خانه » مقالات دینی و مذهبی » دانلود مقاله و تحقیق درباره نماز (صلاه)

دانلود مقاله و تحقیق درباره نماز (صلاه)

دانلود مقاله و تحقیق درباره نماز (صلاه) از سری مقالات دینی و مذهبی با 59 صفحه و فرمت اجرایی PDF

نماز «Prayer» که از کلمۀ عربی (صلاه) گرفته شده است یکی از واجبات در دین اسلام به شمار می رود که از آن برای عبادت و تشکر از خدا استفاده می شود. همین طور آن را به عنوان یکی از فروع این دین می دانند البته این نکته را باید خاطر نشان باشیم که در نزد شیعیان این گونه است و از نظر اهل سنت از ستون های پنجگانۀ دینشان به حساب می آید. نماز در کلیۀ ادیان وجود دارد و فقط نحوه بجا آوردن آن با یکدیگر متفاوت است که ما در این پست می خواهیم در مورد نماز در دین اسلام مطالبی را بیان کنیم.

بقیه توضیحات را در چندین پاراگراف در ادامه همین پست می نویسیم و توضیحات تکمیلی نیز در دانلود مقاله کامل وجود دارد.  مطالبی که در این مقاله به کار رفته است به صورت زیر می باشد :

  • در ابتدا نماز تعریف شده و تاریخچۀ آن بیان شده است.
  • در ادامه ارزش و جایگاه آن مورد بررسی قرار گرفته شده است.
  • سپس انواع نماز چه از نظر واجب و چه مستحبی ذکر شده است.
  • همینطور فواید نماز خواندن موضوع بعدی است که به آن اشاره شده است.
  • و چندین موضوع دیگر … .

همه چیز دربارۀ نماز (صلاه)

خدای بزرگ و مهربان که خالق تمام موجودات است، هیچ موجودی را عبث و بیهوده خلق نکرده است. او انسان را آفرید و در وجود و ذات او نیازهایی را قرار داد و برای تمام این نیزها نیز نعمت هایی به انسان بخشید تا به وسیله ی آن ها بتواند نیازهای خود را برآورده سازد. ما انسان ها در برابر این همه نعمتی که خدا به ما داده است وظایفی بر عهده داریم که یکی از آن ها شکر و سپاسگزاری به درگاه اوست. نماز عبادتی است که می توان با استفاده از آن خدا را ستایش کرد.

مقاله در مورد نماز

مقاله در مورد نماز

یکی  از عبادت های مخصوصی که ما بندگان برای راز و نیاز کردن با خدا آن را انجام می دهیم نماز است که از آن به عنوان ستون و پایه ی دین یاد می شود. اصطلاح نماز به معنی سرخم کردن و تعظیم برای احترام و عبادت در نزد پروردگار است.

تاریخچه نماز

تاریخ نماز را می توان پس از پیدایش انسان و با به وجود آمدن ادیان دانست. اولین و نخستین عبادتی که خداوند بر بندگانش واجب کرد، صلوه بود. با توجه به  آیات قرآنی و روایات معصومین این نکته فهمیده می شود که پس از اعتقاد به جهان آخرت و یگانگی خداوند، اولین چیزی که مطرح می شود نماز است. همان گونه که گفتیم اولین عبادتی که خداوند بر بندگانش واجب کرد نماز بود و این صلاه است که آخرین عمل پس از مردن است که بر میت خوانده می شود و اولین سوالی که در روز قیامت از انسان پرسیده می شود در مورد نماز است.

ارزش و جایگاه نماز

در دین اسلام که مکتبی انسان ساز است، نماز جایگاه ویژه و ارزشمندی دارد و نمی توان هیچ کدام از عبادت های دینی را با آن مقایسه کرد به طوری که می توان گفت از بالاترین درجه و جایگاه در بین عبادت ها و تعالیم دینی برخوردار است. اگر هر انسانی جایگاه و برکات و ارزش صلاه را به طور کامل درک کند هیچ گاه آن را ترک نخواهد کرد. در سخنان زیادی از معصومین به جایگاه صلوه اشاره شده است و آن را نور و روشنایی نامیده اند. به طور یقین انسانی که تارک نماز است در تاریکی به سر می برد و از نور نماز نه در این دنیا و نه در آخرت بهره ای نخواهد برد. نماز آثار و برکات زیادی دارد و نباید آن را تنها در نزدیکی بین انسان و خالقش خلاصه کرد بلکه آثار آن در تمام زندگی نماز گزار دیده می شود. یکی از برکات نماز این است که باعث نزدیکی مسلمانان به یکدیگر می شود و زندگی اجتماعی آن ها را تقویت می کند. با توجه به مطالب گفته شده نتیجه می گیریم نماز نه تنها باعث نزدیکی انسان به خدا می شود بلکه فرد نمازگزار را به گونه رشد می دهد که فردی مسئولیت پذیر و اجتماعی بار بیاید.

اقامه نماز نه خواندن نماز

خدای بزرگ در قرآن کریم از بندگانش خواسته است که نه تنها نماز بخوانند بلکه آن را اقامه کنند. پس ما مسلمانان وظیفه داریم که علاوه بر خواندن نماز، پی به حقیقت آن ببریم. این که ما نماز را بر پا داریم به این معنی است که ما علاوه بر انجام فریضه ی نماز و انجام صحیح آن باید معانی و پیام های آن را درک کنیم و نماز را با روح و جان بخوانیم و با بند بند وجودمان برکات و حقایق آن را درک کنیم.

اقامه ی نماز از حساس ترین وظایف حاکمان اسلامی

یکی از مهم ترین و سرنوشت ساز ترین وظایفی که بر عهده ی حاکمان اسلامی است اقامه ی نماز است. یکی از راه هایی که می تواند به حاکم اسلامی کمک کند که از آسیب ها و شهوات و هوای نفس در امان باشد اقامه ی نماز است. حکومتی که مدافع نماز باشد هیچ گاه دچار غرور و دنیا پرستی نمی شود و بعد از کسب موفقیت ها سعی در ادامه ی آن ها می کند و آن را پله ای برای پیروزی های بعد قرار می دهد.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله

تاکنون 3 نظر ثبت شده است.

  1. این همه خودشو پیچونده بعد موهاشو میزامپیلی ریخته بیرون افریین وقتی این عکسشه مقال چیه دیگه

  2. سلام ، ببخشید مقاله خریدیم ازش استفاده کنیم ، چرا مقاله رو پی دی اف گذاشتین که نمیشه هیچ کاریش کرد

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز