خانه » مقالات کامپیوتری » دانلود مقاله در مورد پورت یو اس بی (USB)

دانلود مقاله در مورد پورت یو اس بی (USB)

دانلود مقاله پورت USB از سری مقالات کامپیوتری با 98 صفحه و فرمت اجرایی Word

USB که مخفف (Universal Serial Bus) برای ارتباط با بسیاری وسایل جانبی دیگر طراحی شد، بدون این که محدودیت های واسط های جانبی قدیمی را داشته باشد.

همه کامپیوترهای PC و Macintosh امروزی شامل بیش از یک پورت USB می باشند که می توانند به وسایل جانبی استاندارد همچون صفحه کلید، ماوس، اسکنر، دوربین عکس برداری، پرینتر مرتبط شوند.

هدف USB ارائه وظایفی همانند وظایف گذرگاه سریال و یا موازی فعلی کامپیوتر هاست. هر نوع وسیلۀ کامپیوتری از چاپگر ها و اسکنر ها گرفته تا Joystick، بلندگو ها (Speaker)، میکروفن ها و PDA به این پورت استاندارد که در پشت کامپیوتر قرار می گیرد متصل می شوند. ممکن است فکر کنید که اکنون هم به اندازه کافی پورت ورودی بر روی کامپیوتر خود در اختیار دارید ولی USB دارای مزیت هایی است که گذرگاه های دیگر فاقد آن هستند.

USB چه کارهایی می تواند انجام دهد؟

زمانی که شما می خواهید از کامپیوتر برای ارتباط با یک ابزار بیرون از دنیای سخت افزار کامپیوتر ارتباط برقرار کنید، Universal Serial Bus محتمل ترین گزینه است. این واسط برای تولید انبوه، تنوع وسایل جانبی و همچنین طراحی های با حجم داده کم مناسب می باشد.

یک واسط برای موفقیت می بایستی که دو مخاطب را از خود خوشنود کند :

 1. کاربرانی که می خواهند از وسایل جانبی استفاده کنند.
 2. طراحانی که سخت افزار را طراحی می کنند و کدی را که با ابزار ارتباط برقرار می کند را می نویسد.

USB از هر دوی این مخاطب ها را دارا می باشد.

انواع پورت usb

انواع پورت usb

فوایدی که USB برای کاربران دارد

از نقطه نظر کاربران، فواید USB مشتمل بر موارد زیر می باشد :

 • سهولت کاربری : یو اس بی به اندازه کافی برای ارتباط برقرار نمودن با یک گستره وسیع از وسایل جانبی تطابق پذیر است. به جای داشتن یک نوع کانکتور متفاوت و حمایت سخت افزار برای هر وسیله جانبی، یک واسط تمامی این نیازمندی ها را انجام می دهد.
 • سرعت : USB از سه سرعت باس مختلف پشتیبانی می کند :
 1. مد سرعت بالا با نرخ 480 مگابایت بر ثانیه
 2. مد سرعت تمام با نرخ 12 مگابایت بر ثانیه
 3. مد سرعت پایین با نرخ 5/1 مگابایت بر ثانیه

کنترلر میزبان یو اس بی در PC های امروزی از هر سه مد سرعت نام برده شده پشتیبانی می کند.

 • قابلیت اطمینان : قابلیت اطمینان USB، هم به علت طراحی سخت افزار و هم به علت پروتکل های انتقال داده آن می باشد. مشخصه های سخت افزاری تدبیر شده برای درایورهای یو اس بی، دریافت کننده ها و کابل ها از USB یک واسط کامل را ساخته است که بیشتر نویزهایی را که احتمال می رود تا داده ها را خراب کنند، حذف می کند.
 • هزینه کم : هر چند که USB از بسیاری از واسط ها پیچیده تر است، اما اجزا و کابل های آن گران قیمت نیست. یک دستگاه مبتنی بر واسط یو اس بی معمولا دارای قیمت برابر و یا کمتر از دستگاه های مبتنی بر واسط های قدیمی و حتی واسط های امروزی است.
 • توان مصرفی کم : مدارهای صرفه جو در توان و کدهایی که در استاندارد USB لحاظ شده است، می توانند توان وسایل جانبی مبتنی بر یو اس بی را در مقایسه با واسط های دیگر تقلیل ببخشند. بدین صورت که هنگامی که به صورت فعال نیستند، به طور خودکار در یک مد دیگر فرا می گیرند و به اصطلاح به خواب می روند. بایستی در نظر بگیریم که این مدار ها، دستگاه را برای پاسخ، زمانی که نیاز باشد به صورت آماده نگه می دارند.
 • ارتباطات بی سیم : USB در ابتدا به عنوان یک واسطی که نیاز به سیم بندی دارد، عنوان و مطرح شد، اما هم اکنون برای دستگاه های مبتنی بر یو اس بی گزینه بدون سیم نیز در نظر گرفته شده است که بتوان از Universal Serial Bus برای ارتباط بی سیم کامپیوتر بهره برد.
مقاله انواع USB

مقاله انواع USB

محدودیت های USB

همه مزایای USB به این نکته اشاره می کند که این واسط، کاندیدای خوبی برای استفاده در بسیاری از وسایل جانبی است، اما مناطقی است که بایستی در نظر بگیریم که یک واسط مجرد نمی تواند هر وظیفه ای را اجرا نماید.

 • محدودیت های واسط : هر واسطی دارای محدودیت هایی است که آن را برای برخی از کاربردها غیر کاربردی می سازد. این محدودیت ها برای USB از لحاظ پارامتری همچون سرعت و مسافت مطرح می شود. این استاندارد همچنین ارتباطات نظیر به نظیر را پشتیبانی نمی کند، توانایی همه پخشی را ندارد و از سخت افزارها و سیتم های عامل قدیمی تر پشتیبانی نمی کند.
 • مسافت : باس USB برای کامپیوترهای شخصی ای طراحی شد که ممکن وسایل جانبی ای به آن متصل شوند که فاصله این وسایل جانبی از کامپیوتر بسیار کم می باشد. یک قطعه از کابل یو اس بی می تواند تا 5 متر طول داشته باشد.
 • همه پخشی : USB هیچ راه حلی برای ارسال یک پیغام به طور همزمان به چندین دستگاه بر روی یک باس ندارد، لذا میزبان مجبور است که پیغام را به طور انفرادی برای هر دستگاه ارسال نماید. اگر شما نیاز داشته باشید که از همه پخشی بهره بگیرید، بایستی از اترنت استفاده کنید.

چگونگی کارکرد USB

Universal Serial Bus با مجاز داشتن اتصال انواع تجهیزات جانبی به یکدیگر و نهایتاً قرار گرفتن آنها بر روی گذرگاه یو اس بی، مسئله محدودیت کانکتورهای ارتباطی را از بین می برد. یک دستگاه جانبی مانند اسکنر یا چاپگر، عموماً بیش از یک پورت USB خواهد داشت که این دستگاه اجازه می دهد هم به کامپیوتر و هم به یک دستگاه دیگر یو اس بی وصل شود. برخی از دستگاه ها از جمله مانیتورها ممکن است دارای hub باشند که این hub ها پورتهای فراوانی را برای برقراری اتصال، فراهم می کنند.

داده ها در یک کابل یو اس بی 4 سیمه حرکت می کنند و دستگاه های Universal Serial Bus می توانند در فاصله 50 فوتی کامپیوتر قرار بگیرند. تا 127 دستگاه مختلف می تواند به یک کنترل کننده یو اس بی متصل شوند. دستگاه هایی مانند اسکنر و چاپگر و سخت افزارهای صوتی که دارای پهنای باند بزرگتری هستند، از طریق پورت USB می توانند اطلاعات را ارسال یا دریافت کنند.

مقاله در مورد پورت USB و تراشه های کاربردی موضوع این مقاله می باشد و مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

 1. در ابتدای مقاله، بعد از خواندن مقدمه، پیرامون یو اس بی بحث شده است.
 2. در ادامه قسمت های فیزیکی پورت USB مورد بررسی قرار گرفته شده است.
 3. کاربردهای استاندارد و غیر استاندارد که از این پورت استفاده می شود یکی از موضوعات مهم دیگر در این مقاله می باشد.
 4. و مطالب دیگر که به دلیل کمبود وقت امکان نام بردن از آن ها نشد.
4000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز