خانه » مقالات پزشکی » دانلود مقاله بیماری های غیر قابل انتقال

دانلود مقاله بیماری های غیر قابل انتقال

دانلود مقاله بیماری های غیر قابل انتقال از سری مقالات پزشکی با 169 صفحه و فرمت اجرایی word

تفکیک بیماری های غیر قابل انتقال و عفونی تنها بر اساس عامل عفونی (عوامل محیط زیستی) این مشکل را ایجاد می کند که رابطه میکروارگانیسم ها به خصوص ویروس ها را با بیماری های غیر قابل انتقال مختلف (از جمله سرطان کبد، سرطان دهانه رحم، لنفوم) که به اثبات رسیده است نایده می گیرند. از سوی دیگر، بعد زمانی بیماری است که اگر تنها بیماری های بادوه طولانی را غیر قابل انتقال بنامیم ممکن است در بسیاری از بیماری های قابل انتقال (عفونی) و از جلمه (سل، تب مالت، یا عوارض هپاتیت ویروسی باحالت مزمن یا عوارض طولانی بیماری مواجه می باشیم و اگر بیماری حاد با دوه کوتاه را قابل انتقال (عفونی) بنامیم آنگاه مسایل چون حوادث و سوانح که ناگهانی بوده ، در بیشتر موارد دوره های کوتاه مدت دارند و فاقد عوامل بیماری زای زنده هستند، ما را در طبقه بندی دچار مشکل می کند.

در حال حاضر بیماری های قلبی – عروقی و سرطان ها در رأس علل مرگ در کشورهای پیشرفته قرار دارند. در بسیاری از کشور ها بیماری های غیر قابل انتقال روند صعودی دارند که دلایل عمده آن افزایش طول عمر، افزایش طولانی تر شدن زمان مواجهه با عوامل خطر و تغییر الگوی زندگی است.

اگر علاقه مند هستید تا با بیماری های غیر قابل انتقال بیشتر آشنا شوید، ما مقاله ای تحت عنوان نام برده شده آماده کرده ایم. این مقاله شامل 7 فصل می شود که در زیر ما عناوین فصول به کار رفته در این مقاله را نام برده ایم :

 • فصل اول به بیماری آترواسکلروز اشاره کرده است.
 • در فصل دوم نیز به موضوع پرفشاری خون مطالبی بیان کرده است.
 • در سومین فصل به اپیدمیولوژی سرطان ها پرداخته است.
 • چهارمین فصل از این مقاله در مورد بیماری دیابت چندین پاراگراف نوشته شده است.
 • چاقی یکی دیگر از عناوین فصلی این مقاله یعنی فصل پنجم می باشد.
 • همچنین در فصل ششم به حوادث و سوانح مطالبی را ذکر کرده است.
 • و در آخرین فصل که فصل هفتم می باشد اپیدمیولوژی بیماری های غیر قابل انتقال چندین صفحه مطلب گفته شده است.

مشکلات مربوط به سیر طبیعی بیماری های غیرقابل انتقال

در مطالعه بیماری های غیر قابل انتقال مشکل هایی مربوط به سیر طبیعی این گروه وجود دارد که به قرار زیر است:

 • نبودن یک عامل بیماری زای معلوم.
 • چند عاملی بودن علت (عوامل خطر متعدد) و یا چند گونگی عوامل سبب شناسی. در اینجا نه تنها منظور تعدد عوامل درگیر ایجاد بیماری است، بلکه گوناگونی تأثیرهای متقابل آنها مد نظر است. به طوری که برای مثال دو عامل ممکن است تأثیرهای متقابل افزودنی یا تجمعی (مانند : سیگار و مواجهه شغلی با مواد شیمیایی در ایجاد سرطان مثانه) یا هم افزایی (تشدیدی) مانند سیگار و مواجهه شغلی با پنبه نسوز برسرطان ریه) باشد.
 • دوره پنهانی طولانی (فاصله طولانی بین نخستین مواجهه و بروز بیماری.
 • شروع نامشخص بیماری (نامعلوم بودن مرز بین وضعیت طبیعی و بیماری).
 • تأثیر متفاوت عوامل بر بروز و دوره بیماری (برای مثال طبقه بندی اجتماعی بالا در شروع سرطان پستان یک عامل خطر و پس از تشخیص یک عامل افزایش بقا است.)

در سال های اخیر شاید به دلیل همین مشکل های مربوط به طبقه بندی و تعریف، بیماری های به اصطلاح غیرقابل انتقال را در دو حیطه اپیدمیولوژی بیماری های غیرقابل انتقال عبارت است از بیماری ها و حالت هایی که فاقد عامل بیماری زای زنده است و ضمن دارا بودن تعدادی از جنبه های گفته شده در فوق، می تواند همچون حوادث و سوانح، ناگهانی و کوتاه مدت و یا مانند سرطان ها با شروعی نامشخص و طولانی مدت باشد.

تحقیق درباره بیماری های غیر قابل انتقال

تحقیق درباره بیماری های غیر قابل انتقال

بسیاری از بیمارانی که به بیماری غیر قابل انتقال مبتلا هستند، هنگامی برای درمان مراجعه می کنند که متأسفانه قابل درمان نیستند و بناچار برای مدتی طولانی تحت درمان علامتی و توانبخشی قرار می گیرند (پیشگیری ثالثیه) کوشش برای دخالت به موقع در سیر طبیعی بیماری غیر قابل انتقال تنها شامل غربالگری برای شناخت بیماری در مراحل اولیه این بیماری ها مورد توجه قرار گیرد.

برای بیماری های قابل انتقال (عفونی) وجود یک علت شناخته شده لازم (میکروارگانیسم) به تمرکز های پژوهشی و مداخله های اپیدمیولوژی کمک می کند. در مقابل، بیماری های غیر قابل انتقال فاقد چنین ویژگی ای است و بنابراین روش های مطالعه و در نهایت روش های کنترل آنها بسیار متفاوت از بیماری های قابل انتقال است. برای هر بیماری غیر قابل انتقال می توان با طرح هفت پرسش اصلی به مطالعه عوامل سبب شناختی و روش های کنترل آن از دیدگاه اپیدمیولوژی پرداخت.

مراقبت در بیماری های غیر قابل انتقال

در حال حاضر مراقبت اپیدمیولوژی به معنی گردآوری، تجزیه، تحلیل و تفسیر منظم داده های بهداشتی لازم برای برنامه ریزی، اجرا و ارزشیابی خدمات بهداشت عمومی است. این فعالیت هاباید با انتشار منظم و به هنگام داده ها برای مخاطبان مناسب ادغام گردد. حلقه آخری در زنجیره مراقبت، در برنامه های پیشگیری از بیماری و ارتقای سطح بهداشت است.

5000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز