خانه » مقالات کارآفرینی » دانلود مقاله کارآفرینی احداث گلخانه

دانلود مقاله کارآفرینی احداث گلخانه

دانلود مقاله کارآفرینی احداث گلخانه از سری مقالات کارآفرینی با 54 صفحه و فرمت اجرایی word

احداث گلخانه شاید به نظر شما با این وضع بی آبی و تقریباً گرم و خشکی که کشور ما دارد یک کار ریسک پذیر و با سوددهی پایین باشد. اما از دید یک کارآفرین و یا یک شخص با تجربه در زمینه کشاورزی این طور نیست؛

فقط کافی است در گلخانه مورد نظر میوه هایی که در فصل نیستند تولید شوند و یا گل هایی که جنبه زینتی دارند را هم در نظر بگیرید، متوجه خواهید شد که راه اندازی یک گلخانه با شرایط گفته شده سود بسیار خوبی را می تواند برای شما به ارمغان بیاورد.

در این مطلب از سایت دانلود مقاله، قصد داریم در مورد احداث گلخانه، مقاله ای در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. این مقاله از 6 فصل تشکیل شده است که ما فقط عنوان این شش فصل را نام می بریم و توضیحاتی درباره احداث گلخانه ها. پس با ما همراه باشید :

 1. در فصل اول، طرح تاسیس یک گلخانه به صورت کلی توضیح داده شده است.
 2. در فصل دوم از این مقاله که تعیین ظرفیت نام دارد، مواد مورد نیاز، دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی یک گلخانه نام برده شده است.
 3. نیروی مورد نیاز برای گلخانه ها، عنوان سومین فصل این طرح می باشد.
 4. در چهارمین فصل، هزینه های مربوط برای احداث یک گلخانه نوشته شده است.
 5. توضیحات مربوط به گلخانه ها و همین طور اطلاعات فنی مورد نیاز در فصل پنجم بیان شده است.
 6. و در آخرین فصل چکیده ای از مطالعات فنی، مالی و اقتصادی این طرح پرداخته شده است.

طرح احداث یک گلخانه

تعریف گلخانه را می توان به صورت کشت گیاهان در محیط های کنترل شده ارائه کرد. این کار در واقع با تغییر محیط طبیعی برای بهبود رشد و نمو گیاهان در برابر عوامل نامساعد صورت می گیرد.

البته می توان عوامل زنده خسارت زا (آفات) را نیز به عنوان عوامل نامساعد محسوب کرد. با این تعریف حتی قرار دادن یک گیاه درون بطری شیشه ای و یا استفاده از یک پوشش پلاستیکی نیز گلخانه محسوب می شود. البته گلخانه های بسیار بزرگ ممکن است تا چند هکتار نیز وسعت داشته باشند.

دانلود مقاله کارآفرینی احداث گلخانه

دانلود مقاله کارآفرینی احداث گلخانه

در هر حال کشت و کار حمایت شده می تواند شامل موارد زیر باشد :

 • استفاده از مالچ برای پوشش خاک به منظور ایجاد فضای مناسب تر رشد گیاهان
 • ایجاد سایه بان برای حفظ گیاه در مقابل نور شدید آفتاب
 • پوشش ردیف های کشت برای حفاظت گیاهچه ها (نشاء ها) در مقابل سرمای اول فصل زراعی
 • نصب سقف پلاستیکی برای حفاظت محصول از صدمات باران
 • نصب حفاظ (مثلا توری) برای جلوگیری از ورود جانوران خسارتزا
 • سرانجام محیط های تقریبا محدود و بسته به نام گلخانه

به طور کلی اهداف احداث گلخانه ها را (فارغ از اندازه و شکل) می توان بدین صورت خلاصه کرد

 1. حفظ گیاه در مقابل شرایط نامساعد محیطی (باد، بارش ها و حتی نور زیاد)
 2. ایجاد شرایط مناسب دمایی در فصول بسیار سرد و گرم
 3. صرفه جویی در مصرف آب با نگهداری رطوبت بیشتر در محیط گلخانه
 4. محافظت بهتر گیاه در مقابل در مقابل خسارت آفات گیاهی

گلخانه ها با داشتن این شرایط تاثیرات زیادی در تولید محصولات کشاورزی دارند که می توان به : راندمان بالای تولید محصولات، امکان چندین دوره کشت در یک سال زراعی و ارزش نسبتا بالای تولیدات، به دلیل کیفیت بالا و نیز تولید خارج از فصل، اشاره کرد.

در مجموع ارزش افزوده تولید محصولات گلخانه ای می تواند تا حدود 30 برابر شرایط عادی در سال باشد. اگرچه ارزش صرفه جویی در مصرف آب را نیز باید به ارزیابی ها اضافه نمود. بنابراین گلخانه ها دارای مزیت های زیادی برای تولیدات محصولات تازه خوری به خصوص در نزدیک شهرها بوده و درآمد بسیار بالایی به ازاء هر واحد سطح نصیب کشاورزان می کند.

اگرچه گلخانه ها می توانند بسیار ساده و در حد یک پوشش پلاستیکی تا بسیار پیشرفته از کنترل دما، رطوبت و نور گرفته تا اندازه گیری گازهای گلخانه ای و تهیه مواد مغذی مورد نیاز گیاهان بطور اتوماتیک باشند. اما رعایت برخی از اصول و جنبه های مهم در احداث آنها لازم است.

نکات مورد توجه برای احداث گلخانه

 • منطقه احداث

برای احداث گلخانه نکات بسیاری را می باید در نظر گرفت که از جمله می توان به مسائل منطقه ای شامل عرض جغرافیایی و ارتفاع از سطح دریا اشاره کرد. به طوری که برای عرض های بیشتر و ارتفاع بالاتر هزینه گرم کردن محیط گلخانه بیشتر می گردد و در مقابل هزینه خنک کردن برای عرض های کمتر و ارتفاع پائین تر ار باید تامین کرد.

علاوه بر این طول دوره نور دهی و مقدار شدت تابش نیز تحت تاثیر این دو عامل می باشد؛ که نقش مستقیمی در تولید محصولات در طول فصل زراعی دارد. از این رو با صرفه ترین مناطق برای احداث گلخانه را می توان بر اساس این دو عامل طوری انتخاب کرد که حداقل هزینه و حداکثر درآمد را بتوان بدست آورد.

در این رابطه باید در نظر داشت که جهت جغرافیای احداث گلخانه با مقدار نور و انرژی دریافتی از طرف گیاهان رابطه مستقیمی دارد که باید مد نظر قرار گیرد. در مجموع بهترین جهت جغرافیایی برای احداث گلخانه ها در شرایط ایران جهت شمالی جنوبی می باشد به نحوی که بیشترین زمان نوردهی و نیز مقدار نور به گیاهان تابیده می شود.

 • دسترسی به امکانات و بازار مصرف

در انتخاب محل احداث گلخانه باید دسترسی به امکاناتی مانند سوخت، برق و امکانات ارتباطی در نظر گرفته شود. علاوه بر این، دسترسی نسبتاً آسان به بازار مصرف (نزدیک شهرها) می تواند هزینه ها را کاهش دهد.

از طرف دیگر گاهی هزینه در اختیار داشتن زمین ها فوق ممکن است نتواند توجیه اقتصادی لازم برای تولید محصولات کشاورزی را داشته باشد. بنابراین ارزیابی اقتصادی احداث گلخانه ها می باید با دقت صورت گیرد.

 • سازه گلخانه

سازه گلخانه باید حداقل سایه انداز را ایجاد نموده و در مقابل عواملی همچون باد، باران، تگرگ و برف مقاوم باشد. علاوه بر این در طراحی گلخانه ها باید حداکثر صرفه جوبی در مقدار انرژی (برای گرم کردن و سرد کردن) نیز لحاظ گردد.

از طرف دیگر سازه باید قادر به تحمل بسیاری از چیزهایی که ممکن است به آن آویزان شود (مانند لوله ها، پوشش، سایه بان و گلدان ها یا حتی برخی از گیاهان) را داشته باشد.

همچنین در طراحی سازه فعالیت احتمالی فرد یا افرادی (به منظور تعمیر) بر روی سقف گلخانه را نیز باید در نظر گرفت. به هر حال سازه گلخانه باید بتواند به خوبی نور خورشید را عبور داده و در دسترس گیاه قرار دهد.

5000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز