خانه » مقالات جغرافیا » دانلود مقاله کشور ایران

دانلود مقاله کشور ایران

دانلود مقاله کشور ایران با 51 صفحه به صورت کامل و فرمت اجرایی PDF

کشور ایران عنوان مقاله ای است که می خواهیم در ادامه در مورد آن اطلاعاتی که البته شاید خودتا در جریان آن باشید را در اختیارتان بگذاریم، البته برای خود بنده که بعضی از موارد آمده شده در این مقاله جالب بود و تا حالا چیزی در مورد آن نمی دانستم. شاید یکی از موضوعاتی که در انشاء معلم آن را انتخاب کند این است که کشور ایران را توصیف کنید! و یا مثلاً شخصی از شما بخواهد که این کشور را برایش معرفی کنید. همین طور شاید خود شما می دانید موضوعی را ولی شک دارید که مثلا ایران چند استان دارد؟ و یا کشور ایران چند شهر دارد؟ و خیلی مباحث دیگر که خارج از حوصله و وقت ما در این مطلب می باشد. در این مقاله شما کاملاً با کشور ایران از لحاظ جغرافیایی، سیاسی، فرهنگی و هنری آشنا می شوید که برای یک ایرانی دانستن و مطالعه این مقاله خارج از لطف نیست. در زیر توضیحاتی در مورد ایران داده شده است. تقریباً سعی شده که کشور ایران را در چندین خط کوتاه برای شما توصیف کنیم. خواهشاً اگر جمله بندی خراب بود و یا غلط املایی یا آماری وجود داشت خواهشاً به بزرگی خودتون ببخشید.

ایران «Iran» کشوری است با هزارها سال تاریخ، که گوناگونی تقریبا هر جنبه ای از آن دست کم تا حدی مسبب تنوع نظر و احساسی است. ایران سرزمینی باستانی، با طبیعت، تاریخ، هنر و معماری، زبان، ادبیات و فرهنگی به نهایت متنوع. ادبیات فارسی نگین پرفروغ تاریخ و فرهنگ ایران، بزرگترین هدیه ایران به تمدن بشری، و حاصل کار جمعی شاعران و نویسندگانی بی شمار است که فارسی زبان مادری همه آنان نبوده است. به ویژه شعر فارسی، که به لطف مولوی، حافظ، خیام، فردوسی و سعدی آوازه جهان شدن، از بلند پایه ترین دستاوردهای ادبی بشر است، با چهره هایی چنان بزرگ که برتر از آنان را در هیچ سنت ادبی دیگری نمی توان یافت.

معماری ایرانی، چه در عهد باستان و چه در عصر میانه، با نمونه هایی تاریخی چون تخت جمشید و مسجد جامع اصفهان، بخش مهمی از میراث فرهنگی جهان است. ریزنگاری (مینیاتور) و نقاشی نوین ایران و طرح های کاشی ایران با سنت های هنری دیگر پیوسته اند، اما هویت ایرانی منحصر به فردی دارند.

فرش ایرانی، با آن همه تنوع، پیشرفته ترین و پرنقش و نگارترین اثر هنری در نوع خود است. این فهرست همه دستاوردهای ایرانیان را در بر نمی گیرد، اما برای نشان دادن تنوع، اصالت و دیرینگی ایران، به عنوان تمدنی عمده، بسنده است.

توصیف کشور ایران در چندین جمله و خط

ایران یک جمهوری اسلامی با قانون اساسی و یک سیستم حکومت مذهبی است که در آن قدرت سیاسی به یک عالم مذهبی، یعنی مقام معظم رهبری واگذار شده است. دین اسلام مذهب رسمی این کشور است که بیشتر جمعیت آن شیعه هستند و قانون اسلامی اساس اقتدار دولت است. قانون اساسی ایران آزادی عبادت را برای یهودیان، مسیحیان و زرتشتیان را تضمین کرده است و افرادی با ادیان ذکر شده هستند. هفته کاری در ایران شنبه تا پنجشنبه می باشد. با این حال، بسیاری از ادارات دولتی و شرکت های خصوصی در پنج شنبه ها بسته می شود. جمعه روز تعطیلی است که تمام موسسات در این روز به استراحت می پردازند.

زبان فارسی، بزرگترین گروه قومی و فرهنگی غالب در این کشور را تشکیل داده است، هر چند بسیاری از آنها لهجه و گویش های مختلفی از این زبان را دارند. جمعیت این کشور از عناصر مهم ترکی به عنوان مثال : آذری و عرب در جنوب غربی تشکیل می دهند . علاوه بر این، اقوام ایرانی دیگری شامل کرد، بلوچ، بختیاری، لر، و دیگر اقلیت های کوچکتر، مانند ارامنه، آشوری ها و … را تشکیل می دهند. برخی از مناطق در داخل کشور ، از جمله منطقه مرزی بلوچستان و در نزدیکی پاکستان و افغانستان، شمال غرب کرد این کشور و مناطق در نزدیکی مرز عراق، امنیت کمتری نسبت به بقیه مکان ها دارند که دلیلش نقاط مرزی است، البته سوء تفاهم پیش نیاید و جبهه نگیرید ( منظور نسبت به نقاط دیگر در این کشور است ).

روابط خارجی ایران با کشور های خارجی با تهدیدات زیادی روبرو است که همیشه در صدر اخبار سیاسی جهان است . ایران از کشور های اسلامی به شدت طرفداری می کند و کشور های آمریکا مخصوصاً اسرائیل را دشمن خود می داند.

پرچم کشور ایران

عکس پرچم کشور ایران

پس از سرنگونی رضا پهلوی ، تحریم های اقتصادی بلند مدت بین المللی به خصوص ایالات متحده آمریکا علیه ایران ایجاد شد .

بعد از انقلاب اسلامی در ایران امنیت بسیار خوبی در این کشور ایجاد شد و می توان امن بودن مرزهای این کشور نام برد از شورش در مرز های بین کشور های همسایه جلوگیری می کند که البته بیشتر این شورش ها در نواحی مرزی بین پاکستان و افغانستان است ولی با وجود مرزبانانی فداکار، مرزی امن را برای مردم این کشور به ارمغان آورده است که این از وظایف نیورهای مسلح از اراضی کشور ایران است.

جنگ بین ایران و عراق که توانایی نظامی ایران در حد عراق نبود و بسیاری از کشور ها برای سرنگونی ایران با عرقا متحد شده بودند و به آن کمک مالی و نظامی می کردند، ولی با غیرت غیور مردان ایرانی توانستند جلوی مزدوران و نامردان را به مدت 8 سال بگیرند و حتی یک وجب از خاک این کشور را نتوانست دشمن بستاند . بعد از پایان جنگ با عراق ، ارگان های نظامی سعی کردند تا تسلیحات نظامی را خودشان تولید کنند که به خواسته خود رسیدند و اکنون کشور ایران یکی از پیشرفته ترین کشور ها در ساخت تسلیحات نظامی می باشد و به همین دلیل کمتر کشوری حتی فکر حمله به ایران را می کند.

از سیاست های ایران این است که دسترسی کشورهای بیگانه مانند آمریکا را به خلیج فارس محدود کند. استقرار مرزهای ایران از موشک های ضد کشتی در تنگه هرمز و همین طور وجود زیردریایی ها با قابلیت های مین گذاری از اهداف این سیاست است.

موقعیت جغرافیایی ایران

از نظر مساحت ایران 18 کشور در جهان با مساحت 1648195 کیلومتر است.همچنین جمعیت این کشور بیش از 70 میلیون است. ایران از شمال ببا کشور های ارمنستان، آذربایجان و ترکمنستان هم مرز است. همانطور ایران یک کشور ساحلی اسک که دریای خزر، یک دریای داخلی و مشترک است. قزاقستان و روسیه نیز همسایگان مستقیم ایران از سمت  شمال می باشند. ایران در شرق با کشور های افغانستان و پاکستان هم مرز است، از جنوب به خلیج فارسی و دریای عمان، از غرب به عراق و در شمال غربی با کشور ترکیه. پایتخت این کشور تهران است که بزرگترین شهرستان  در این کشور است و مرکز سیاسی، فرهنگی، تجاری و صنعتی ایران نامیده می شود.. یکی از قدرت های منطقه خاورمیانه ایران است و دارای موقعیت مهمی در امنیت انرژی بین المللی و اقتصاد جهانی به عنوان یکی از ذخایر بزرگ نفت و گاز طبیعی به شمار می رود.

نقشه ایران

عکس نقش کشور ایران

برخی از حقایق جالب توجه در مورد ایران :

ایران یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان را دارد

فارس ها (51٪)، آذری (24٪)، گیلکی و مازندرانی (8٪)، کرد (7٪)، عرب (3٪)، بلوچ (2٪)، لر (2٪)، ترکمن (2٪)، قشقایی، ارامنه، یهودیان فارسی، گرجی ها، آشوری ها، چرکس، تات، مندائیان، کولی ها، هزاره، قزاق ها و دیگران (1٪) از جمعیت ایران را تشکیل داده اند.

سه چهارم جمعیت ایرانیان بیش از 15 لهجه و گویش دارند.

ایران دومین کشور در جهان با ذخایر گاز و نفت طبیعی است.

دومین کالای صادراتی ایران فرش است

نرخ بیکاری در ایران حدود 12 درصد است.

در سطح اول تقسیمات کشوری ایران استان می باشد. هر استان از چنیدن شهرستان بوجود می آید، و هر شهرستان از مناطقی با نام بخش تشکیل می شود و همین طور چندین روستا یک بخش را تشکیل می دهند.

همانطور که گفته شد نظام سیاسی جمهوری اسلامی در قانون اساسی ایران است. بر این اساس، این وظیفه دولت اسلامی است که برای ارائه همه شهروندان با فرصت های برابر و مناسب، آنها را با کار، و برای برآوردن نیازهای ضروری شان انجام دهد. این سیستم شامل چندین حاکم پیچیده متصل به هم می شود. رهبر ایران مسئول طرح و نظارت بر سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی است. همینطور رهبر ایران فرمانده کل قوای نیروهای مسلح  است و کنترل عملیات اطلاعاتی و امنیتی نظامی را بر عهده دارد.

بالاترین مقام در قوه قضاییه، رادیو و تلویزیون دولتی، فرماندهان پلیس و نیروهای نظامی و شش تن از دوازده عضو شورای نگهبان توسط رهبر منصوب می شوند. انتخاب و رد مقام معظم رهبری بر عهده مجلس خبرگان می باشد که مجلس خبرگان مسئول نظارت بر رهبر در انجام وظایف قانونی می باشد.

پس از مقام معظم رهبری، رئیس جمهور ایران به عنوان بالاترین مقام دولتی تعریف می شود. رئیس جمهور با حق رای همگانی برای مدت چهار سال انتخاب می شود.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله

تاکنون 7 نظر ثبت شده است.

 1. خوبه وطنم ای وطن میدونی وطنم دوس دارم

 2. خخخخخخخ ادبیاتت تو حلقم ملینا جون

 3. خوب بود ممنون

 4. سلام ممنون خوب بود. من ساکن المان هستم میتوانید همین ها رو به زبان المانی بنوسید و به اشتراک بگذارید ممنون میشم

  • سلام علی آقا
   متأسفانه آشنایی با زبان آلمانی ندارم ولی پیگیری میکنم تا بتونم بذارم
   موفق باشید

 5. ممنون

 6. majiiiiiiiiid meyo meyo khubi:)

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز