خانه » مقالات اقتصادی » دانلود مقاله اثرات اقتصادی سرمایه اجتماعی

دانلود مقاله اثرات اقتصادی سرمایه اجتماعی

دانلود مقاله اثرات اقتصادی سرمایه اجتماعی از سری مقالات اقتصادی با 34 صفحه و فرمت اجرایی Word

در سال های اخیر سرمایه اجتماعی «Social Capital» بدل به یکی از مشهورترین مفاهیمی شده که از نظریه ی جامعه شناسی به عرصه ی زبان روز مره وارد شده است. سرمایه اجتماعی باعث می شود که همکاری و همراهی بین هنجارها و ادراک مشترکی که بین افراد جامعه وجود دارد تسهیل شود. یکی از جلوه های سرمایه اجتماعی شامل هنجارها و ارزش هایی است مبادلات را تسهیل می کند، هزینه های داد و ستد را پایین می آوردند، هزینه اطلاعات را می کاهند، اجازه تجارت بدون قرار داد را می دهند، شهروند مسئول را ارج می نهند و اعمال مدیریت جمعی بر منابع را نیز ترغیب می نمایند.

می خواهیم شما را با سرمایه اثرات اقتصادی سرمایه اجتماعی بیشتر آشنا کنیم. در همین راستا مقاله ای با همین عنوان تدارک دیده ایم که عناوین مهم آن به صورت زیر می باشد :

  1. کانال های امکان پذیر برای اقتصاد تحلیل شده است.
  2. موضوع بعدی سرمایه های اجتماعی و بخش دولتی است.
  3. آیا سرمایه های اجتماعی واقعاً سرمایه هستند؟ به این سئوال جواب داده شده است.
  4. سپس اجاره دادن سرمایه های اجتماعی مورد بررسی قرار گرفته است.
  5. سرمایه اجتماعی و نگرش ترکیبی یکی دیگر از موضوعاتی است که به آن پرداخته شده است.
  6. راهکارها برای پیشرفت سرمایه اجتماعی مطلبی است که در این مقاله چندین خط درباره آن نوشته شده است.
  7. و …

آشنایی با سرمایه اجتماعی و تأثیر آن بر اقتصاد

سرمایه اجتماعی چیست؟

با این تعاریفی چند برای سرمایه اجتماعی ارائه شده ولی بسیاری از این تعاریف، به نمودهای سرمایه اجتماعی، و نه خود آن، اشاره می کنند. تعریفی که من در این نوشته به کار خواهم برد چنین است : سرمایه اجتماعی، شکل و نمونه مملوسی از یک هنجار غیر رسمی است که باعث ترویج همکاری بین دو یا چند فرد می شود.

شاید دلیل این که سرمایه اجتماعی در مقایسه با سرمایه فیزیکی با انسانی کم تر یک خیر اجتماعی به نظر می رسد، آن نباشد که سرمایه اجتماعی بیش از هر یک از دو شکل دیگر سرمایه استعداد تولید آثار خارجی منفی را دارد. این بدان سبب است که همبستگی گروهی در جوامع انسانی اغلب به بهای دشمنی نسبت به افراد غیر عضو گروه به دست می آید. ظاهراً تمایلی طبیعی در انسان وجود دارد که جهان را به دوستان و دشمنان تقسیم کند و این تمایل، اساس همه ملاحظات سیاسی است. با این حساب، بسیار مهم است که به هنگام سنجش سرمایه اجتماعی، سودمندی راستین آن، عاری از هرگونه آثار خارجی مورد ملاحظه قرار گیرد.

سرمایه اجتماعی از کجا می آید

 اگر سرمایه اجتماعی را به عنوان هنجارهای ملموس و غیر رسمی تعریف کنیم که باعث ایجاد همکاری می شود، در آن صورت اقتصاد دانان توضیح درستی درباره منشأ آن دارند. منشأ خودجوش سرمایه های اجتماعی بازی های تکراری از نوع دو راهی زندانی، است. نتیجه یک دوره بازی، همکاری نیست زیرا گریز از تکرار به تعادل (نش) می انجامد. اما در صورت تکرار شدن بازی، راهبردی ساده چون (این به آن در) هر دو بازیکن را به همکاری راضی می کند.

اثرات اقتصادی سرمایه اجتماعی

اثرات اقتصادی سرمایه اجتماعی

سرمایه اجتماعی آشکارا همواره به طور خود جوش از طریق بازی های مکرر از نوع دو راهی زندانی ایجاد می شود. رویکرد اقتصاد دانان برای درک این که سرمایه اجتماعی چگونه ایجاد می شود بسیار محدود است. مسئاله این است که منشأ سرمایه ی اجتماعی در مواردی منابع اقتدار سلسله مراتبی است، و این منابع اقتدار، هنجارهایی را مقرر می کنند و توقع دارند از آن هنجارهای به دلایلی به کلی غیر عقلانی اطاعت شود.

شکل های سرمایه

بازتولید سرمایه اجتماعی اقدام بی وقفه برای جامعه پذیری را مسلم می سازد. زنجیرۀ پیوسته ای از مبادلات که در آنها، شناخت، به طور پایان ناپذیر تصدیق و باز تصدیق می شود. این کار که متضمن صرف وقت و انرژی است و لذا مستقیم و غیر مستقیم نیازمند صرف سرمایۀ اقتصادی نیز هست، سودی ندارد و حتی غیر قابل تصور است مگر آن که آدم تخصص خاصی چون شجره شناسی روابط و پیوندهای واقعی و مهارت در به کار گرفتن آنها را در آن سرمایه گذاری کند، و آمادگی اخذ و حفظ این تخصص را که جمیع این چیزها اجزاء جدایی ناپذیر سرمایه مورد بحث ما هستند، داشته باشد.

سرچشمه های سرمایه اجتماعی

در حالی که سرمایه اجتماعی در حساب های بانکی و سرمایه انسانی در ذهن اشخاص جای دارند، سرمایه اجتماعی در ساختار روابط آنها مستتر است. برای آن که سرمایه اجتماعی داشته باشیم باید با دیگران مرتبط باشیم، و این دیگران اند و نه خود ما که منبع بالفعل امتیازات ما هستند. انگیزه همۀ افراد برای این که منابع و امکانات خودشان را به دیگران اهدا کنند، یکسان نیست. در کلی ترین حالت می توان بین انگیزۀ کمال جویی و انگیزه ابزاری تفاوت گذاشت.

مثالی از انگیزۀ نخست این است که مردم می توانند قروض خود را به موقع بپردازند، برای مقاصد خیریه صدقات بدهند، و از مقررات راهنمایی و رانندگی به این دلیل تبعیت کنند که احساس می کنند که این رفتار برایشان یک تکلیف است.

پیامدهای سرمایه اجتماعی

پیامدهای سرمایۀ اجتماعی از مجموعۀ بزرگ متغیرهای وابستۀ خاصی که مفهوم سرمایه اجتماعی در مورد آنها به کار می رود و حتی خصلت و معنای تبعات مورد انتظار، فراتر می رود. بررسی آثاری که در این عرصه داریم امکان می دهد که سه کارکرد اصلی سرمایه اجتماعی را که در مجموعه ای از شرایط و زمینه ها های گوناگون قابلیت کاربرد دارند، متمایز کنیم :

  • الف : به عنوان یک منبع کنترل اجتماعی.
  • ب : به عنوان یکی از منابع حفظ و حمایت خانوادگی.
  • ج : به عنوان منبعی برای کسب فواید و مزایای خارج از شبکۀ خانوادگی.
3000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز