خانه » مقالات هنری » دانلود مقاله هنر و انواع آن در ایران

دانلود مقاله هنر و انواع آن در ایران

دانلود مقاله هنر و انواع آن در ایران از سری مقالات هنری با 131 صفحه و فرمت اجرایی Word

هنر در ایران که دارای پیشینه و تاریخچۀ طولانی مدتی هست یکی از جاذبه هایی است که علاقه مندان زیادی را به هنر این کشور کشانده است. آثار هنری که از چندین هزار سال پیش در موزه های ایرانی و خارجی دیده می شود را می توان نام برد و در هر تاریخ (حکومت) کشور ایران، انواع هنری که مختص ایرانیان است به چشم می خورد. می توان از هنرهای ایرانی به نقاشی های آنان، طرح های تذهیب، کار بر روی فلزات و چوب، سفالگری، خوشنویسی و … نام برد که در ادامه به بعضی از این هنر ها خواهیم پرداخت (البته در خود مقاله در مورد انواع هنر در ایران، همه موراد مورد بررسی قرار گرفته است).

برای اینکه شما عزیزان چه با تاریخ هنری ایران و چه با آثار هنری ایران آشنا شوید، مقاله ای کامل و جامع درباره هنر در ایران آماده کرده ایم. این مقاله شامل 3 بخش می باشد که در ابتدا توضیحاتی در مورد بخش اول می دهیم. بخش اول هنرهای دستی نام دارد که خود شامل 4 فصل می باشد. فصل اول هنر نقاشی نام دارد و مطالبی در این باره نوشته شده است. در فصل دوم مباحثی در مورد خوشنویسی نوشته شده است. در سومین فصل از بخش اول این مقاله تذهیب نام دارد که این هنر مورد بررسی قرار گرفته شده است. و چهارمین فصل اول، به هنر مینیاتور پرداخته شده است.

در بخش دوم از این مقاله صنایع دستی ایران مورد بررسی قرار گرفته است که این بخش شامل 5 فصل می باشد. فصل اول در مورد فرش ایران می باشد. همچنین در فصل دوم پیرامون سفالگری مطالبی نوشته شده است. فصل سوم نگارگری نام دارد که فصلی کامل در این مقاله را تشکیل داده است. سپس در فصل چهارم درباره هنر معرق چندین صفحه نوشته شده است. فصل پنجم از بخش دوم خاتم کاری را مورد بحث و بررسی قرار گرفته شده است. و در آخرین از این بخش هنر قلم زنی است.

و آخرین بخش یعنی بخش سوم رشته های دانشگاهی هنری در ایران است که این بخش شامل 1 فصل بوده در همین باره نوشته شده است.

هنر در ایران

مفهوم هنر سرگذشتی پیچیده و جذاب دارد و تحقیقات عالمانۀ زیادی دربارۀ آن صورت گرفته است. لیکن هدف جلب اعتنا به برخی جنبه های این سرگذشت است تا بتوانیم زمینۀ لازم را برای بحثی دربارۀ معنای امروزی «هنر» مهیا سازیم.

مفهوم هنر به گونه ای که ما با آن آشنایی داریم همیشه وجود نداشته است و نمی توان آن را بخشی از لوازم دائمی اندیشۀ بشر دانست. این نکته را می توان با اشاره به دوره ها و فرهنگ های دیگری غیر از دوره و فرهنگ خودمان روشن ساخت، ولی معمول چنین است که ابتدا آرای نویسندگان یونان باستان، به علت اهمیت آنها به عنوان پایه گذاران تفکر غرب، بررسی و سنجیده شوند.

بررسی هنر در ایران

بررسی هنر در ایران

عناصری که مفهوم جدید هنر را بر می سازند میراث روزگاران پیشین اند، و برخی از آنها در مفاهیم کهن، چنان که بیشتر اشاره شد، حضور داشته اند. زیبایی، الهام، مهارت و استادی، شبیه سازی یا بازنمایی طبیعت – همۀ اینها همچنان برای مفهوم هنر که میراثش به ما رسیده است، واجد اهمیت اند.

هستی شناسی هنر

ممکن است برداشت های مختلف از سئوال «هنر چیست؟» وجود داشته باشد. در جستار اول، پاسخ این سئوال به صورت تعریف مفهوم هنر بر اساس شرط های لازم و کافی مطرح گردید. جستار دوم به برخی ویژگی ها همچون زیبایی و فرم اختصاص یافت که، حتی اگر به عنوان تعریف هنر مطرح نشوند، از خصوصیت های هنر پنداشته می شوند یا پنداشته شده اند.

هستی شناسی «مطالعۀ وجود یا هستی در حالت تجرید است»، و از دیرباز در کانون تتبعات فلسفی قرار داشته است. هستی چیست؟ وجود چیست؟ چه نوع چیزهایی را می توان گفت که وجود دارند؟

اینها مباحث بزرگ و پر دامنه ای است که گسترۀ بحثشان از محدودۀ این این جستار و فلسفۀ هنر در می گذرد. با این همه، چنان که خواهیم دید، برخی از آنها با هنرها مرتبط اند و هنرها خود خاستگاه مسائل ویژه ای از هستی شناسی اند. این مسائل با سئوالات مهمی دربارۀ ارج گذاری و ارزش آثار هنری ارتباط دارند.

تاریخ هنر در ایران

در زمینۀ نقاشی و مینیاتور آثار معدودی در سوریه، عراق و ایران بجا مانده است که اغلب بر دیوارها اجرا شده اند و شکل گیری این هنر را بدون استفاده از تصویرسازی حقیقی و صورتگری که از دید اسلام حرام بود را نمایان می کند. آثار مسیحی، مصری و سوری و عراقی نمونه هایی بودند که زمینۀ طرح های اسلامی شدند و به عنوان منابع هنرهای تزئینی ایرانی شناخته شدند. تأثیر متقابل هنر ایران در زمان بنی عباس را می توان از نقاشی های دیوار قصر سامره مشاهده نمود.

کنده کاری و قلمزنی بر عاج و جواهر نیز که در صنایع مسیحی مشرق زمین رواج داشت در صنایع اسلامی و ایرانی حضور یافت. از نمونه های مشهور ورقه های عاجی کرسی یا منبر اسقف ماکیمیان در راونا است که در بخش هایی از آن به شیوه هنر یونانی و با اشکال طوماری مو و اشکال حیوانی و گیاهی و پرندگان زینت شده و کنده کاری آن به حالت مشبک کاری است. این قسم مشبک کاری که در جواهرات و طلاکاری قرن پنجم میلادی در شام مرسوم بود، بعدها توسط سایر ممالک اسلامی و همین طور ایران مورد اقتباس قرار گرفت.

5000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز