خانه » مقالات عمران و معماری » دانلود مقاله سازه های فضایی باز شونده و جمع شونده

دانلود مقاله سازه های فضایی باز شونده و جمع شونده

دانلود مقاله سازه های فضایی باز شونده و جمع شونده از سری مقالات عمران و معماری با 59 صفحه

سازه های فضایی باز شونده و جمع شونده عنوان این مقاله می باشد که قرار است از بزرگترین سایت دانلود مقاله در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در این مقاله مطالب زیادی آمده است که ما در زیر فقط تعدادی از آنها را نام می بریم :

  • در ابتدای این مقاله سازه های فضایی از نوع باز شونده و جمع شونده تعریف شده است.
  • در ادامه موارد کاربرد و نیاز سازه های فضایی باز شونده و جمع شونده ذکر شده است.
  • مزایای استفاده از این نوع سازه ها، موضوع بعدی است که در این مقاله بیان شده است.
  • همچنین برای شما نمونه هایی از سازه های باز شونده و جمع شونده مثال زده شده است.
  • سپس روند طراحی سازه های فضایی (باز شونده و جمع شونده) توضیح داده شده است.

سازه های فضایی باز شونده و جمع شونده

موضوع یکی از مباحث مهم در طراحی سازه‌ های فضایی مساله طراحی اتصالات و گره‌ ها  می‌ باشد در سازه‌ های باز شونده و جمع شونده نیز طرح گره‌ ها از قسمت‌ های مهم طراحی سازه محسوب می‌ شود و نوع اتصالات انتخابی می‌ تواند اثر زیادی در عملکرد سازه و قابلیت‌ ها و محدودیت‌ های آن داشته باشد.

مسئله دیگر در طرح سازه‌ های باز و جمع شونده روش‌ های مورد استفاده برای باز و بسته کردن سازه است برای این کار می‌ توان از روش‌ های مختلفی که بعضا بر حسب محدودیت‌ ها و شرایط خاص در نحوه استفاده از سازه انتخاب می‌ شوند استفاده کرد از جمله این روش‌ ها می‌ توان استفاده از جک‌ های هیدرولیکی یا دستی، استفاده از موتورهای الکتریکی، استفاده از کابل و استفاده از وزن سازه و … را نام برد.

دانلود مقاله سازه های فضایی باز شونده و جمع شونده

دانلود مقاله سازه های فضایی باز شونده و جمع شونده

اجزای سازه‌ های فضایی باز شونده و جمع شونده متشکل از المان‌ های قیچی سان در مرحله باز و بسته شدن تحت تغییر شکل‌ های داخلی و در نتیجه تنش‌ های داخلی قرار می‌ گیرند، چنانچه این تنش‌ ها از حدود معینی بالاتر روند ممکن است سبب ایجاد مفاصل پلاستیک و خرابی سازه و یا نیاز به نیرو های زیاد تر برای باز و بسته کردن سازه شوند. بنابراین مرحله باز و بسته شدن سازه باید به عنوان یک بخش اساسی از طراحی این گونه سازه‌ ها مد نظر قرار گیرد، برای تعیین نیروهای ایجاد شده در قسمت‌ های مختلف یک سازه در این مرحله به انجام یک آنالیز غیر خطی هندسی با تغییر شکل‌ های بزرگ نیاز داریم و چنانچه اطلاعات دقیق تری از رفتار سازه و پارامتر‌های موثر بر آن در این مرحله داشته باشیم می‌ توان قبل از انجام آنالیز غیر خطی و در مرحله طراحی هندسی، پارامترهای مزبور را بگونه ای انتخاب کرد که سازه رفتاری مطلوب و مورد نظر ما داشته باشد.

طراحی سازه های فضایی باز شونده و جمع شونده

برای طراحی سازه های فضایی باز شونده و جمع شونده نیز به نتایج آنالیز سازه نیازمندیم اما وجود گره‌ های لولایی در میان المان‌ های قیچی سان یکی از مشکلات اساسی در آنالیز سازه‌ هاست، چنانچه می‌ دانیم در اکثر نرم افزارهای آنالیز سازه‌ ها گره‌ های قابل معرفی در سازه یا مفصلی و یا صلب و یا فنری می‌ باشند در حالی که در سازه‌ های باز شونده و جمع شونده، گره‌ های میانی المان‌ های قیچی سان مانند اتصال لولای یک قیچی عمل می‌ کند. اما چنانچه می‌ دانیم گاهی اوقات ممکن است با ترفندها و شگردهایی خاص و با استفاده از انعطاف پذیری برنامه کامپیوتری کاری را انجام دهیم که در ظاهر امکان پذیر نبوده است.

همان گونه که می‌ دانیم سازه‌ های باز شونده و جمع شونده از نوع سازه‌ های فضایی بوده و تعداد المان‌ ها و گره‌ های آنها بعضا ممکن است به حدی زیاد باشد که برنامه‌ های کامپیوتری معمول جوابگوی آن نباشد، دگرگونی‌ های وسیعی که توسط کامپیوتر در قلمرو و تحلیل و طراحی و بهینه یابی سازه ای به وجود آمده است تا زمانی که همزمان با آنها در تولید داده‌ های ورودی که امری وقت گیر، کسل کننده و مستعد خطاست، پیشرفتی حاصل نشود با یکدیگر هماهنگ نخواهند شد.

4000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز