خانه » مقالات کارآفرینی » دانلود مقاله کارآفرینی پرورش بلدرچین

دانلود مقاله کارآفرینی پرورش بلدرچین

دانلود طرح توجیهی پرورش بلدرچین از سری مقالات کارآفرینی با 43 صفحه و فرمت اجرایی Word

یک واحد پرورش بلدرچین می تواند تولیدات متعددی به شرح زیر داشته باشد :

 1. تولید تخم بلدرچین نطفه دار : یکی از اهداف پرورش بلدرچین، تولید تخم بلدرچین نطفه دار جهت جوجه کشی می باشد. در این راه تمامی تخم های تولیدی با هدف ورود به ماشین های جوجه کشی تولید و عرضه می شوند.
 2. تولید جوجه یک روزه : عموماً پرورش دهندگان بلدرچین تخم گذار، مجهز به ماشین های جوجه کشی بوده و در این رابطه تخصص دارند و به صورت فصلی، کل تولید مزرعه پرورش بلدرچین جهت جوجه کشی مصرف می شود. در فصولی از سال که تقاضای خرید جوجه کمتر است، تعدادی از تخم ها به مصرف خوراکی می رسد.
 3. تولید تخم بلدرچین خوراکی : تولید تخم بلدرچین خوراکی می تواند فعالیت ابتدایی هر پرورش دهنده بلدرچین باشد. این تولید می تواند جهت فروش به بازرگانان، عمده فروشان، خرده فروشان و یا مستقیماً به مصرف کنندگان عرضه شود.
 4. گوشت بلدرچین : از آنجایی که عمر اقتصادی بلدرچین تخم گذار حدوداً پس از یک سال تولید پایان می پذیرد و بلدرچین های مادر به عنوان بلدرچین خارج از رده و حذفی مطرح می شوند، چنین پرندگانی دارای قیمتی مشخص و قابل توجه بوده و تولید کنندگان در این رابطه برنامه ریزی می کنند. گوشت بلدرچین های حذفی از نقطه نظر سلیقه مصرف کنندگان نامرغوب تر از بلدرچین جوان گوشتی است و اصولاً می بایستی روی بسته بندی های آن، سن بلدرچین ذکر شده و به قیمت کمتری عرضه شود.
 5. تولید بلدرچین مولد : تولید و فروش بلدرچین مولد فعالیتی سودآور است. منفعت حاصل از آن به مراتب بیشتر از سایر فعالیت ها است ولی مشتری آن همیشه در دسترس نیست. در هر صورت ضرورت دارد پرندگانی که با هدف ایجاد پرنده مولد نگهداری می شوند تحت مدیریتی خاص قرار گرفته و پرورش یابند.

شروع و پایه ریزی فعالیت مزرعه پرورش بلدرچین

انتخاب نیمچه بلدرچین (نیمچه تخم گذار) خوب برای تضمین تولید مناسب بسیار مهم است. تمامی بلدرچینهای یک مزرعه پرورش بلدرچین را می توان با هم خریداری نموده و در پایان دوره تولید همه را با هم به فروش رسانید، اگر انتخاب اولیه درست نباشد ضرر آن معمولاً یا قابل جبران نیست، یا سود کمتری حاصل می شود.

پرورش دهنده بلدرچین بایستی در درجه اول نیاز بازار را تشخیص داده و در درجه دوم امکانات مالی و تشکیلاتی خود را نیز در نظر بگیرد. وی می تواند جوجه یک روزه یا نیمچه 4 الی 5 هفته خریداری نماید، او می تواند تخم بلدرچین نطفه دار تولید کند، یا جوجه یک روزه عرضه نماید.

در هر صورت برای تضمین تولیدی موفق در آینده، می بایستی با واقع گرایی و تخصص لازم، برنامه ریزی نموده و مدیریت صحیح اعمال نماید. امروزه هرگونه تولیدی می بایستی با سیاست و درایت خاصی همراه باشد. در فصول سرد مصرف تخم و گوشت بلدرچین بیشتر است و با قیمت بالاتری عرضه می شود.

بازارهای خارج از منطقه و حتی خارج از کشور نباید فراموش شود. تولید کننده می تواند عمل آوری و فرآیند نمودن گوشت و تخم بلدرچین را برای آینده خود مد نظر داشته باشد. هرگونه هزینه در بسته بندی مناسب و زیبا، تبلیغات و فرهنگ سازی در آشپزی و مصرف گوشت با کیفیت بلدرچین سود مضاعفی را در پی خواهد داشت.

طرح توجیهی پرورش بلدرچین

طرح توجیهی پرورش بلدرچین

شناخت نیاز بازار

معمولاً مقدار کمی از تولید تخم بلدرچین جهت مصرف خوراکی خانواده ها استفاده می شود. از آنجایی که بقیه تولید نیز می بایستی فروخته شود، ضرورتی است نیاز بازار مصرف در نظر گرفته شود. با توجه به این مورد، مسیر فروش تخم بلدرچین ها می بایستی مشخص گردد.

اگر مقصد تخم بلدرچین ها، مصرف خوراک خانواده ها باشد، توجه به رنگ زرده تخم بلدرچین مهم است. از نظر مصرف کننده، زرده پر رنگ تر ترجیح داده می شود. مسلماً رنگ زرده تخم بلدرچین مربوط به خصوصیات ژنتیکی پرنده است ولی می توان با مصرف خوراک رنگی مانند ذرت سرخ، آن را پر رنگ تر نمود.

البته رنگ زرده هیچ تاثیری بر کیفیت آن ندارد ولی مصرف کننده تمایل به خرید تخم بلدرچین با زرده پر رنگ تر دارد. گفته می شود وارد نمودن بعضی از انواع گیاهان معطر در خوراک پرنده بر طعم تخم بلدرچین تاثیر دارد. علاوه بر رنگ زرده تخم، وزن تخم نیز از موارد مهم به شمار می رود.

معمولاً مصرف کننده متقاضی تخم های درشت است. ولی تولید آنها همیشه ممکن نیست. در حقیقت وزن تخم بلدرچین بستگی به سن پرنده و خصوصیات ژنتیکی آنها دارد. برنامه شستشو و ضدعفونی مطلوب تخم ها قبل از بسته بندی از موارد مهم است.

یکی دیگر از موارد قابل توجه، گوشت بلدرچین است. لاشه بلدرچین می تواند به صورت بلدرچین گوشتی جوان یا بلدرچین حذفی؛ یعنی بلدرچین تخم گذار در پایان تولید عرضه شود. بلدرچین حذفی نیز به نوبه خود دارای بازار خاصی است. بلدرچین هایی با وزن بیشتر که گوشت قابل توجه و چربی کمتری دارند بیشتر مورد درخواست می باشند.

در مسیر تولید و عرضه گوشت بلدرچین، توجه به بسته بندی از اهمیت خاصی برخوردار است. بسته بندی اصولی و استاندارد، آخرین مرحله فرآیند تولید بوده و آگاهی از اطلاعات درج شده بر روی آن از حقوق خاص مصرف کننده به شمار می رود.

ایجاد واحد پرورش بلدرچین

اصولاً مرجع قانونی صدور موافقت اصولی، پروانه تاسیس و پروانه بهره برداری برای ایجاد یک واحد پرورش دام یا پرندگان اهلی، سازمان جهاد کشاورزی استان است. در آن سازمان، معاونت امور دام، مسئول پیگیری و امورات مختلف بوده و متقاضی می بایستی کار خود را با تنظیم و تحویل درخواست کتبی آغاز نماید.

در اولین مرحله برگه ای تحت عنوان موافقت اصولی صادر می شود که با نوع مشابه که در ادارات کل صنایع، صادر می شود فرق داشته و در واقع به معنی موافقت اولیه است. به همراه موافقت اصولی، نامه هایی تحت عنوان استعلام، برای مراجع مختلف از جمله اداره کل دامپزشکی استان، اداره کل محیط زیست و … صادر می شود.

پس از دریافت پاسخ و موافقت این مراجع و تحویل طرح توجیهی و نقشه اجرائی، پروانه تاسیس به نام متقاضی صادر می شود. شرط آغاز عملیات ساختمانی و بررسی و پرداخت تسهیلات بانکی همین پروانه تاسیس است. متعاقباً و پس از پایان عملیات ساختمانی، پروانه بهره برداری صادر خواهد شد.

در این زمان صاحب پروانه می تواند نسبت به راه اندازی واحد اقدام و عملاً پرورش بلدرچین را محقق نماید.

ساختمان پرورش بلدرچین

تاسیسات سالن پرورش بلدرچین و روش اجرای آن مشابه سالن های پرورش مرغ می باشد. بین سالن های پرورش جوجه و پرندگان مسن تر و بالغ باید تا حد امکان فاصله باشد. همچنین در صورتی که سیستم تهویه سالن ها در ارتباط با یکدیگر باشند، باید جهت جریان هوا از سالن پرورش جوجه ها به سمت سالن های پرندگان مسن تر باشد؛ چون در صورتی که این جریان برعکس باشد می تواند مشکلات بهداشتی زیادی برای پرورش دهندگان ایجاد کند.

کارآفرینی پرورش بلدرچین

کارآفرینی پرورش بلدرچین

محل احداث واحد پرورشی باید دارای شرایط زیر باشد :

 • دور از خانه های مسکونی باشد (حداقل فاصله یک کیلومتر)
 • رابطه با شهر : در صورتی که واحد نزدیک به شهر باشد، هزینه تهیه زمین خیلی زیاد است و در صورتی که این فاصله زیاد باشد، هزینه های حمل و نقل زیاد خواهد شد.
 • دارای زهکش مناسب باشد.
 • از مسیر طوفان و سیل و بادهای شدید دور باشد.
 • به خطوط انتقال نیروی برق و جاده های ارتباطی نزدیک باشد.

چون اکثر پرورش دهندگان بلدرچین تمایل دارند برای پرورش این پرنده از قفس استفاده کنند، لذا ساخت سالن های با سقف شیروانی و با عرض حدود 12 متر ترجیح داده می شود، زیرا در این حالت ستون های وسط سالن در محل قرار گرفتن قفس در سالن ایجاد اشکال نمی کنند.

کارآفرینی پرورش بلدرچین موضوع این مقاله از سایت Downloadarticle.ir می باشد که قرار است شما را با این طرح پر مخاطب و با بازده زیاد آشنا کنیم. مطالبی که محتوای طرح کسب و کار پرورش بلدرچین در آن آورده شده است، در 4 فصل به صورت مجزا جدا شده است که در زیر ما فقط عنوان این چهار فصل را می نویسیم :

 1. در فصل اول کلیات طرح مانند مهم ترین عوامل صنعتی شدن پرورش بلدرچین، دلایل انتخاب طرح، میزان مفید بودن طرح برای جامعه، تاریخچه و سابقه این طرح کسب و کار و … بیان شده است.
 2. در فصل دوم روش انجام کار (مشخصات نیروی انسانی مورد نیاز برای این کارگاه، روش های بازاریابی و تبلیغات برای فروش محصول و …) توضیح داده شده است.
 3. در سومین فصل از این مقاله، امور مالی طرح به صورت کامل اشاره شده است.
 4. و در آخرین فصل، یک نتیجه گیری کلی از اجرای این طرح بیان شده است.
4000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز