند، و از دین اسلام‌ و مذهب‌ شیعه‌ بر می گردند»… !

نسب مبارک حضرت مهدی‌ علیه‌ السلام

پدر بزرگوارش چنانچه مشهور در نزد فریقین شیعه و سنی است و بیش از هزار‌ و چهارصد سال است که حضرت را به این‌ نسب شناخته ‌اند و روایات گذشته‌ هم‌ به صراحت لهجه ناطق است آن‌ است‌ که والد ما جدش حضرت حسن بن علی ملقب به عسکری علیه السلام‌ است‌ و والده ما جده حضرت حجه‌ علیه‌ السلام‌ چنانچه باز مشهور‌ در‌ نزد فریقین است و روایات‌ هـم‌ ناطق است علیا حضرت (ملیکه) (نرجس خاتون) که ظاهرا اسامی متعدده داشته که گاه‌ هم‌ او را (ریحانه) و گاه (سوسن) و گاه‌ هم‌ او را‌ (صیقل‌) می خوانده ‌اند‌ و این مجلله محترمه دختر‌ (یشوعا) و یا (بشوعا) پسر قیصر روم است و از شاهزادگان عظیم الشأن می باشد و نسبت این بانوی‌ محترم‌ به حضرت شمعون الصفا وصی حضرت عیسی‌ علی‌ جمیهم‌ الصلوه‌ و السلام‌ می رسد و مدفن این‌ محترمه‌ در روضه مبارکه شوهر عالی مقدارش امام حسن عسکری علیه السّلام می باشد.

القاب مبارک حضرت مهدی حجه بن الحسن علیه السلام (امام زمان)

یکی از القاب آن جناب (قائم‌) است‌ مدرک‌ ما گذشته از کتب شیعه‌ باز‌ روایت‌ علماء سنت است چنانچه صاحب کتاب ینابیع الموده شیخ سلیمان شافعی روایت نموده در کتاب مزبور در صلّی اللّه علیه و اله‌ 493‌ از‌ رسول اللّه صلّی اللّه علیه و اله که فرمود‌ : امامان بعد از من دوازده تن می باشند اول آن ‌ها توئی‌ یا علی و آخر ایشان (قائم) است همان کسی که فتح می نماید خدای عالم در دوره آخر به دو دست‌ او‌ مشرق ‌های‌ زمین و مغرب ‌های او را.

دیگر از القاب آن جناب (مهدی‌) است‌ باز صاحب کتاب ینابیع الموده در ص 487 روایت می کند از (حموینی) صاحب کتاب (فرائد السمطین) و او‌ روایت‌ می کند‌ از رسول اکرم صلّی اللّه علیه و اله و سلّم که فرمود : به درستی که اوصیاء من حجت‌ های خدا‌ بر‌ خلق بعد از من دوازده تن می باشند اول ایشان برادر من است و آخر‌ ایشان‌ اولاد‌ من است عرض کردند یا رسول اللّه برادر شما و اولاد کی است فرمود برادر من‌ علی‌ است و اولاد من (مهدی) اسـت.

یکی دیگر از القاب آن حضرت (صاحب‌ الزمان‌) است‌ باز شاهد و مدرک در این لقب از کتب سنینان گذشته از کتب شیعه روایتی است‌ که‌ صاحب کتاب مزبور (ینابیع الموده) در ص 491 روایت می کند از حافظ ابی‌ نعیم‌ که‌ یکی دیگر از علماء سنیان است در کتاب خود (اربعین) روایت می کند از حضرت علی‌ بن‌ موسی‌ الرضا علیه السلام که فرمود : خلف صالح و اولاد شایسته که فرزند حسن بن علی عسکری‌ است‌ او است صاحب زمان و اوست مهدی.

تحقیق درباره زندگینامه حضرت مهدی

تحقیق درباره زندگینامه حضرت مهدی

اثبات وجود امام زمان

شیعیان امامی اعتقاد دارند با درگذشت امام حسن عسکری (ع) فرزند ایشان عهده ‌دار منصب امامت گردیده است. این‌ گروه از شیعیان از جهت تاریخی در مورد امام دوازدهم خود با دو مشکل مواجه بودند :

الف) اثبات تولد و وجود او

زیرا امام حسن عسکری (ع) تولد فرزندش را مخفی نگه داشته‌ بود‌ و تنها عده ‌ای خاص از وجودش آگاه بودند.

از آن ‌جا که امام عسکری (علیه السلام) به مادرش وصیت کرده بود و میراث امام بین مادر و برادرش تقسیم شد، عدم وجود چنین‌ فرزندی‌ تقویت می ‌شد.

ب) مهدویت امام دوازدهم

شیعیان امامی پیش از این دوره مهدی بودنِ هر کس را که ادعای مهدویت داشت انکار می ‌کردند، حل ادعای مهدویت امام خود را مطرح‌ می‌ کردند‌ که غایب و مخفی از منظر مردم بود.

این موارد باعث شد شیعیان بعد از امام یازدهم خود، در شناخت مسیر حق دچار حیرت و سردرگمی گردند. این حیرت چنان بود‌ که‌ برخی‌ از علمای شیعه برای نجات‌ شیعیان‌ از‌ این بحران و شناخت راه درست، به تألیف کتاب‌ هایی برای شناسایی امام دوازدهم روی آوردند.

مقاله در مورد زندگینامه امام زمان (عج) موضوع این مقاله می باشد. مقاله زندگانی حضرت مهدی از 5 فصل تشکیل شده است که ما فقط عنوان این پنج فصل را در زیر به صورت لیست وار می نویسیم :

  1. فصل اول مشخصات فردی امام زمان یعنی تولد، القاب، دوران کودکی و … توضیح داده شده است.
  2. در فصل دوم که غیبت صغری نام دارد که شما با خود غیبت صغری، نوابان این حضرت و زمامداران امام زمان بیشتر آشنا می شوید.
  3. غیبت کبری موضوع فصل سوم می باشد و مدت شروع غیبت، دلایل غیبت امام زمان (عج) و … مورد بررسی قرار گرفته شده است.
  4. در چهارمین فصل مطالب ظهور و بعد از آن یعنی نشانه های ظهور و اتفاقاتی که بعد از ظهور حضرت مهدی می افتد اشاره شده است.
  5. و در آخرین فصل به مطالب تکمیلی برای این مقاله پرداخته شده است.
3000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز