خانه » مقالات عمران و معماری » دانلود مقاله کاشی کاری و نقوش دیواری

دانلود مقاله کاشی کاری و نقوش دیواری

دانلود مقاله کاشی کاری و نقوش دیواری با 67 صفحه و فرمت اجرایی Word

کاشی کاری «Tiling» یکی از هنرهایی است که واقعاً بیننده را عاشق نقش ها و رنگ های خود می کند. البته درست است که کاشی کاری یکی از هنرهای صنایع دستی به شمار می رود ولی مربوط به معماری نیز می شود چون با خشت و گل و … سروکار دارد و روی آن نقوش نقش می بندند. کاشیکاری در کشور ما پیشینه زیادی دارد که متأسفانه در حال حاضر زیاد به آن اهمیت داده نمی شود و در مقابل، علاقه زیادی به آن نشان داده شده و حتی کسانی هستند که حاضرند مبلغ گزافی برای آن بپردازند. در دوران صفوی کاشی کاری در ایران به اوج خود رسیده بود و خیلی برای آن ارزش قائل بودند و زحمت می کشیدند تا نقوشی زیبا را بر روی کاشی بوجود آورند. همین طور نقوشی که بر روی دیوار ها به ویژه مکان های مذهبی که در کشور ما در مساجد این طرح ها را می توان دید.

مقاله ای کامل در مورد کاشی کاری و نقوش دیواری را در این ساعت از سایت DownloadArticle.ir آماده کرده ایم برای علاقه مندان به هنر کاشی کاری، همینطور معماران عزیز و محققان و پژوهشگران گرامی. این در سه فصل به صورت جدا بحثی را انجام داده که ما عناوین مهم آن را برای شما عزیزان بازگو می کنیم. در اولین فصل از این مقاله، مقدمه و تاریخچه ای از کاشی کاری گفته شده است. فصل دوم ادبیات تحقیق نام دارد که انواع کاشی، نحوه درست کردن آن و … در آن مورد بحث قرار گرفته شده است. و در آخرین فصل نتیجه گیری کلی از این مقاله انجام شده است.

کاشی کاری و نقوش دیواری

مقایسه ای بین سنگ و کاشی

ممکن است بعضی تصور کنند که استفاده از کاشی برای روکش بنا گران تر از سنگ است در حالی که به هیچ وجه این طور نیست. روکش عمارات بزرگ فعلاً از سنگ های مرمر ماشینی سفید و سیاه می باشد این سنگ ها هر متر مربع بین 9000 تا 25000 ریال تمام می شود در حالی که اگر در صنعت کاشی سازی سرمایه گذاری شود میتوان کاشی هائی که از هر جهت با کاشی های اروپا رقابت نماید به بهای 1000 تا 10000 ریال در اختیار مصرف کننده گذاشت که یک متر مربع آن 3500 تا 4000 ریال تمام می شود و استحکام و زیبایی آن نیز با سنگ قابل مقایسه نیست و از هر جهت برتری دارد.

سرمایه گذاری در صنعت کاشی سازی

رئیس قسمت کاشی سازی اداره هنرهای زیبا می گوید : من قول می دهم که اگر سرمایه در اختیار من بگذارند کاشی هائی عیناً نظیر کاشی های خوب اروپا تهیه نمایم. این کاشیها بین 700 تا 800 تمام می شود و با در نظر گرفتن سود فروشنده هر کدام به بهای 1000 تا 10000 ریال در اختیار مصرف کننده قرار خواهد گرفت و خیلی زود جای سنگ را اشغال خواهد نمود البته باید وسایل و تجهیزات کامل باشد و از وجود متخصصین فن استفاده شود. این عمل نه تنها از نظر سود بسیار جالب است بلکه از نظر رونق هنر و بکار وا داشتن هنرمندان نیز ارزش فراوانی دارد.

هنر کاشی کاری در اسلام

با استقرار حکومت اعراب و به دنبال آل زوال دولت ساسانیان در سال 31 هـ.ق. آثار دین اسلام در تمام جنبه های زندگی  اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مردم ایران آشکار و به عنوان پدیده ای نو مورد قبول واقع گردید.

با سابقه معماری در ایران و با اطلاعاتی که اهل فن از این هنر دارند نمی توان کاشی کاری را از ایران جدا دانست. هنر اصیل معماری توانست در دوران اسلام همراه با دگرگونی های پدید آمده در کیفیت و تنوع مصالح پیکر بناها را (داخل و خارج) بپوشاند و آنها را با زیبایی خاص و منحصر به فردی زینت بخشد.

در کاشی کاری ایران از رنگ های متنوع استفاده شده و این رنگ ها توانستند جای خود را در هر نقشی چه گیاهی، چه هندسی و … باز نمایند و با نشستن کنار یکدیگر بر زیبایی نقش بیفزایند.

سقف کاشی کاری شده

سقف کاشی کاری شده

با تراشیدن و کوچک کردن قطعات کاشی می توان هر نقشی را به وجود آورد. کاشی تا زمانی که در یک مربع یا مستطیل قرار دارد قابل انعطاف نیست ولی زمانی که به قطعات کوچک تر در آورده می شود به چنان انعطاف شگفت انگیزی دست می یابد که می توان آن را در هر سطح یا قوسی به کار برد. به خاطر همین خصیصه و ذوق سرشار هنرمندان ایرانی در کار کاشی کاری ایران از اشکال هندسی گرفته تا معقلی، رسمی بندی، مقرنس ها، گل و بوته ها، اسلیمی، خط بنایی و خطوط مختلف دیگر به نحو احسن استفاده شده است. کاشی های ساخته شده در سطح دیوارها، اطراف گنبدها، زیر و روی قوس ها، و پیچ و خم مقرنس ها و دور تا دور مناره ها به طرزی بسیار زیبا به کار گرفته شده اند. هنرمندان با نصب کاشی های پیچ دور تا دور محراب ها و توشتن خطوط بنایی، خط نسخ در اطراف و دیواره های محراب چنان مناظر بدیعی به وجود آوردند که چشم هر بیننده ای را خیره می کند. انواع بی شمار نقش های هندسی که نمی توان در این راه انتهایی برای آن فرض کرد، همراه با سایر نقش های موجود قادرند پشت و بغل قوس ها، سطح دیوارها، در وسط تقسیمات رسمی بندی ها، بر پیکر مناره ها و همچنین در دل قطاربندی ها بنشیند و آنها را زیبا سازد. نقش های هندسی می توانند به تنهایی در هر سطحی و با هر وسعتی که باشد به کار گرفته شوند. در بعضی اوقات با گل و گیاه همراه باشند. گل و گیاهی که همراه نقش ها در سطح کار می نشیند گاه فضای یک شکل هندسی را می پوشاند که به تک بوته معروف است و تکرار آن در نقش بسیار زیبا و زمانی پا را فراتر گذاشته و داخل اشکال دیگر هندسی شده و مجموع سطح هندسی مورد نظر را دربر می گیرد و بر زیبایی آن می افزاید. باید یادآور شویم که هنر در هر زمانی با معماری خاص خود همراه بوده است. زمانی ساختمان ها را با سنگ می ساختند و آن را با کنده کاری می آراستند و زمانی دیگر با آجر و نقوش آجری که با تراش دادن آجر ها بر زیبایی بنا می افزودند. آن زمان اسلام به اوج خود رسیده بود و ادیان دیگر در هر جای دنیا سعی بر آن داشتند که با زینت عبادتگاه های خود جذابیت و یک حالت تقدس به آنها دهند، مسلمانان ناگزیر شدند خود نیز این شیوه را به کار گیرند. در دنیای مسیحیت با مجسمه سازی، نقاشی روی شیشه به تزیین کلیساها پرداختند، روشن است در این رابطه هنرمند مسیحی با محدودیت روبه رو نبوده و دستش در هر یک از هنرها و مصالح موجود روز باز بوده است.

4000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز