خانه » مقالات ورزشی » دانلود مقاله در مورد ورزش در اسلام

دانلود مقاله در مورد ورزش در اسلام

دانلود مقاله ورزش در اسلام از سری مقالات ورزشی با 40 صفحه و فرمت اجرایی word

هدف ورزش در اسلام کل‌ ابعاد‌ وجودی فردی را در نظر می ‌گیرد و تربیت ورزشی همه ابعاد وجودی را لازم‌ می ‌شمارد. لذا تسهیل جریان رشد فرد در زمینه‌ های عاطفی، عقلانی، اجتماعی و جسمی مطلوب‌ این‌ نظام می ‌باشد زیرا فرد انسانی را یک کل واحد به نام انسان‌ که‌ قابل‌ تربیت یکپارچه و هماهنگ است می ‌داند و جدایی بین ابعاد وجودی او قائل نیست که هریک تربیت جداگانه‌ داشته باشد‌.

مراجعه به آیات قرآنی، احادیث و روایات متون اسلامی و تفاسیر آنها و نیز کندو‌ کاو‌ در تاریخ تمدن و فرهنگ اسلامی ما را با اهداف تربیت بدنی و ورزش در نظام اجتماعی اسلام کاملا‌ آشنا‌ می سازد که اهداف تربیتی، نظامی و سلامتی از بخش های عمده و اصلی آن محسوب می‌ شوند‌.

در‌ نظام اسلامی ورزش به خاطر ورزش امری غیر معقول‌ و ناقص‌ است‌. ورزش به خودی خود نمی تواند هدف تلقی شود‌. ‌رسیدن به مرحله قهرمانی و رکورد بدنی و مهارتی برتر نیز به تنهایی نمی تواند هدف‌ از‌ ورزش تلقی شود زیرا یک‌ بعدی‌ است و تناسبی‌ با‌ جامعیت‌ نظام آن ندارد. بنابراین باید هماهنگ‌ با‌ پیگیری نظام در خدمت ارزش و خدمت به خدا قرار گیرد. در یک تنظیم‌ از‌ اهداف تربیت بدنی برای کودکان آمده است‌.

 1. گسترش و حفظ مطلوب‌ و مناسب‌ آمادگی جسمانی
 2. کسب قابلیت کنترل بدن‌ و مهارت های‌ بدنی و سودمند
 3. فراگیری معیارهای اجتماعی و مفاهیم اخلاقی پسندیده
 4. کسب مهارت ها و عادات ایمنی مورد لزوم‌
 5. لذت‌ بردن از تفریحات سالم اوقات‌ فراغت‌
 6. تحلیل‌ خودشناسی و خود پنداری‌
 7. کسب‌ فواید شخصی و تربیتی
دانلود مقاله درباره ورزش از دیدگاه اسلام

دانلود مقاله درباره ورزش از دیدگاه اسلام

ورزش از دیدگاه اسلام

یکی از نکات برجسته‌ در‌ زمینه‌ اهداف ورزش در اسلام این است که قوت روح را‌ به‌ همراه ‌ ‌قوت جسم و قدرت را به همراه شجاعت و بالاتر آن مروت و مردانگی در نظر می ‌گیرد. معروف است که‌ قهرمان‌ بـه‌ کسی گفته می ‌شود که بر نفس و روح خود حاکم و غلبه داشته باشد و مروت و مردانگی‌ را‌ از‌ این مرحله هم بالاتر بداند.

در‌ نظام تربیتی اسلام ورزشکار به کسی گفته می ‌شود که آمادگی جسمی و قدرت بدنی و مهارت ها و تکنیک های‌ ورزشی‌ را به همراه خصلت ورزشکاری و جوانمردی درآمیزد و در قبال افتادگان و مجروحین و مظلومین در مقابل ظالمین و‌ حکام‌ جور‌ و ستم احساس مسئولیت کند و علم مبارزه و قیام را برپا کند زیرا پهلوان و قهرمان اسلامی با فضیلت ‌ترین مسابقه‌ و مبارزه ‌اش‌ با مفاسد و مظالم اجتماعی می‌ باشد و مسئولیت اجتماعی جزیی از مفهوم ورزشکاری و پهلوانی در نظام اسلام می ‌باشد.

هر چند‌ الگوهای‌ تاریخی و یا معاصر نظیر پوریای ولی که خود از اسوه تقوی و شجاعت و پهلوانی و مردانگی و مروت‌ یعنی‌ امام علی (ع) تأسی جسته ‌اند، بسیار اندک بوده‌ اند ولی حقیقت امر غیر از این نمی ‌باشد‌ و در‌ تفکر‌ اسلامی نسبت به ورزش و الگوهای ورزشی قابل ارائه برای نظام اجتماعی و تربیتی آن، باید در جستجوی‌ پرورش‌ این‌ گونه پهلوانان حقیقی با خصائل پهلوانی و ورزشکاری بود و الا ورزش مبتنی بر‌ نظام‌ اسلامی نخواهد بود.

تأکید اسلام بر خصلت‌ های ورزشکاری و پهلوانی در ورزشکاران از این جهت است که آنها‌ در‌ بین اقشار مردم به ویژه قشر جوان و نوجوان جایگاه اثربخش مهمی دارند و اعمال و افکار‌ و عادات‌ آنها به شدت و سرعت جامعه را تحت تأثیر قرار‌ می ‌دهد‌ و از‌ آن‌ جا که اصل اساسی اسلام توجه به‌ خدا‌ و خدمت در راه خداست، بنابراین قدرت و توانایی جسمی برتری را به همراه شجاعت روحی‌ و به‌ همراه مروت و مردانگی در نظر می ‌گیرد‌ و به‌ استقلال آنها از‌ یکدیگر‌ قائل‌ نیست.

ورزش در اسلام موضوع این مقاله از سایت DownloadArticle.ir می باشد که قرار است در ادامه شما این مقاله را دریافت نمایید. این مقاله از 4 بخش تشکیل شده است که در زیر فقط عنوان این چهار فصل را ذکر می کنیم :

 1. در بخش اول، ورزش در لغت و تاریخچه ورزش مورد بررسی قرار گرفته شده است.
 2. در بخش دوم، ورزش از دیدگاه ائمه اطهار و علما مورد بحث قرار گرفته شده است.
 3. ورزش و اهمیت های آن موضوع سومین بخش از این مقاله می باشد.
 4. و در آخرین فصل به موضوع ورزش در قرآن پرداخته شده است.
3000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز