خانه » مقالات حسابداری » دانلود مقاله روش های هزینه یابی در شرکت های تولیدی

اطلاعیه سایت

با سلام و احترام خدمت شما بازدیدکنندگان

لطفا موارد زیر را به دقت مطالعه نمایید :

  • عزیزانی که به هر دلیل موفق به دریافت و یا دانلود فایل مورد نظرشان نشده اند (می توانند با مراجعه به صفحه تماس با ما مشکل خود را اطلاع داده تا مشکل آن ها برطرف گردد)
  • به اطلاع شما عزیزان می رسانیم با توجه به اینکه شبکه شاپرک اقدام به تهیه پروتکل امنیتی لایه باز کرده است و این شرکت نیز هم اکنون از نسخه 39 و نسخه های پایین تر مرورگر های گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس پشتیبانی نمی کند، بنابراین الزامی است که برای پرداخت وجه مرورگر شما به روز شده باشد و از آخرین نسخه مرورگرتان استفاده کنید.

عدم آپدیت (به روز بودن) مرورگر باعث می شود، به جای صفحه درگاه بانک، خطای عدم تایید خرید را مشاهده نمایید.

راه حل : با آپدیت نمودن مرورگرتان، می توانید از بروز تراکنش های ناموفق پیشگیری کنید و خریدتان بدون مشکل انجام می شود.

دانلود مقاله روش های هزینه یابی در شرکت های تولیدی

دانلود مقاله روش های هزینه یابی در شرکت های تولیدی از سری مقالات حسابداری با 41 صفحه و فرمت اجرایی word

روش های هزینه یابی «Costing methods» در شرکت های تولیدی موضوعی است که می خواهیم در این ساعت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. اگر مایل هستید که بدانید چه مطالبی در این مقاله به کار رفته است با ما همراه باشید :

  • در ابتدای این مقاله هزینه یابی تعریف شده است و در ادامه انواع آن نام برده شده است.
  • در ادامه نحوه تخصیص هزینه ها مورد بررسی قرار گرفته است.
  • و مطالب دیگر که مربوط به هزینه یابی می شود که تعداد آن ها کم نیست.

روش های هزینه یابی در شرکت های تولیدی

در واحدهای تجاری برای اینکه بتوان به روش صحیح هزینه و بهای تمام شده محصولات تولید شده و خدمات ارائه شده را محاسبه کرد از روشی به نام هزینه یابی استفاده می شود. در این روش هزینه ها را طبقه بندی می کنند و سهم هزینه ی هر واحد را مشخص می کنند. این روش کمک زیادی به مدیران می کند تا بتوانند برنامه ریزی درستی را برای هزینه ها انجام دهند. در واحدهای تجاری که چند نوع محصول تولید می کنند، نیاز به بررسی و تجزیه ی بیشتری است و باید بهای تمام شده هر کدام از محصولات را به طور جداگانه به دست آورد.

انواع هزینه یابی

در برخی از واحدهای تولیدی، برای تولید محصولات از روش سفارش پذیری استفاده می کنند روش هزینه یابی که در این محصولات استفاده می شود، روش هزینه یابی سفارش کار استفاده می شود. صنعت هواپیما سازی، درمانگاه ها و بیمارستان ها از این نوع هستند. مؤسساتی وجود دارند که محصولات آن ها به طور زیاد و یکسان تولید می شوند و برای تولید این محصولات باید مراحل زیاد و مختلفی گذرانده شود. روش هزینه یابی این گونه مؤسسات، روش مرحله ای نام دارد که در صنایع شیمیایی، صنعت نفت از آن استفاده می شود.

هزینه یابی از طریق دوایر

همان گونه که توضیح داده شد در بعضی از مؤسسات از روش هزینه یابی مرحله ای استفاده می شود. در این مؤسسات دوایر مختلفی وجود دارد و در هرکدام از این دوایر عملیات تولیدی خاصی انجام می شود. در این روش هر کدام از دوایر به نوعی مرکز هزینه ها هستند و تمام هزینه هایی که انجام گرفته است در دفاتر این دوایر ثبت می شوند.

روش های هزینه یابی

روش های هزینه یابی

گردش محصول

در تولیداتی که بر روی محصولات عملیات مثل هم و پشت سر هم انجام می شود و در واقع گردش متوالی را محصول برای ساخت طی می کند، در هر یک از دوایر عملیاتی انجام می شود و پس از انجام آن عملیات به دایره بعدی منتقل می شود تا فعالیت های اضافی روی آن صورت گیرد. در گردش موازی محصولات برای ساخت، در چند دایره به طور همزمان عملیاتی انجام می شود.

معادل آحاد تکمیل شده

در یک دوره معین و در دایره ای مشخص بیان مقداری تولید معین می شود که به آن معادل آحاد تکمیل شده می گویند. یکی از اهدافی که محاسبه ی معادل آحاد تکمیل شده به دست می آید این است که بدانیم در هریک از عوامل هزینه ای کدام واحد محصولی سهم دارد. بعد از آن که معادل آحاد تکمیل شده محاسبه شد و سهم هر واحد از عوامل هزینه ای مشخص شد باید جمع هزینه ها بین این واحدها تخصیص یابد.

ضایعات

به محصولاتی که فرایند ساخت آن ها کامل شده است اما ویژگی ها و خصوصیات محصولات سالم در آن ها دیده نمی شود را ضایعات می نامند. عوامل زیادی در به وجود آمدن ضایعات مؤثراند که می توان از نبود مهارت کافی در کارگران، تبخیرشدن و بی کیفیت بودن مواد نام برد. ضایعاتی که در طول عملیات تولیدی به وجود می آیند و وقوع آن ها محتمل است را ضایعات عادی می گویند. زمانی که ضایعات از میزان ضایعات مورد انتظار ما که همان ضایعات عادی هستند به نسبت زیادی بیشتر شد آن ها را ضایعات غیر عادی می نامیم.

3000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز