خانه » مقالات تاریخی » دانلود مقاله درباره حکومت تیموریان (گورکانیان)

دانلود مقاله درباره حکومت تیموریان (گورکانیان)

دانلود مقاله درباره حکومت تیموریان (گورکانیان) از سری مقالات تاریخی با 37 صفحه و فرمت اجرایی PDF

سلسله تیموریان «Timurid dynasty» را اگر بخواهیم به طور خلاصه وار معرفی کنیم، باید این گونه شروع کنیم که دورۀ تیموریان به وسیلۀ شخصی به نام امیر تیمور تأسیس شد. پایتخت هایی که در سلسلۀ تیموری وجود داشتند نام آن ها سمرقند و هرات بود که اولین پایتخت آن ها هرات بود و بعد از 2 سال به فتح سمرقند شدند و پایتخت را به آن جا تغییر دادند. مردمی که در این دودمان می زیستند از دین اسلام پیروی می کردند و مساحتی که تیموریان بر قلمرو خود حکومت می کردند 4400000 کیلومتر مربع بوده است. حکومت تیموریان به دست امرای شیبانی به پایان رسید.

اگر قصد دارید تا با امپراطوری تیموریان در ایران بیشتر آشنا شوید ما این مقاله را برای کسب اطلاعات بیشتری دربارۀ دورۀ تیموری آماده کرده ایم که عناوین مهم این مقاله به صورت زیر می باشد :

  • در ابتدا نحوه تأسیس دودمان تیموری بیان شده است.
  • در ادامه نام پادشاهان سلسله تیموریان نام برده شده است.
  • سپس به نحوه حکمفرمانی تعدادی از پادشاهان این دوره پرداخته شده است.
  • همینطور در مورد وضعیت اجتماعی، اقتصادی و … در سلسله تیموریان مورد بررسی قرار گرفته شده است.
  • و … .

همه چیز دربارۀ سلسلۀ تیموریان «تیموری»

در بعضی نقاط، به خصوص در خراسان و مازندران، مردمان از ظلم زمامداران نالایق و دشمن کام، به جان آمده و سر به طغیان برداشتند و قیام هایی چون سربداران و مرعشیان را برانگیختند و نام های خود را ضبط تاریخ کردند. نیم قرنی بر نیامده بود که بلیه یورش تیمور بر سرتاسر ایران نازل شد و نجد ایران جولانگاه جنگاوری دیگر از تبار چنگیزیان گردید و آخرین توشۀ زندگی رعیت ایرانی را به توبره کشید. شوق برتری طلبی و نبوغ نظامی تیمور باعث آمد تا لشکر او فلات ایران را تا کرانۀ مدیترانه درو کند و شبه قارۀ هند را نیز درنوردد و تمامی میراث این اقالیم بارآور را به تاراج ببرد و تختگاه گسترۀ امپراتوری خود را به دورترین مرزهایش رساند و در پی رساندن و رسیدن این مرزها به سرزمین چین بود که از تخت به تابوت افتاد و رویای تکرار یک چنگیز دیگر را در دل تاریخ به خاک برد. میراثی که تیمور به بازماندگانش بجا گذاشت شوکت و حشمت تیموریان را بخصوص در شرق ایران در پی داشت. دین و دانش و عرفان حیاتی دگرباره یافت. خمیر مایۀ هنروری و دانش ورزی قوام و دوام گرفت و تجدید قوایی در مردمان زمانه پدیید آمد تا به فراخور حال در عرصه های علم و ادب و هنر بکوشند.

نقشه حکومت امپراتوری تیموریان

نقشه حکومت امپراتوری تیموریان

تجارت در دوره ی تیموریان

در روزگار تیموریان فعالیت بازرگانی شدید در سرتاسر ایران برقرار بود. بازرگانان در جامعه خود و در شهرهای بزرگ که محل کارشان بود و در خرده فروشی که در بازارها صورت می گرفت، پایگاه و جایگاه محکمی و مطمئنی داشتند. مراکز تولیدی یزد، کاشان، اصفهان، شیراز، کرمان و تبریز که از شهرهای بزرگ به شمار می رفتند، انواع مختلفی از منسوجات، سفالینه، چرم و فلز را برای مصرف محلی و صدور آن ها تولید می کردند. هنرهای زیبا در سلسله تیموری شکوفا شده بود. بازرگانی و تجارت ترانزیت از چین تا سواحل دریای مدیترانه کشیده شده بود و بازرگانان ایرانی در آن سهمی بایسته داشتند و هرمز یکی از مراکز و انبارهای عالی ترانزیتی به شمار می رفت.

مذهب در سلسله تیموریان

زمینه کما بیش نامطلوب شرایط عمومی مذکور برای درک و دریافت شرایط و اوضاع مذهبی دوره تیموریان اهمیت دارد. با قاطعیت می توان اذعان داشت که اکثریت قریب به اتفاق مردم سنی مذهب بودند، ولی همین مسأله تصویر و توصیف ناقصی از الگوی مذهبی این دوره است. نواحی محدودی چون گیلان، مازندران، خوزستان و شرق قهستان و شهرهایی چون ری، ورامین، قم، کاشان و سبزوار که از مراکز سنتی تشیع به خصوص از نوع دوازده امامی بودند، صرفا بخشی از یک طرح خام و ناتمام نخواهد بود. در واقع این مسأله یک مسأله بسیار پیچیده و بغرنج است. وقایعی وجود دارد که نشان دهنده تغییرات مذهبی شدید در جهان اسلام است. این مسأله با محو خلافت عباسی از صحنه ی مذهبی و حکومت مغولان شروع شد و نتیجه آن کاهش نفوذ فقیهان در سرزمین های شرق اسلامی بود.

معماری در دوره ی تیموریان

آغاز معماری در عصر تیموری به زمان تیمور بر می گردد و با معماری کاخ تیمور درکش (شهر سبز) و نیز با بناهای مسجد احمد یسوی در ترکستان و مسجد بی بی خانم در سمرقند به اوج کمال خود رسید. یک دوره جدید در این معماری، دوره نخست خراسان است که در زمان سلطنت شاهرخ رخ داد و در آن گوهرشاد همسر شاهرخ و بایسنقر فرزند او، نام خودشان را به دلیل سفارش کارهای برجسته، جاودانه ساخته اند. معمار معروف آنان نیز قوام الدین شیرازی بوده است. تمدن تیموری بی تردید در گزینش پیشرفت های معماری از نظر فنی و تحولات تزیینی در اوج خود قرار دارد. این معماری پاره ای از میراث عظیم هنری است که در قرن دهم / شانزدهم به دست صفویان افتاد و نقطه شروعی برای تحولی گردید که در جلوه های ظاهری ایران متبلور گشت و تا به روزگار ما از مشخصه های خاص هنر ایران گردید.

ادبیات فارسی در عصر تیموریان

در خصوص حیات فکری دوره تیموریان شواهد فراوانی در دست است که برجسته ترین آن ها اثر دولتشاه سمرقتدی است. با اینکه بهترین مورخان این دوره به پای مورخان برجسته تاریخنگاری مغول نمی رسند، ولی آنان آثار با ارزش و ارجمندی از خود به یادگار گذاشته اند. از معروف ترین نویسندگان حوزه تاریخ دوره تیموریان افراد زیر را می توان نام برد : حافظ ابرو، عبدالرزاق سمرقندی و میرخواند. میرخواند در زمینه تاریخ نگاری نه فقط گروه هایی از مورخان امپراتوری عثمان را تحت تأثیرخود قرار داد بلکه در مورخان اروپایی نیز به شدت تأثیر گذاشت. تیموریان به فارسی می نوشتند و شعر فارسی را پاس می داشتند و نیز پشتیبان شعر درباری بودند. از نمونه های برجسته ی این دوره می توان از شاه نعمت الله ولی و شاه قاسم انوار نام برد. چند تن از شخیصیت های عمده شعر فارسی در این دوره هستند ولی واقعیت این است که در این قرن یک شخصیت برجسته دیگر یعنی مولانا نورالدین عبدالرحمان جامی نیز در صحنه ظاهر شد.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. ممنون از مطالب خوبتان بسیار سود بردم .

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز