خانه » مقالات اقتصادی » دانلود مقاله درباره تاثیر خصوصی سازی بر بازار بورس

دانلود مقاله درباره تاثیر خصوصی سازی بر بازار بورس

دانلود مقاله درباره تاثیر خصوصی سازی بر بازار بورس از سری مقالات اقتصادی با 67 صفحه و فرمت اجرایی Word

در این مقاله می خواهیم تأثیر خصوصی سازی بر عملکرد بازار بورس را بررسی کنیم و تحقیقی جامع در مورد آن در اختیار شما عزیزان بگذاریم. مطالبی که در این مقاله دیده می شود در قالب 3 فصل از یکدیگر جدا شده اند که در زیر عناوین این 3 فصل را ذکر می کنیم و بعد از آن در مورد موضوع مورد بحث مطالبی را در اختیار شما عزیزان می گذاریم :

  • در فصل اول یک نما از بازار بورس در کشور ایران شرح داده شده است.
  • در دومین فصل از این مقاله، کارکرد بازار بورس و اوراق بهادار در بهبود کارایی اقتصادی مورد بررسی قرار گرفته شده است.
  • و در آخرین فصل عملکرد نهاد های بازارهای سرمایه و بورس ایران نام دارد و مطالبی پیرامون آن نوشته شده است.

مقاله در مورد بورس اوراق بهادار موضوعی است که قبلاً تحقیقی دربارۀ آن در سایت قرار گرفته است. امیدواریم این مقاله نیز به شما کمکی شایان کند

تأثیر خصوصی سازی بر عملکرد بازار بورس ایران

خصوصی سازی، مفهومی گسترده بوده و در ادبیات مالی به صورت های مختلف تعریف شده است. برخی نویسندگان، خصوصی سازی را به عنوان فروش دارایی های تحت مالکیت دولت تعریف کرده اند. بر اساس مبانی نظری و مطالعات انجام شده در متون اقتصادی، عوامل تعیین کننده رشد اقتصادی کشورها علاوه بر عوامل اصلی تولید (نیروی کار و سرمایه)، مجموعه شرایطی است که استفاده کاراتر از عوامل تولید را در سطح بنگاه های اقتصادی عملی می سازد. مطالعات متعددی در چارچوب کلان اقتصادی و در قالب الگوهای رشد و نیز در چارچوب مطالعات خرد اقتصادی که شرایط مدیریت بنگاه های تولیدی را در راستای ارتقای بهره وری عوامل تولید مورد توجه قرار می دهند انجام شده است.

تأثیر خصوصی سازی بر عملکرد بازار بورس ایران

تأثیر خصوصی سازی بر عملکرد بازار بورس ایران

از سوی دیگر، امروزه اغلب اقتصاددانان به یک توافق نسبی در این موضوع رسیده اند که کامیابی اقتصادی یک کشور منوط به محدود کردن دخالت دولت در اقتصاد، دسترسی به بازار سرمایه قدرتمند، حمایت از حقوق صاحبان سهام می باشد که می توان آن را تحت عنوان خصوصی سازی در نظر گرفت.

خصوصی سازی، فرایندی است که در طول دهه های 1960 و 1970 در مقیاسی کوچک آغاز شد و طی دهه 1980 محدود کردن اساسی نقش دولت در اقتصاد آغاز شد که خصوصی سازی شرکت ها و مؤسسات دولتی ثمره این تلاش ها است. خصوصی سازی در راستای تعدیل اقتصادی، بازار بورس را به عنوان کاراترین ابزار خود به کار گرفت.

تأثیر خصوصی سازی بر اقتصاد

خصوصی سازی از دو طریق می تواند بر اقتصاد اثرگذار باشد. اول اینکه خصوصی سازی به صورت مستقیم در رشد اقتصادی اثر خواهد گذاشت که برای این منظور، مبانی نظری الگوهای رشد اقتصاد ارائه می شود از طرف دیگر، خصوصی سازی از طریق سرمایه گذاری و موجودی سرمایه بر رشد اقتصادی اثرگذار می باشد (اثر غیر مستقیم) که در این جهت، الگوی اصل شتاب سرمایه گذاری معرفی می شود؛ لازم است که فرایند اثرگذاری خصوصی سازی از طریق بازار بورس بررسی شود که در نتیجه، رونق بازار بورس، منجر به تجهیز منابع سرمایه ای بیشتر و رشد اقتصادی خواهد شد.

خصوصی سازی می تواند نقدشوندگی بازار را افزایش داده و منجر به بهبود وضعیت بورس گردد. نقدشوندگی بازار به معنی توانایی تبدیل سهام به وجه نقد با کمترین هزینه معامله می باشد و در جامع ترین تعریف، نقدشوندگی بازار، عبارت است از توانایی انجام معاملات در حجم بالا، با حداکثر سرعت، حداقل هزینه و حداقل اثر قیمت.

5000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز