خانه » مقالات رایگان » دانلود مقاله رایگان نقش هوش هیجانی در پیشرفت افراد

دانلود مقاله رایگان نقش هوش هیجانی در پیشرفت افراد

دانلود مقاله نقش هوش هیجانی در پیشرفت افراد از سری مقالات رایگان با 23 صفحه و فرمت اجرایی Word

اگر به دنبال پیدا کردن رابطه هوش هیجانی با پیشرفت افراد هستید، با ما همراه باشید؛ چون در این ساعت از سایت دانلود آرتیکل مقاله ای تحت عنوان نقش هوش هیجانی در پیشرفت افراد برای شما عزیزان تدارک دیده ایم که شما می توانید این مقاله را به صورت رایگان دانلود نمایید.

در آرشیو سایت، مقاله ای تحت عنوان هوش هیجانی (هوش عاطفی) قبلاً منتشر شده که مرتبط با موضوع این مقاله می باشد. پیشنهاد می کنیم از این مقاله نیز بازدید نمایید.

دانلود رایگان مقاله نقش هوش هیجانی در پیشرفت افراد

دانلود رایگان مقاله نقش هوش هیجانی در پیشرفت افراد

نقش هوش هیجانی در پیشرفت افراد

سالوی، می یر و کاراسو، هوش هیجانی و چهار مجموعه توانایی های مربوط به آن را به این شحر توصیف کرده اند : ادراک؛ آسان سازی (تسهیل)؛ شناخت؛ مدیریت (مهار).

ادراک هیجانی عبارت است از توانایی اساسی برای ثبت محرک های هیجانی در خود و دیگران. تصور می شود که ادراک هیجانی مبانی تکاملی دارد و با فرایندهای ارتباطی هیجانی و همدلی، در پیوند است. آسان سازی (تسهیل) هیجانی به فرایند هایی گفته می شود که بر اساس آن ها عاطفه، تفکر را بر حسب ترتیب تقدم مشکلات و از طریق به کار انداختن ذخایر حافظه ای منحصر به فرد، تغییر خلق و فرایندهای اطلاعاتی پنهان، آسان می سازد. شناخت هیجانی شامل فرایندها و ساختارهای حافظه ای مربوط به نام گذاری هیجان ها می شود. شناخت هیجانی مشخص می کند که چگونه شخص معانی هیجانی و موقعیت های هیجانی را شناسایی می کند. مدیریت هیجانی به توانایی تنظیم هیجان ها در خود و دیگران، به منظور ارتقای رشد هیجانی و عقلی اطلاق می شود.

ارتباط بین هوش هیجانی و پیشرفت افراد

ارتباط بین هوش هیجانی و پیشرفت افراد

هوش هیجانی، به عنوان سازه ای چند بعدی، با گستره ای از متغیرها و پیامدهای مرتبط با پیشرفت افراد همبستگی دارد. این همبستگی ها هم به جنبه های بین شخصی هوش هیجانی، مانند کیفیت بهتر تعامل های اجتماعی و هم به جنبه های درون شخصی هوش هیجانی، مانند همدلی، مدیریت روابط و تنظیم خلق مربوط می شوند.

می یر، دیپائولو و سالوی در زمینه جنبه های بین شخصی هوش هیجانی، توانایی افراد را برای شناسایی محتوای هیجان ها و همچنین کاربرد این توانایی را همدلی با دیگران، مورد بررسی قرار دادند. یافته ها نشان داد کسانی که آگاهی هیجانی محدودی داشتند، کمتر می توانستند با دیگران همدلی و همدردی کنند. بر این اساس، توان بازشناسی هیجان ها و اهمیت این توانایی در زندگی روزمره برای بهزیستی هیجانی ضروری است. طبق نظر سالوی، می یر و کاراسو، توانایی هیجانی از تعیین کننده پیشرفت افراد در اجتماع شمرده می شود و اختلال هیجانی، متقابلاً در شکل گیری اختلالات روانی و مشکلات بین شخصی نقشی تعیین کننده دارد.

طبق یافته های پژوهشی، هوش هیجانی به دلیل ماهیت چند جنبه ای و تأثیرات آن در زمینه های مختلف، پیش بینی کننده ای قوی برای موفقیت افراد در اجتماع و سازگاری روان شناختی شمرده می شود.

رایگان – دانلود
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز