خانه » مقالات اقتصادی » دانلود مقاله درباره اصلاح نظام مالیاتی ایران

دانلود مقاله درباره اصلاح نظام مالیاتی ایران

دانلود مقاله نگاهی به اصلاح نظام مالیاتی کشور از سری مقالات اقتصادی با 122 صفحه و فرمت اجرایی Word

نظام مالیاتی موجود در کشور ما، پس از گذشت چند دهه از پیروزی انقلاب اسلامی؛ با مشکلات عدیده ای دست به گریبان است و کماکان از معایب فراوان رنج می برد. پیچیدگی و غموض مققرات و قوانین مالیاتی به حدی است که گاه علاوه بر مؤدیان مالیاتی برای مأموران نیز مبهم می نماید.

نظام مالیاتی نه تنها درآمدهای مورد نظر دولت را تامین نمی کند بلکه امر تولید و تخصیص منابع را نیز با اختلالاتی مواجه می سازد و به عبارت دیگر کارآیی ندارد. همچنین ساختار مالیاتی فعلی عادلانه نیست. یعنی با اشخاص حقیقی و حقوقی که از نظر درآمد، دارایی و استفاده از امکانات، شرایط مشابهی دارند یکسان عمل نمی کند، بلکه در هر مورد رفتار متفاوتی ارائه می دهد و در نتیجه کسانی که به هر دلیلی توان بیشتری در فرار از مالیات دارند، از زیر بار مالیات بیشتر شانه تهی می کنند.

بدین لحاظ کارشناسان و صاحب نظران مسائل مالیاتی اعتقاد دارند که نظام مالیاتی ایران نیازمند اصلاحات اساسی است و انجام اصلاحات گریزناپذیر است.

برای آن که یک نظام مالیاتی شناسایی گردد، نخست باید اجزاء و مشخصات آن را باز شناخت. در مورد مالیات ها، مشخصاتی چون نرخ، مبنا، کارآیی و … از اهمیت برخوردار می باشد.

نگاهی به اصلاح نظام مالیاتی کشور، موضوع این مقاله از سایت دانلود مقاله می باشد که قصد داریم در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. این مقاله از 3 فصل به صورت مجزا تشکیل شده است که در زیر ما فقط عنوان این سه فصل را ذکر می کنیم؛ پس همراه با ما باشید.

  • در فصل اول کلیات تحقیق برای شما عزیزان توضیح داده شده است.
  • در دومین فصل از این مقاله، قانون موسوم به تجمیع عوارض بررسی شده است.
  • و در آخرین فصل، به لایحه مالیات بر ارزش افزوده پرداخته شده است.

شاید برای درک بیشتر توضیحات این مقاله، نیاز به اطلاعات پایه و کاربردی داشته باشید؛ پیشنهاد می کنیم قبل از خواندن توضیحات، مقاله مالیات و همچنین مقاله ارزش افزوده اقتصادی را نیز مطالعه کنید.

دانلود مقاله نظام مالیاتی کشور

دانلود مقاله نظام مالیاتی کشور

علل ناکارآمدی نظام مالیاتی

  1. مأموران مالیاتی ایران نوعاً قانون گریز و بعضاً قانون ستیزند و تاکنون راه کارهای عملی و اقدامات جدی تشویقی و تنبیهی برای ایجاد تحول ذهنی در این راستا صورت نگرفته است.
  2. ضعف شدید آموزش در بدنه اجرایی مأموران مالیاتی ایران به گونه ای است که آنها در بسیاری موارد بدیهی ترین مواد قانون و مقررات را یاد نگرفته و یا فراموش کرده و خود را مقید و ملزم به دانستن ندیده اند، بسیاری از آنها حتی آن قسمت از قانون را که متضمن حقوق خود آنهاست نمی دانند.
  3. نیروی انسانی به عنوان مهمترین عنصر مهمترین عنصر در ساختار مالیاتی کشور وضعیت بسیار نامطلوب دارد.
  4. آموزش های قبل و ضمن خدمت بسیار نارسا بوده و به هیچ وجه کفایت نکرده است.
  5. وجود معافیت های پیدا و پنهان مالیاتی عامل بسیار مهم در بروز تبعیض و فساد و ناکارآمدی نظام مالیاتی کشور است.
  6. وجود تبعیض به علت اعمال سلیقه های شخصی مأموران از بیماری های مُسری تشکیلات مالیاتی است.
دانلود تحقیق نظام مالیاتی در ایران

دانلود تحقیق نظام مالیاتی در ایران

اصلاحات ساختاری در نظام مالیاتی ایران

نظام مالیاتی ایران در بخش مالیات های مستقیم بر خلاف سایر کشورها که بیشتر بر درآمد، سود و منافع سرمایه متمرکز دارند، بر مالیات بر شرکت ها تمرکز دارد و در بخش مالیات های غیر مستقیم نیز به عوض مالیات عمومی بر مصرف، نظام مالیاتی ایران بر مالیات بر تجارت تاکید دارد.

ساختار فوق منجر بر این شده که در بخش مالیات های مستقیم بیشترین فشار مالیاتی بر شرکت ها و بخش های تولیدی اقتصاد باشد و در بخش مالیات های غیر مستقیم نیز سهم اعظم این مالیات ها وابسته به واردات باشد که از محل درآمدهای نفتی تأمین می شود.

وجود چنین وضعیتی ناشی از معافیت های گسترده مالیاتی و محدود بودن تعداد پایه های مالیاتی در کشور است که منجر به وابستگی شدید اقتصاد به درآمدهای نفتی، ناکارآمدی سیاست های مالی و رقابت ناپذیری اقتصاد در صحنه بین المللی (به دلیل فشار مالیاتی بالا در شرکت ها و واردات)، فقر و توزیع نا عادلانه درآمدها در کشور گشته است.

در راستای حل مشکلات ذکر شده، می توان با استفاده از سیاست های مالیاتی راه حل هایی را ارائه نموده که از جمله آنها می توان به گسترش پایه های مالیاتی در بخش مالیات های غیر مستقیم (با اجرای کامل مالیات بر ارزش افزوده)، طراحی و اجرای مالیات بر مجموع درآمد و معرفی پایه های جدید مالیاتی به خصوص در بخش محیط زیست، مالیات بر عایدی سرمایه و ارائه مالیات های محلی و انجام یک سری اصلاحات ساختاری در پایه مالیات بر مشاغل اشاره نمود.

اصلاح نظام مالیاتی ایران

اصلاح نظام مالیاتی ایران

جایگاه نیروی انسانی در نظام مالیاتی

با توجه به اهمیت وصول مالیات در تأمین درآمدهای دولت، ضروری است همزمان با گسترش فعالیت های اقتصادی، نظام مالیاتی نیز رشد و توسعه یابد و با استفاده از ابزار مالیاتی مناسب بر چگونگی تخصیص درآمدها نظارت و کنترل دقیق اعمال شود. در این زمینه لازم است با توجه به روند ویژگی ها و شاخص های اساسی از قبیل رشد جمعیت، بافت نیروی انسانی، ترکیب هزینه های دولت، تغییر ساختار مکانیسم های اقتصادی و بهره برداری بهینه از ظرفیت های موجود مالیاتی، نظام مالیاتی با نیروی انسانی و تجهیزات سرمایه ای بسیج شود.

در یک نگاه گذرا به نظام های مالیاتی دیگر کشورها، می توان گفت عمده ترین عامل موثر در وصول مالیات پس از درآمد ملی، نیروی انسانی است، به گونه ای که سایر عوامل از قبیل تجهیزات سرمایه ای و تکنولوژی نه تنها به عنوان عوامل جایگزین کامل نیروی انسانی تلقی نمی شود بلکه در یک ترکیب بهینه با آن می توانند به افزایش کارایی نیروی انسانی کمک کنند.

اصلاحات مالیاتی در کشورهای مختلف، نقش نیروی انسانی در افزایش بازدهی نظام مالیاتی را مورد توجه قرار داده اند. این اصلاحات بر موثر بودن نیروی انسانی متخصص و کارامد در افزایش بازدهی نظام مالیاتی در جهت وصول درآمدهای مالیاتی و برقراری عدالت اجتماعی در جامعه تاکید داشته اند.

عوامل متعددی بر بهره وری نیروی انسانی ایفا می کند. حال سئوال این است که آیا افزایش نیروی انسانی در شرایط کنونی موجب افزایش درآمدهای مالیاتی خواهد شد؟ کارایی نیروی انسانی در سیستم مالی چگونه است؟ و این که منافع حاصل بیش از هزینه های قبلی آن است یا خیر؟

4000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز