خانه » مقالات ورزشی » دانلود مقاله ورزش والیبال

دانلود مقاله ورزش والیبال

دانلود مقاله ورزش والیبال با 69 صفحه و با فرمت اجرایی PDF به صورت کامل

والیبال که تلفظ آن به صورت لاتین نیز (volleyball) خوانده می شود امروزه یکی از ورزش هایی است که در اقصی نقاط جهان امروزه طرفدار آن بوده و تا جایی که امکان دارد به این ورزش می پردازند. شاید در قدیم مخاطب زیادی برای آن پیدا نمی شد ولی با گذشت زمان مخصوصاً در کشور ما ایران و درخشش تیم ملی والیبال ما کم کم کسانی شیفته این بازی شدند. این ورزش یکی از کم خرج ترین ورزش ها به شمار می رود که این را می توانید در تمام نقاط مشاهده کنید که با داشتن یک طناب و یک توپ کودکان حتی بزرگسالانی این ورزش را انجام می دهند. به ورزشکارانی که این ورزش را انجام می دهند والیبالیست گفته می شود. نام فدراسیون جهانی والیبال «FIVB» است. والیبال دو نوع دارد، یکی والیبال سالنی است و دیگری والیبال ساحلی.

ورزش والیبال عنوان پست امروز ما در سایت DownloadArticle.ir است که قصد داریم به آن بپردازیم و یک مقاله کامل و جامع در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. مطالب زیادی در این مقاله دیده می شود که ما فقط مهم ترین آن ها را ذکر می کنیم. تعریف ورزش والیبال، تاریخچه والیبال در جهان و ایران، قوانین و مقررات این بازی، آسیب هایی که در این ورزش ممکن است اتفاق بیوفتد، تغذیه مناسب و … از مطالب این مقاله هستند.

همه چیز درباره ورزش والیبال

والیبال از جمله رشته های ورزشی پرطرفداری است که با حداقل امکانات و وسایل مربوط به آن قابل اجراست و با کم ترین هزینه می توان وسایل آن را فراهم نمود. ولی چنانچه بخواهیم به آموزش اصولی تکنیک ها و تاکتیک های این ورزش بپردازیم و نهایتاً از این فراگیری به ابعاد قهرمانی آن نیز توجه داشته باشیم، بازم است همانند سایر رشته های ورزشی، که امروزه از وسایل مدرن با تکنولوژی پیشرفته برای بهبود و توسعه برنامه های اجرایی کمک می گیرند، ما نیز در تهیه ی این وسایل و امکانات و بهره گیری از آن ها تلاش کنیم. با بررسی سیر تحول والیبال این نتیجه حاصل می شود که در ابتدای پیدایش، این ورزش در هوای آزاد (باز) اجرای می شده و به مرور زمان با پیشرفت و متحول شدن تکنیک ها و تاکتیک های آن لازم شده است با عوامل جوّی (مثل باد، باران، گرما، سرما، نور خورشید و …)، که تأثیر منفی فراوانی بر اجرای مهارت ها می گذارند، مقابله شود. به این دلیل والیبال به یک ورزش سالنی تبدیل شد و هم اکنون نیز مسابقات قهرمانی آن با هیجان زایدالوصفی در سالن های مجهز برگزار می گردد.

تاکتیک در ورزش والیبال

مربیان نقش ارزشمندی در ایجاد هماهنگی در تیم ها به عهده دارند. علاقه و سلیقه آنان به فنون مختلف والیبال، موجب می شود تا سیستم تاکتیکی در تیم به وجود آید. به بیان ساده تر چنان چه یک مربی در تمرینات به اجرای فن آبشار علاقه ی فراوانی نشان دهد، طبیعی است که در تمرینات وقت بیش تری برای آموزش این فن اختصاص می دهد و روش  کار خود را بر اساس شیوه های جمله بنا می گذارد. بنابراین فراگیران در اجرای این فن به مهارت قابل توجهی نایل می آیند و در رقابت ها اکثر تلاش خود را جهت به نمایش گذاشتن شیوه های تاکتیک حمله صرف می نمایند. این رو اصطلاحاً گفته می شود که تاکتیک این تیم بر اصول حمله (آبشار) استوار است.

عکس توپ والیبال

عکس توپ والیبال

از طرف دیگر بک مربی بنای آموزش و تمرینات را بیش تر بر اساس کار دفاع روی تور قرار می دهد، طبیعی است که تیم او بر اساس تاکتیک برتر دفاعی در رقابت ها ظاهر خواهد شد. بنابراین، تاکتیک هر تیم رابطه مستقیمی با تمرینات و شیوه های آموزشی آموزگاران و مربیان آن دارد. در این صورت مربیان با ایجاد تاکتیک تیمی خواهند توانست تا بالاترین سطح تیم ملی کشور ها تأثیرگذار باشند. امروزه، والیبال در جهان با سیستم دفاع و حمله پایه گذاری می شود و در واقع این روش، به عنوان نوعی مکتب آموزشی، خودنمایی می کند. البته باید متذکر شد که برای برطرف ساختن این نوع محدودیت ها در والیبال مدرن، امروزه مدل های بهتر و پیشرفته تری مطرح شده است که به کمک آن می توان اهم مسائل تاکتیک های پیشرفته را به خوبی توضیح داد.

مناطق زمین بازی والیبال

یک تیم والیبال بر اساس توانایی های متفاوت بازیکنان توسط آموزگار (مربی) سنجیده و انتخاب می شود. وقتی تیمی وارد میدان شد، محل استقرار هر یک از بازیکنان مسخص می شود. سه نفر از آنان در مقابل تور (منطقه حمله) و سه نفر بعدی در پشت زمین مستقر می گردند. بایکنی که در نزدیک انتهای زمین (سمت راست) می ایستد، منطقه ی یک زمین را تشکیل می دهد. بازیکنی که جلوتر از بازیکن منطقه یک در خط جلویی (سمت راست) قرار می گیرد به بازیکن منطقه دو معروف است. بازیکنی که در وسط جلو ایستاده بازیکن منطقه سه و بازیکنی که در خط جلویی (سمت چپ( قرار دارد، بازیکن منطقه چهار نام دارد. همچنین بازیکنی که در پشت منطقه چهار مستقر می شود به منطقه پنج و بازیکن وسط خط عقبی را بازیکن منطقه شش می نامند.

از مدت ها پیش، جهت محدود کردن زمان مسابقه ی والیبال، بررسی های قابل توجهی به عمل آمده و قرار است در آینده به اجرا گذاشته شود. در این صورت جهت نیل به اهداف مورد نظر، شاهد تغییرات وسیعی در قوانین و مقررات والیبال خواهیم شد.

سیستم های کسب انرژی مهارت های والیبال

در سال 1974 «فاکس» و «ماتیوس» اعلام داشتند که انرژی غالب در اجرای مهارت های والیبال از منبع غیرهوازی تأمین می شود. به طوری که این منبع، 90 درصد از تأمین انرژی مورد نیاز والیبال را به خود اختصاص می دهد و تنها 10 درصد آن مربوط به سیستم اسیدلاکتیک و اکسیژن است. همچنین «شالکی» والیبال را 70 درصد غیرهوازی (بدون اکسیژن) را ضروری می داند. زیرا به کارگیری این سیستم موجب تقویت قلب و عروق، مفاصل، رباط ها و عضلات می گردد.

در اجرای مهارت های والیبال به توان عضلات نیاز نیست، و فقط بالا بردن توان عضلات، دست و پا، شکم، عضلات پشت کفایت می کند. برای افزایش توان عضلات مورد نظر، می توان از تمرینات ایستگاهی یا دایره ای استفاده کرد. گفتنی است که در هر ایستگاه تمرینات فقط برای تقویت و افزایش مجموعه ای از عضلات مورد اشاره منظور می شود.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله

تاکنون 5 نظر ثبت شده است.

 1. سلام. وجه دریافت مقاله والیبال رو پرداخت کردم (20000 ریال)ولی نتونستم دانلودش کنم لطفا اگه میشه بفرستید به ایمیلم . تشکر

 2. سلام .مقالات دارای منبع معتبر که نام برده شده باشه هست؟

 3. سلام.لینک دانلودی که برای من فرستادید خراب بود و بعد از 3 بار تلاش کردن حالا خطای محدودیت دانلود میده!!!واقعا که….من که راضی نیستم از پولی که واریز کردم.حررومتون باشه!

  • مقاله به ایمیلتون ارسال شد
   فقط یک پیشنهاد دارم، عزیز من بلد نیستی خرید اینترنتی انجام بدی، انجام نده، تو 2 قسمت سایت راه های تماس با ما وجود داره که 3 تا شماره و آدرس نوشته شده و نیومدی مشکلت رو بگی تا فایل برات ایمیل بشه، بعد اومدی میگی پولم حرومت؟
   متاسفم

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز