خانه » مقالات روانشناسی » دانلود مقاله درباره کودکان خیابانی

دانلود مقاله درباره کودکان خیابانی

دانلود مقاله کودکان خیابانی و علل پیدایش و گسترش کودکان خیابانی از سری مقالات روانشناسی با 48 صفحه و فرمت اجرایی Word

در دنیایی که بخش وسیعی از کودکان خیابانی (بچه های خیابانی) از حداقل حقوق بشر محروم یوده و قربانی تعصبات و رفتارهای پرخاشگرانه هستند، ضرورت توجه به این مهم بیش از پیش روشن می گردد.

افزایش رو به رشد کودکان فراری، زندگی خیابانی و بیغوله نشینی، از شهرهای بزرگ به شهرهای کوچک تر، هر روز وسعت بیشتری به خود می گیرد که این امر مستلزم توجه جدی به این مسئله می باشد. خشونت های حقوقی، محروم بودن از بهداشت، سوء تغذیه، نداشتن سرپناه، تحقیر، سوء استفاده های جنسی، اعتیاد و ایدز از جمله آسیب هایی است که زندگی هزاران کودک خیابانی را تهدید و تباه می کند و برای یافتن راه کارهایی برای این وضعیت فلاکت بار و غیر انسانی باید اقدام نمود. در این ارتباط، توجه به سئوالاتی از قبیل ضروری و باید برای آنها پاسخ های قانع کننده ای آورده شود :

 • چرا کودکان مجبور به کار کردن در کارگاه های حرفه ای می شوند؟
 • چرا کودکان دست فروشی می کنند؟
 • این اجبارها از کجا ناشی می شود؟
 • منشاء اصلی تحمیل رنج و مشقت بر کودکان از کجاست؟
 • خانواده به عنوان کوچکترین واحد اقتصادی – اجتماعی جامعه چه نقشی در بهره کشی از کودکان دارد؟
 • چه کسانی از کار کودکان سود می برند و سهم خود کودکان چیست؟
 • کار کشیدن از کودکان از کدام جامعه می پذیرد؟
 • چه مناسباتی بهره کشی از کودکان را موجه می کند؟
 • چه کسانی به این کودکانی ظلم می کنند؟
دانلود مقاله درباره کودکان خیابانی

دانلود مقاله درباره کودکان خیابانی

تعریف کودک خیابانی

اصطلاح کودکان خیابانی به طور عام و همه جانبه، پذیرفته نشده است، برخی به دلایل فرهنگی معتقدند که خیابان تصور خطرناک بودن و غیر اخلاقی بودن را به ذهن القاء می کند در حالی که خیابان به ویژه در کشورهای گرمسیری، مکانی برای اجتماعی شدن کودکان است.

برخی حوزه شمول این اصطلاح را محدود می دانند در حالی که این واژه بر آن است تا همه کودکان به حاشیه رانده شده را در بر گیرد. برخی نیز این اصطلاح را عوام فریبانه می دانند زیرا واقعیت مربوطه، آن چنان که این واژه القاء می کند کریه و حاد نیست.

از مهمترین چالش هایی که در رابطه با کودکان کار و خیابان وجود دارد، چالش مربوط به ابهامات تعریف و مفهوم بندی این کودکان می باشد. این ابهام نه تنها ابهامی نظری است که در شناسایی این کودکان مشکل ایجاد می کند، بلکه باعث ایجاد اختلال در آمارگیری از این کودکان می گردد و تعداد مشکل ایجاد می کند، بلکه باعث ایجاد اختلال در آمارگیری از این کودکان می گردد و تعداد مخدوشی از این کودکان را در سطح جهان به دست می دهد. اما آنچه مهم تر به نظر می رسد اختلالاتی است که در رسیدگی به این کودکان ایجاد می شود.

با توجه به تعاریف گوناگون، قوانین گوناگونی وضع می گردد. در مواردی کودکان از دایره شمول حمایت های اجتماعی خارج می مانند در شرایطی این کودکان به جای برخورداری از حمایت اجتماعی دچار دید منفی سایر شهروندان و نیروهای انتظامی و قضایی می گردند.

بررسی و جمع بندی تعاریف موجود درباره کودکان خیابانی نشان می دهد که برای دستیابی به تعریف و گروه بندی واقع بینانه تر از این کودکان باید ملاک ها و معیارهایی را لحاظ داشت، کودکان آسیب پذیر و در وضعیت دشوار یا کودکان در معرض خطر که به نحوی فعالیت ها و زندگی آنان با محیط خیابان مرتبط است و تحت عنوان کلی کودکان خیابانی نامیده میشوند، بر حسب هر یک از این معیارها، ممکن است وضعیت متفاوتی داشته باشد.

دلایل کار کردن کودکان خیابانی

بدون شک اکثر این کودکان به دلیل عدم امکانات مادی و رفاهی و به عبارت دیگر فقط خانواده به ناچار جهت تامین تمامی یا بخشی از هزینه زندگی خانواده خود به کار کردن روی آورده اند. عمده دلایلی که مورد اکثریت این افراد صادق است عبارتند از : فقر خانواده، کهولت پدر و مادر، از کار افتادگی پدر، پیری پدر، مرگ پدر، بیماری اعضای خانواده (پدر، مادر، خواهر، برادر) زندانی بودن پدر، اعتیاد پدر، مهاجر بودن (بیشتر در مورد کودکان افغانی) و غیره.

این در حالی است که گروهی از کارشناسان انگیزه کار کردن کودکان را علاوه بر رفع نیازها، پولدار شدن و کسب درآمد زیاد عنوان می نمایند.

برخی از آثار کار بر کودکان

کار برای بزرگسالان یک ضرورت است اما برای کودکان که هنوز به حد کافی رشد ننموده اند زمینه عقب ماندگی در ابعاد متعدد رشد تلقی می گردد. برخی از جنبه های رشد که ممکن است در نتیجه کار کودکان به مخاطره بیفتد عبارتند از :

رشد جسمی که در آن سلامتی عمومی فرد تهدید می گردد، رشد شناختی از قبیل محاسبه ریاضی دانش لازم برای زندگی، رشد عاطفی نظیر عزت نفس کافی، رشد اجتماعی و اخلاقی نظیر درک صحیح از شرایط و برقراری رابطه انسانی مناسب و … .

دانلود مقاله کودکان خیابانی و علل پیدایش و گسترش کودکان خیابانی

دانلود مقاله کودکان خیابانی و علل پیدایش و گسترش کودکان خیابانی

محل زندگی کودکان کار و خیابانی

گروهی اندک از کودکان کار که شب ها را به نزد والدین خود مراجعه می نمایند برخی از این کودکان همانند خیابانی ها فاقد مسکن مناسب جهت استراحت و زندگی هستند. این بچه ها پس از ساعت ها سرگردانی و پرسه زنی و کار، به هنگام شب جهت استراحت و خواب با مشکل مسکن و پناهگاه مواجه می باشند. از این رو هر یک با توجه به محله ای که در آن قرار می گیرند مکانی را جهت گذراندن وقت روز و خواب بر می گزینند.

از جمله مکان هایی که از سوی این گروه از کودکان به عنوان سرپناه انتخاب می گردد عبارتند از : ساختمان های متروکه، ساختمان های نیمه تمام، زیر پل هایی که در اتوبان ها زده شده اند، گذرگاه ها، پارک های عمومی پیاده رو ها و عموماً جلو درب های ساختمان های مطمئن از نظر آنها، زیرزمین ها، حاشیه اماکن زیارتی، کوچه های بن بست حاشیه ای ترجیحاً کم خانه، جلو درب مساجد، ورودی های بازارهای سربسته، اماکن تجاری، پاساژها، کافی شاپ ها و … .

ویژگی های کودکان خیابانی

کودکان خیابانی ویژگی هایی دارند که آنها را از همسالان خود متمایز می نمایند. این افراد به لحاظ اینکه اکثر اوقات خود را در خیابان ها و خارج از حمایت و سرپرستی خانواده می گذرانند، لذت آزادی و تنها زیستن (با احتیاط می توان گفت ولگردی) را می چشند و از طرف دیگر با آموختن خرده فرهنگ های خشن خیابانی توانایی همسازی و هماهنگی با فرهنگ خانواده را از دست می دهند و با عادت کردن به فرهنگ و قواعد زندگی خیابانی آمادگی مبتلا شدن به اعمال بزهکارانه را پیدا می کنند و به تدریج در گروه بزهکاران جای می گیرند که برخی مواقع بر اثر دستگیری مجازات نیز می گردند.

اکثر این گروه از کودکان به لحاظ جسمی شدیداً دچار سوء تغذیه می باشند و زمینه ابتلا به انواع بیماری ها در آنها وجود دارد. شرایط سخت زندگی باعث شده است معمولاً آنان از لحاظ قد و قامت و ویژگی های جسمانی ظاهری کوچک تر از همسالان عادی خود به نظر می رسد.

هیچ یک از فعالیت های اقتصادی آنها جزء مشاغل موثر و مطلوب از نظر اقتصادی نمی باشند و کلیه آنها به مشاغل کاذب، می پردازند و در بعضی از کارها حرمت و کرامت انسانی آنها زیر سوال می رود. دارای رفتارهای ضد اجتماعی می باشند و برخی از افراد اجتماع به آنها به دیده ترحم و گروهی نیز به دیده خصم و انگل بودن نگاه می کنند.

این کودکان به لحاظ خانوادگی متعلق به خانواده هایی هستند که یا پر جمعیت می باشند یا خانواده آنها دچار سایر آسیب های اجتماعی می باشند یا تک سرپرست و یا بی سرپرست می باشند. به لحاظ شخصیتی از آنجایی که پیوسته تحقیر شده اند و از تربیت درست در دامن خانواده محروم می باشند دچار عقده های شخصیتی، نداشتن اعتماد به نفس، نداشتن توان استدلال و تمایل به تخریب و ویران کردن محیط پیرامون خود می باشند، چرا که آن را عامل ناکامی های خویش عنوان می نمایند.

تقسیم بندی کودکان خیابانی

تقسیم بندی های مختلفی از کودکان خیابانی شده است که در ذیل به برخی از آنها اشاره می گردد. در یک تقسیم بندی کودکان در چهار گروه ذیل قرار می گیرند :

 1. کودکان و نوجوانانی که دارای والدین می باشند ولی به دلایل مختلف با آنها اختلاف دارند.
 2. کودکان و نوجوانانی که فرزندان طلاق بوده و والدین تک سرپرست قادر به سرپرستی آنها نیستند.
 3. کودکان و نوجوانان بی سرپرست.
 4. کودکان و نوجوانان مهاجر.

در یک تقسیم بندی دیگر کودکان خیابانی در سه گروه ذیل قرار می گیرند :

 1. کودکانی که با باندهای تبهکار همکاری می کنند.
 2. کودکانی که به لحاظ فقط و برای ارتزاق به خیابان آمده اند.
 3. کودکانی که به وسیله پدر و مادر معتاد استثمار می شوند و جهت تماین هزینه خانواده و والدین خیابانی شده اند.

در این مقاله تصمیم داریم تا کودکان کار و علل پیدایش و گسترش آنهای را بررسی کنیم. این مقاله از 4 فصل تشکیل شده شده است که در زیر ما فقط عنوان این چهار فصل را ذکر می کنیم :

 • در فصل اول مقدمه ای پیرامون کودکان خیابانی و فرضیات مربوط به آن ها بیان شده است.
 • در فصل دوم شما با کودکان خیابانی آشنا می شوید و عوامل موثر بروز پدیده بچه های خیابانی بررسی شده است.
 • در سومین فصل این مقاله آماری پیرامون بچه های خیابانی ذکر شده و پیرامون وضعیت آن ها بحث شده است.
 • و در آخرین فصل به موضوع اهداف و آرزوهای این کودکان و آینده کودکان خیابانی پرداخته شده است.
3000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

 1. واقعا چرا باید بچه ها توی این مشغول کار باشن
  دولت که کاری نمیکند ، حداقل دستگاه های حکومتی کاری کنند

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز