خانه » مقالات اقتصادی » دانلود مقاله تاثیر میزان بودجه دولت بر رشد اقتصادی کشور

دانلود مقاله تاثیر میزان بودجه دولت بر رشد اقتصادی کشور

دانلود مقاله تاثیر میزان بودجه دولت بر رشد اقتصادی کشور از سری مقالات اقتصادی با 43 صفحه و فرمت اجرایی word

عوامل زیادی بر رشد و موفقیت اقتصادی کشورهایی که در حال گذار هستند تأثیر می گذارند. از میان این عوامل می توان به کنترل صحیح و به موقع تورم و همچنین آزاد کردن بازار نام برد. گذار باعث می شود که تمام عناصر موجود در جامعه تغییر کنند. نمی توان هیچ الگوی واحد و یکسانی را برای تمامی کشورهای در حال گذار در نظر گرفت.

به همین خاطر قصد داریم مقاله ای تحت عنوان تأثیر اندازه بودجه بر رشد اقتصادی را در اختیار شما عزیز قرار دهیم. مطالب مهمی که در این مقاله به کار رفته است به صورت زیر می باشد :

 • در ابتدا موضوع عوامل تعیین کننده رشد در کشورهای در حال گذار مورد بررسی قرار گرفته است.
 • در ادامه به موضوع نقش دولت در اقتصاد اشاره شده است.
 • همچنین وضعیت کنونی بازار کار در ایران مورد بحث قرار گرفته شده است.
 • سپس به موضوع اثرات مهم بودجه بر تورم یک کشور پرداخته شده است.

اثرات بودجه بر رشد اقتصادی کشور

چندی پیش ما یک مقاله کامل در مورد بودجه در سایت قرار داده بودیم که شاید لازم باشد تا برای پیش نیاز این مقاله ابتدا آن را مطالعه کنید.

عوامل رشد اقتصادی در کشورهای در حال گذار

کشورها نسبت به تجاربشان دارای تفاوت های زیی رشدادی هستند به همین دلیل می توان آن ها را از نظر رشد و پیشرفتشان به سه دسته تقیسم کرد. دسته اول کشورهایی که رشد آن ها به صورت یکدست و یکسان است، دسته دوم کشورهایی هستند که رشدشان دارای وارونگی است و دسته سوم و آخر کشورهایی هستند که رشد بسیار کم و یا حتی صفر دارند.

کشورهایی که توانسته اند بر تورم غلبه کنند و آن را کنترل کنند نسبت به کشورهای دیگر خیلی سریع تر رشد کرده اند. در این میان کشورهایی که توانسته اند قیمت ها را به طور فراگیر آزاد کنند، در تولیدات خود بهبودات سریع تری داشته اند. کشورهایی که دارای رشد سریع تری هستند تولیدات آن ها نیز افزایش بیشتری داشته است.

الگوی نئوکلاسیک

نئوکلاسیک ها بر این عقیده اند که تخصیص بهینه و درست منابع می تواند تأثیر زیادی بر میزان رشد داشته باشد. الگوی نئوکلاسیک ها این نکته را بیان می کند که تولید کردن کالاهایی که عمومی هستند باعث می شوند که تولید کاهش یابد و در این جا وظیفه دولت این است که کالاهای عمومی را تولید و تهیه کند.

تأثیر بودجه بر رشد اقتصادی کشور

تأثیر بودجه بر رشد اقتصادی کشور

از دیدگاه نئوکلاسیک ها این نکته به دست می آید که مداخله ی دولت  همیشه مضر نیست و در شرایطی که دولت بتواند برآن کنترل و نظارت داشته باشد این امر باعث افزایش و استحکام رشد بهره وری می شود. بشتر نو اندیشان معتقدند که دولت باید به صورت خصوصی اداره شود و در مواردی که بازار ها دچار مشکلات و کمبود می شوند ضروری نیست که دولت جانشین بازار شود زیرا دولت نیز دارای مشکلات و کمبودهایی است.

دیدگاه نهادگرایان جدید در این باره

اقتصاد دانانی که در بخش نهادگرا فعالیت می کنند معتقدند که بازار عموماً در مقابله با نهادهای دیگر در جامعه است و بازار به صورت کی نهاد است. زمانی بازاری می تواند موفق باشد که در آن بازارها به تعداد کافی وجود داشته باشند و میان تولید کنندگان و مصرف کنندگان در بازار رقابت وجود داشته باشد و زمانی که هر کدام از این شرایط در بازار وجود نداشته باشد آن بازار محکوم به شکست خواهد بود در نتیجه نقش دولت در جهت درست کردن مکانیزم بازار و جامعه عمل پوشاندن به هدف های رفاع جامعه بسیار حیاتی است.

اگر تمامی عوامل تولید و تقاضا و همچنین مواد اولیه با اندازه کافی در دسترس باشند سرمایه گذاری های دولت افزایش می یابد و این امر باعث می شود مکانیزم تکاثری در درآمد ملی عملکردی کوتاه مدت داشته باشد. این مدل از سرمایه گذاری ها باعث می شوند که سطح تولید و اشتغال بالا برود و در نتیجه سطح درآمد ملی نیز افزایش چشمگیری داشته باشد.

3000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله

تاکنون 4 نظر ثبت شده است.

 1. با سلام
  من خرید اینترنتی کردم مقاله در مورد تاثیر میزان بودجه دولت بر رشد اقتصادی کشور را ولی مطلب به ایمیل ارسال نشده است و در سایتان هم دانلود نمی شود
  لطفا علت را توضیح دهید

 2. با سلام
  من خرید اینترنتی کردم مقاله در مورد تاثیر میزان بودجه دولت بر رشد اقتصادی کشور را ولی مطلب به ایمیل ارسال نشده است و در سایتان هم دانلود نمی شود
  لطفا علت را توضیح دهید
  اصغرمحمد نظریdr.nazari1392@gmail.com

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز