خانه » مقالات مدیریت » دانلود مقاله و پروژه کارسنجی و زمان سنجی

دانلود مقاله و پروژه کارسنجی و زمان سنجی

دانلود مقاله و پروژه کارسنجی و زمان سنجی با 129 صفحه و فرمت اجرایی word

کارسنجی و زمان سنجی یا همان روش سنجی یک شرکت دارویی عنوان این مقاله است که می توانید بعد از مطالعه مطالب توضیحی این پست، مقاله را دریافت کنید. این مقاله شامل 4 فصل می باشد که یکی یکی فصل ها را برای شما به طور مختصر توضیح می دهیم. اولین فصل مقدمه ای کامل در مورد موضوع مورد بحث ما داده شده است. در فصل دوم ادبیات تحقیق عنوان آن است که به طور مفصل به تعریف کارسنجی و زمان سنجی و تاریخچه آن، اهداف و انواع آن ها را توضیح داده است. در سومین فصل از این مقاله وضعیت موجود شرکت بررسی شده است. و در آخرین فصل به تجزیه و تحلیل و ارائه پیشنهادات پرداخته شده است. لازم به ذکر است که پیوست ها و فرم ها و جداولی در این مقاله وجود دارد.

کارسنجی و زمان سنجی (روش سنجی)

در این جا بهتر است که اول شما را با کارسنجی و زمان سنجی بیشتر آشنا کنیم و برای این کار ما به تعاریف آن ها و مطالب مهم را توضیح داده ایم.

تعریف کارسنجی

مطالعه روش و کارسنجی به شدت به یکدیگر وابسته می باشند مطالعه روش در ارتباط با کاهش مقدار کار یک شغل وی عملیات می باشد حال آنکه زمان سنجی در بیشتر موارد مربوط به بررسی و کاهش زمان غیر موثر یک شغل و یا عملیات می باشد. همچنین پس از اینکه چگونگی انجام کار توسط روش بهبود یافته ، زمان استاندارد عملیات توسط اندازه گیری کار تعیین می شود.

هدف کارسنجی

تعیین استانداردهای زمانی برای انجام کار است استانداردهای زمانی مقدار زمانی است که طول می کشد کاری بوسیله یک کارگر آموزش دیده در یک آهنگ نرمال کار براساس روش از پیش تعیین شده انجام شود.

کارسنجی ابزار مفید و سودمندی است که می توان به کمک آن تغییر در روش ها را ارزیابی کرد مقصود از آهنگ نرمال، عادی کار، سرعت کار برای یک کارگر متوسط بدون در نظر گرفتن استراحت ناشی از خستگی کار می باشد همچنین علم ارگونومی در تعیین آهنگ کار می تواند مفید باشد.

کارسنجی به بررسی ، کاهش و متعاقباً حذف زمان غیر موثر مربوط می شود زمان غیر موثر زمانی است که در آن به هر علت ممکن هیچ گونه کار موثری انجام نمی شود کارسنجی همانگونه که از نامش پیداست وسیله ای در اختیار مدیریت است که اندازه گیری زمان مصرف شده در انجام عملیات یا مجموعه ای از عملیات را فراهم می کند. به طوری که زمان غیر موثر مشخص می شود و می توان آن را از زمان موثر متمایز ساخت.

مقدمات زمان سنجی

لازم است قبل از انجام مطالعه زمان، ضروریات مشخصی مد نظر قرار گیرند. چنانچه استاندارد برای یک کار جدید و یا برای کار قدیمی که کل روش و یا بخشی از آن تغییر کرده است مورد نیاز می باشد، اپراتور باید قبل از زمان سنجی عملیات کاملاً با روش جدید آشنا شود و روش جدید قبل از اینکه مورد زمان سنجی قرار گیرد. باید از تمامی جهات استاندارد شده باشد چنانچه جزئیات روشن و شرایط کاری استاندارد شده باشند استانداردهای زمانی به دست آمده ارزش کمی داشته  و منبع مستمری برای شکایت و نارضایتی پرسنل خواهد شد. تحلیل گران باید به سرپرست قسمت و اپراتور مربوطه اطلاع دهد که کار مورد مطالعه قرار می گیرد اپراتور باید مطمئن شود که روش را به نحو صحیحی اجرا می کند و با تمامی جزئیات عملیات آشنا شود سرپرست باید روش را کنترل کند تا از صحت سرعت ها، میزان تغذیه ها، ابزار برش، روغن کاری ها و مانندآن با توجه به استاندارد تعیین شده توسط دپارتمان روش ها، مطمئن شود. همچنین سرپرست وظیفه دارد میزان مواد موجود را کنترل کند تا در طول زمان انجام مطالعه هیچ کمبودی رخ ندهد. چنانچه چند اپراتور برای انجام مطالعه وجود داشته باشند سرپرست باید اپراتوری را انتخاب کند که مناسب ترین نتایج را به دست خواهد داد.

تکنیک های مختلف زمان سنجی

از دیدگاه زمان سنجی، کار ممکن است به تکراری یا غیر تکراری تقسیم شود. منظور از کار تکراری آن است که در طول زمان انجام فعالیت، عمل  اصلی یا گروهی از عملیات به طور پیوسته رخ می دهند. این مطالب می تواند در مورد چرخه های کاری فوق العاده کوتاه مدت همانند پرسکاری و یا چرخه های کاری چند دقیقه ای و یا حتی چند ساعتی نیز کاربرد داشته باشد.

کار غیر تکراری در برگیرنده انواع کارهای تعمیراتی و ساخت می باشد که در آنها به سختی می توان چرخه کاری را یافت که عیناً تکرار شود. هر چند در چنین کارهایی نیز می توان حرکات کوچک وگروهی از حرکات را یافت که همانند برده و تکراری می شوند و در انواع کارها مشترک هستند. وجود این حقیقت امکان بکارگیری تکنیک های اندازه گیری کار مشخصی را برای انواع کارها امکان پذیر می کند.

طرز برخورد با کارگر در انجام زمان سنجی

اگر متصدی ارزیابی کار در رهایی بخشیدن کارگران از خستگی یا کار نامطبوع موفق شود ممکن است کوشش های او مورد تحسین آنان نیز واقع شود. ولی هدف ارزیابی زمان دارای وضوح کمتری است و در صورتی که با دقت زیاد برای افراد ذیربط توضیح داده شود ممکن است موضوع آن مورد سوء تعبیر واقع شود یا به صورتی که بد نما جلوه کند، که پیامد آن آشوب و ناراحتی و حتی اعتصاب باشد.

کارسنجی و زمان سنجی (سنجش کار)

کارسنجی و زمان سنجی (سنجش کار)

تأکید بر انتخاب کارگران واجد شرایط کاری دارای علت است. استانداردهای زمانی به ویژه هنگامی که برای اجرای طرح های تشویقی به کار برده شوند، به نحوی تنظیم می شوند که کارگران واجد شرایط از عهده دست یافتن به آنها برآیند و بدون خستگی نابجا آن را حفظ کنند چون کارگران با سرعت های مختلفی کار می کنند زمان های ملاحظه شده را برای تعیین چنین استانداردهایی با بکارگیری برخی عوامل تعدیل کرد. این عوامل بستگی به تشخیص متصدی ارزیابی کار دارد. تجربه نشان داده است که دقت تشخیص فقط در گستره ای نسبتاً محدود و نزدیک به سرعت هایی که برای کارگر واجد شرایط عادی است دسترس پذیر است. ارزیابی زمان کار کارگران غیر ماهر و کند کار یا کارگرانی که دارای سرعت استثنایی در کار هستند، به تنظیم استانداردهای زمانی منتهی خواهد شد که یا بطور نامناسب زیاد و در این صورت غیر اقتصادی اند و یا به طور نامناسب کوتاه اند که در این صورت برای کارگران غیر منصفانه اند و احتمالاً بعداً مورد شکوه و شکایت قرار خواهند گرفت.

معرفی واحدی که پروژه در آن انجام شده است

عملیات کارسنجی و زمان سنجسی در این پروژه مربوط به بخش قطره سازی یک شرکت داروسازی می‎ باشد.

این بخش شامل سه قسمت مجزا از هم می ‎باشد یکی بخش ساخت می ‎باشد که شامل دیگ های ساخت و بخار است بخش دیگر مربوط به تا کردن جعبه قطره ها شماره و تاریخ زدن روی جعبه هاست و قسمت سوم مربوط به تولید قطره ها می ‎باشد.

در قسمت سالن تولید قطره ها دو خط تولید وجود دارد که یکی از آنها قدیمی است و خط دوم جدید است و تازه شروع به کار کرده است دو خط بطور موازی نسبت به هم قرار گرفته اند و هر خط دارای 4 دستگاه می ‎باشد قسمتی که شیشه های قطره روی آن قرار می‎گیرد دوم دستگاه پرکن قطره ها سوم دستگاه اتیکت زن و دستگاه چهارم شماره و تاریخ زن روی درب شیشه ها می‎ باشد.

تولیدات هر دو خط تولیدی روی یک ریل قرار می ‎گیرد و برای بسته بندی دستی می رود.

دو طرف این ریل بسته به میزان تولید از چهار نفر تا ده نفر برای بسته بندی دستی می نشینند.

در یک طرف سالن پالت های چوبی قرار دارد که سینی های پرشده از قطره ها را روی آنها قرار می دهند و بعد از تکمیل شدن بچ شیت به سمت شیرینگ پک یا همان بسته بندی پلاستیکی می رود.

4000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز