خانه » مقالات تاریخی » دانلود مقاله ای کامل در مورد سلسله سلجوقیان

دانلود مقاله ای کامل در مورد سلسله سلجوقیان

دانلود مقاله ای کامل در مورد سلسله سلجوقیان از سری مقالات تاریخی 103 صفحه و فرمت اجرایی PDF

سلسله سلجوقیان «Seljuq» که البته آن را با نام های دیگری مانند سلاجقه، همینطور آل سلجوق و یا سلجوقی (Seljuk) می شناسند بعد از این که غزنویان بر ایران حکومتی داشتند، آن ها وارد میدان شدند و چندین دهه حکومت می کردند. آن طور که ما متوجه شدیم، اصل و نصب آن ها ترکمن بوده است. این دودمان توسط طغرل بیک پدید آمد. از پایتخت های مهم این حکومت می توان نیشابور، اصفهان به اضافه ری را نام برد که به ترتیب این شهرها را پایتخت خود معرفی کرده بودند. سلجوقیان نقش بسیار مهمی در ادبیات و هنر ایرانی داشته اشند، طوری که که زبان رسمی این سلسله، فارسی بوده که آن را خیلی خوب توسعه دادند. همینطور اوج هنر ایران را می توان در عصر سلجوقی مشاهده نمود.

همانطور که از تعداد صفحات معلوم است قصد داریم تا کامل ترین مقاله در مورد سلسله سلجوقیان را تقدیم شما عزیزان علاقه مند به مباحث تاریخی کنیم. این مقاله بدون شک کمک خوبی به شما در زمینۀ آشنایی با دودمان سلجوقی خواهد کرد. می توانید مهم تریم مطالبی که در این مقاله آمده است را از زیر بخوانید.

  • در ابتدای مطلبی در مورد چگونگی تشکیل سلسله سلجوقی آمده است.
  • بعد از موضوع بالا توضیحاتی در مورد طغرل، ملکشاه و چندین پادشاه از سلسله آل سلجوق بیان شده است. (نام تک تک آن ها به اضافه این که چندین سال حکومت کرده اند نیز ذکر شده است.)
  • رابطه ای که پادشاهان عهد سلجوقی با خلفای عباسی داشته اند موضوع بعدی است که در این مقاله بررسی شده است.
  • سپس قلمرو سلجوقیان مورد بحث قرار گرفته شده است و توضیحاتی در مورد آن داده شده است.
  • وضعیت دین در این دوره یکی دیگر از موضوعاتی است که در مقاله سلجوقی بیان شده است.
  • و در آخر در مورد هنر سلجوقیان یک مطلب نوشته شده است.
  • لازم به ذکر است که مواردی که در بالا از آن ها یاد شد تنها بخشی از مطالبی است که در این مقاله به کار رفته اند.

همه چیز درباره سلسله سلجوقیان «سلجوقی»

جماعت سلجوقیان به اقتضای صحرانشینی صاحبان استعداد و سلاح و نفر بودند هم قدرت داشتند و هم نعمت. از کسی اطاعت نمی کردند و به شهری نزدیک نمی شدند. پیشوای محترم و بزرگ برتر آنان میکائیل فرزند سلجوق بود. این جماعت در جایی به نام نور بخارا از توابع شهرستان بخارا ساکن بودند و همواره در ددفع ضرر و منع دشمن یاری کننده ترین یاران را داشتند و به بهترین وجه روزگار می گذاشتند. آنان هنگام چرا، چارپایان را به چراگاه می فرستادند و در برداشت محصول صحرا را پر می کردند. نه کسی آنان را می ترساند و نه خبیثی مانع آنها می شد. فرمانروایان روزگار برای جلوگیری حوادث از بنان رعایت می نمودند و بیمنا کشان نمی ساختند. به منظور انجام خدمت در کارهای مهم آنها را به خود وا نمی گذاشتند بلکه آنها را به کار فرا می خواندند. وضع بدین منوال بود تا سلطان یمین الدوله محمود بن سبکتکین برای کمک به قدرخان به بخارا رفت. سلطان پایه خرد میکائیل را بیاموزد و او را در پاکی خرد تمام عیار و از مایه عقل لبریز یافت. سلطان اراده کرد که میکائیل را به رغبت آورد تا به حاشیه کشید شود. سلطان می خواست که میکائیل و طایفه اش را به خراسان بفرستد تا اطراف این سامان در سایه نجات میکائیل و تیرهای طایفه اش در امن و امان باشد.

نقشه فرمانروایی سلسله سلجوقیان

نقشه فرمانروایی سلسله سلجوقیان

با سقوط سلسلۀ ساسانی (31 هـ) و حملۀ اعراب مسلمان فصل تازه ای در تاریخ ایران رقم خورد. زیرا ایرانیان با گرویدن دین مبین اسلام توانستند با نفوذ در بخش دیوانسالاری از لحاظ فرهنگی قدرت و نفوذ خود را در برابر قدرت سیاسی عرب ها حفظ کنند و فرهنگ باستانی خود را با طیفی وسیع تر گسترش دهند. اما دیری نپایید که در کنار این دو عنصر عرب و عجم، عنصر تازه ای به نام ترک مطرح شد که ابتدا از روزگار معتصم خلیفه عباسی (42-27 هـ) به عنوان محافظین نظامی خلفا وارد عرصۀ سیاست شدند و از روزگار منتصر (42-48 هـ) توانستند بر خلفا مسلط شده و به واسطۀ دلاوری و شجاعت خود مراتب ترقی را سریعاً طی نمایند.

اهمیت سلجوقیان

ظهور یک دولت جدید یعنی ترکان سلجوقی یک دوره مهم و قابل ملاحظه ای را در تاریخ خاورمیانه و نزدیک تشکیل داده نخست سلسله های بی اهمیت و ناقابل مختلفی بودند. گذشته از این سلجوقیان چون تازه داخل اسلام شده بودند روح تازه ای به آن دمیدند، درست همانطور که اسکاندی –  ناوی ها مذهب مسیح را روح تازه ای بخشیدند. هنگامی که اروپاییان تحت روسا و سرداران نورمان با تشویق و ترغیب قائدین و پیشوایان صلیب حمله به خاور بردند فقط چابک سواران سلجوقی بودند که با سرداران سنگین اسلحه صلیبی روبرو شدند.

تاسیس سلسله سلجوق

میکائیل برادر اسرائیل دو فرزند داشت معروف به طغرل (سیاقوش) و چغری که مسعود در جنگ با غزها از آنها استمداد نموده و ایشان هم کمک و یاری نموده غزها را از خاک خراسان بیرون کردند ولی اینان یاران وفادار خوبی نبودند، زیار که درست در سال بعد، پس از حرکت مسعود، چغری بیک به سردار غزنوی نزدیک مرو حمله برده و او را شکست داد . در سال 429 هجری طغرل نیشابور را گرفت و بدین طریق خراسان به تصرف او در آمد. تاریخ تأسیس سلسله سلجوقیان را لین پول از همین واقعه دانسته است مسعود نظر باغتشاشاتی که در هند برپا بود نمی توانست توجه خود را درست به دفع مهاجمین معطوف دارد و بالاخره او به منظور جنگیدن و پیکار برای خراسان مراجعت کرده و در 431 هجری جمله به دشمن برده ولی به طور خیلی بدی شکست خورد.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز