خانه » مقالات پزشکی » دانلود مقاله درباره کمک های اولیه (first aid)

دانلود مقاله درباره کمک های اولیه (first aid)

دانلود مقاله کمک های اولیه (First Aid) از سری مقالات پزشکی با 79 صفحه و فرمت اجرایی Word

کمک های اولیه عبارت است از : مراقبت های اورژانسی و درمان یک فرد آسیب دیده یا مصدوم، قبل از رساندن وی به مراکز درمانی مجهز.

کمک های اولیه به معنای نخستین کمک هایی است که در هر محل یا مکان به هنگام وقوع سانحه یا بد حال شدن ناگهانی، در مصدوم باید انجام پذیرد. قبل از این که مصدوم تحت مراقبت و درمان های پزشکی قرار گیرد امدادهای اولیه لازم توسط افراد غیر پزشک در ابعاد گسترده و تمام زمینه ها با استفاده از امکانات موجود می تواند در نجات مصدوم موثر واقع شود.

بنابراین با استفاده از تکنیک وسیع کمک های اولیه در مورد مجروحین و مصدومین می توان به کسانی که در معرض مرگ حتمی قرار دارند حیات دوباره بخشید.

بدین ترتیب آموزش کمک های اولیه نقشی اساسی در نجات جان بیمارانی خواهد داشت که دچار سانحه شده اند و احتیاج به کمک های سریع دارند بدون اینکه فرصتی برای یادگیری اینکه از کدام نوع از کمک های اولیه باید استفاده نمود موجود باشد.

تمام کسانی که با کمک های اولیه به نوعی سروکار دارند نظیر امدادگران، پرستاران و پرسنل حمل بیماران ضمن به کارگیری تخصص و مهارت خود باید وظایف و اختیارات خود را به روشنی درک نمایند تا از تصمیمات اشتباه و اعمال غیر صحیح اجتناب نموده و با شناسایی مصدومی که بیشترین آسیب را دیده است، سریعاً در مورد اینکه کدام مصدوم در اولویت قرار دارد اطلاعات لازم را بدست آورده و کمک ها لازم را به کار گیرند.

مثلاً کار اشتباه و تصمیم نابجایی است اگر در مقابل بیماری که وقفه تنفسی دارد و در حال مرگ است وقت خود را با یک مجروح که خونریزی جزئی دارد تلف نمایند.

در چنین مواردی امدادگر هوشیار کسی است که به سهولت بر اوضاع تسلط یافته بدون تجاوز از حدود خود و دست زدن به اقداماتی که در حوزه وظایف پزشکان است به نکات زیر توجه داشته باشد :

 • سریع اما بدون دستپاچگی اقدام کند.
 • مصدوم یا بیمار را از هر لحاظ راحت کند.
 • سریعاً پزشک را مطلع کند.

توجه دقیق به نوع، کیفیت و زمان وقوع سانحه می تواند بسیاری از مسائل را حل نماید مثلاً اگر احتمال می دهد مصدوم مورد سوء قصد واقع شده است ضمن اعمال کمکهای اولیه پلیس را خبر کند.

بدین ترتیب از اتلاف وقت جلوگیری شده، مراحل اعمال امدادهای اولیه ضروری به صورت صحیح و اصولی انجام یافته است.

دانلود مقاله کمک های اولیه

دانلود مقاله کمک های اولیه

هدف اساسی از کمکهای اولیه

 • زندگی و سلامتی بیمار حفظ گردد.
 • از خطرات تهدیده کننده حیات نظیر وقفه تنفسی و نارسائی قلبی جلوگیری به عمل آید.
 • از هر گونه شوک که زندگی بیمار را تهدید کند اجتناب گردد.
 • جلو خونریزی ها گرفته شود.
 • درد و رنج مصدوم یا بیمار کاهش داده شود.
 • از عوارض گرما زدگی و سرما زدگی جلوگیری شود.
 • یک وسیله حمل مناسب جهت انتقال مصدوم به بیمارستان با انتخاب نزدیک ترین راه آماده شود.

بنابراین بایستی با توجه به موارد بالا نکات زیر را رعایت نمایید :

 1. راه های تنفسی مصدوم را باز نگه داشته و در هنگام وقفه تنفسی یا تنفس سطحی از تنفس مصنوعی استفاده کنید.
 2. هنگام وقفه گردش خون ماساژ خارجی قلب را با تنفس مصنوعی توأم نمایید.
 3. هنگام صدمات ناشی از خونریزی هایی که زندگی بیمار را به خط انداخته است یا ایجاد شوک، ضمن بند آوردن خونریزی، تقدم اعمال تنفس مصنوعی و ماساژ قلبی را در مورد مصدوم قائل شوید.
 4. از مصدوم در مقابل گرما و سرما محافظت کنید.
 5. مصدوم را جهت انتقال به بیمارستان از نزدیک ترین راه آماه نمایید.

وظایف یک امدادگر

در ارائه کمک های اولیه اصل بر این است : روش کم خطر را به کار گیرید و مراقب باشید صدمه ای به مصدوم وارد نکنید. شما باید روشی را انتخاب کنید که موثرتر و مفیدتر از سایر روش ها باشد، هیچ گاه روشی را که از نتیجه آن مطمئن نیستید، فقط برای اینکه کاری انجام داده باشید، انتخاب نکنید.

هر چند که بر اساس اصل نوع دوستی بهتر است در مواقع اورژانسی به دیگران کمک کنید ولی نباید پا را از مرزهای پذیرفته شده فراتر بگذارید. خونسردی خود را حفظ کنید و راهنمایی های ارائه شده را به کار ببندید و نگران مشکلات قانونی اقدامات خود نباشید.

کمک به مصدوم و کسی که احتیاج به کمک های اولیه ضروری دارد وظیفه شرعی و انسانی هر شخص می باشد و کسی که در حوادث ناگوار با خطرات اضطراری به مصدومی که زندگیش به مخاطره افتاده است کمکی نکند، به نسبت داشتن وقت و امکانات و توانایی، حتی اگر این کمک مستلزم صرف وقت و انجام تشریفات به خصوص باشد، چنین شخصی در پیشگاه خدا و قانون مقصر است.

دانلود تحقیق کمک های اولیه

دانلود تحقیق کمک های اولیه

اهمیت کمکهای اولیه

کامیون بزرگی منحرف می شود و با یک اتومبیل برخورد کرده و آن را روی خاک ریزی پرتاب می کند. ناظران این صحنه به محل حادثه هجوم می آورند. آنان راننده را از کامیون خارج کرده و مصدوم را با پاهای خودش بلند می کنند. اتومبیلی که در حال گذشتن از محل است را متوقف کرده و راننده مصدوم را در حالت نشسته به نزدیک ترین بیمارستان منتقل می کنند. به علت فقدان دانش و عدم مهارت در حمل مصدوم، نخاع راننده با لبه تیز استخوان مهره او آسیب می بیند، و او برای تمام عمرش فلج می ماند. این پایان غم انگیز را با حضور فرد ماهر که می داند در هنگام فوریت ها چه باید انجام دهد می توان پیش گیری کرد.

یک رهگذر روستایی توسط یک مار زنگی گزیده می شود. همراهانش محل گزیدگی را خراش داده و می مکند، بدون اینکه از مضرات این روش آگاه باشند. مسلما یک امدادگر آموزش دیده روش مراقبت و برخورد با مصدوم را می داند.

شناگر بی احتیاطی از آب بیرون کشیده می شود، ولی هیچ کس کمک نمی کند، چون از روش احیای قلبی – تنفسی آگاه نیست (CPR). آمبولانس و فوریت های پزشکی خیلی دیرتز از آن که بتواند جان شناگر را نجات دهند می رسند.

این موارد، اهمیت آموزش کمکهای اولیه را روشن می سازد. بنابراین اگر این روش ها را بدانیم ولی از آن استفاده نکنیم بهتر است، تا ندانیم و به آن نیاز پیدا کنیم. هر کس باید بداند و بتواند کمک های اولیه را انجام دهد، زیرا اغلب مردم ناگریز در شرایطی قرار می گیرند که به این دانش برای خود و دیگران نیازمندند. امدادگر نمی تواند تشخیص دهد (این وظیفه پزشک است) اما می تواند حدس بزند که صدمه چیست و فوریت های لازم را انجام دهد.

فوریت های کمک های اولیه

کمک های اولیه، مراقبت های آنی به فرد آسیب دیده و یا کسی است که دچار بیماری ناگهانی می شود. با این وجود کمک های اولیه نمی تواند جای مراقبت های پزشکی را بگیرد و تنها شامل انجام کمک های موقت تا رسیدن پزشک ماهر می باشد و یا تا وقتی که مطمئن شویم نیازی به مراقبت های پزشکی نیست.

اگر کمکهای اولیه به درستی اعمال شود، ممکن است، مفهوم بین مرگ و زندگی، بهبودی سریع تا بستری شدن طولانی در بیمارستان و یا از کار افتادگی موقت تا دائم متفاوت باشد. درگیر شدن در کمک های اولیه چیزی بیش از کمک به دیگران است که شامل درمان هایی است که افراد برای خودشان نیز می توانند انجام دهند، می باشد.

تشخیص فوریت پزشکی جدی و دانستن این که چگونه در نجات زندگی یک فرد می توان کمک کرد حائز اهمیت است. تشخیص فوریت های پزشکی می تواند به علت ندانستن علائم اصلی بیماری و یا آسیب توسط فرد ناظر بر حادثه به تعویق افتد (مثلاً در یک حمله قلبی، فرد بیمار ممکن است ساعت ها پس از علائم حمله قلبی صبر کند تا کمک برسد). علاوه بر آن بسیاری از مردم با کمک های اولیه آشنا نیستند و حتی اگر هم بدانند، در مواقع اضطراری دستپاچه می شوند.

تجهیزات کمکهای اولیه

تجهیزات کمکهای اولیه

تجهیزات کمک های اولیه

جعبه کمک های اولیه باید شامل لوازمی باشد که معمولاً به طور مکرر مورد استفاده قرار می گیرد. جعبه کمک های اولیه خانه اغلب با آنچه که برای محیط کار استفاده می شود متفاوت است. جعبه کمک های اولیه در خانه ممکن است شامل داروهای شخصی به همراه تعداد لوازم مورد نیاز، اما در محیط کار لوازمی (مانند بانداژ) کاربرد بیشتری دارد تا داروهای شخصی شامل فهرست لوازم اساسی کمک های اولیه در محیط کار می باشد.

هر چند در یک کیف کمکهای اولیه ممکن است داروهایی مانند آنتی هیستامین و پمادهای موضعی وجود داشته باشد، اما استفاده از آن توسط امدادگر محدود و نیاز به تایید کتبی دارد. برای مثال، معلمان، مربیان پرورشی و رانندگان اتوبوس در برخی از مناطق اجازه استفاده از این دارو ها را بدون اجازه کتبی پدر و مادر و یا سرپرس کودک ندارند.

همان طور که از توضیحات بالا معلوم است، عنوان این مقاله، کمکهای اولیه می باشد. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

 1. در ابتدا توضیحاتی در مورد باز کردن راه تنفسی داده شده است.
 2. در ادامه پیرامون خونریزی شما مطالبی را می آموزید.
 3. سپس در مورد انواع مسمومیت ها چند صفحه ای نوشته شده است.
 4. سوختگی ها و میزان شدت آن موضوع بعدی است که در این مقاله دیده می شود.
 5. صرع، شوک و غش مطالب بعدی هستند که به آن ها در این مقاله اشاره شده است.
 6. همچنین در مورد گزیدگی می توانید اطلاعات خوبی در این مقاله بدست آورید.
 7. و چندین مطلب دیگر که از حوصله و وقت ما خارج است … .
5000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز