خانه » مقالات هنری » دانلود مقاله درباره هنر خوشنویسی (خطاطی)

دانلود مقاله درباره هنر خوشنویسی (خطاطی)

دانلود مقاله درباره هنر خوشنویسی (خطاطی) از سری مقالات هنری با 39 صفحه و فرمت اجرایی PDF

خوشنویسی «Calligraphy» که البته خطاطی نام دیگر آن می باشد نام این مطلب است که قرار است از سایت دانلود مقاله در اختیار شما عزیزان قرار داده شود. قبل از توضیحات در مورد هنر خطاطی لازم است که عنوان هایی که در این مقاله آمده است را ذکر کنیم تا شما بدانید محتویات این تحقیق از چه قرار است :

  • در ابتدای این مقاله، هنر خطاطی تعریف شده است.
  • در ادمه تاریخچه ای از خط و خوشنویسی بیان شده است.
  • در ادامه انواع خط (منظور خط خوشنویسی می باشد) نام برده شده و پیرامون هر یک توضیحاتی کامل داده شده است.
  • ابزار لازم برای خوش نویسی یکی دیگر از موضوعاتی است که در این مقاله دیده می شود.
  • و چند عنوان دیگر … .

آشنایی با هنر خوشنویسی یا خطاطی

پیشنهاد سایت دانلود مقاله به شما قبل از توضیحات این مقاله، مطالعه مقاله در مورد هنر و انواع آن در ایران می باشد.

تعریف هنر خوشنویسی

در میان انواع گوناگون هنرهای اسلامی، بی تردید خوشنویسی از اعتباری ویژه و اهمیتی خاص برخوردار است. چه رسالت عمده این هنر که در واقع کتابت قرآن مجید بوده، از همان نخستین مراحل، زمینه های مساعد رشد و توسعه و تکوین این هنر را مهیا ساخته است. هنری که سوای کتابت قرآن مجید، بر تن دیوارهای کاشی کاری شده در قالب گچبری های نفیس محراب مساجد، بر برگ برگ  صفحات کتاب های مختلف در طول حیات کهن و پر دامنه اش جایگاهی فراخور تحسین و رسالتی عمده بر دوش داشته است.

تاریخچه خوشنویسی

نگاهی سریع بر تاریخ خوشنویسی در هنر اسلامی گواه این ادعا است که رونق و اعتبار این هنر را تنها تنی چند از نام آوران سبب نمی شوند چرا که زمینه گسترده تجربه هنر خوشنویسی مدیون هنرمندان بسیاری است که بی هیچ ادعا سهمی عمده در باروری این هنر داشته اند، تا جایی که توان گفت به هر دوران و زمانی که هنرمندی نام آور و چیره دست در این هنر رخ نموده است، بی تردید میدان عمل را تجارب پر بهای هنرمندانی بوجود آوردند که خود در گمنامی بسر بردند. سه قرن تلاش، تجربه هنرمندان گمنام، خوشنویسان با استعداد مسلمان است که سبب ظهور «ابن نفله» در هنر خوشنویسی می گردد و اوست که این تجارب را چونان نهضتی در روند خوشنویسی و پاگیری و اعتبار خط در جهان اسلام تثبیت می کند. و به قرنی بعد یا ظهور «ابن بواب» و سایر هنرمندان چیره دست خوشنویسی صاحب اعتباری تازه و شیوه هایی فراخور تحسین می گردد، تا جایی که زیبایی و استواری خطوط اسلامی مدیون تلاش های بی وقفه و عشق و الفت خطاطان و تجارت پر ارزش آنان می گردد.

دانلود مقاله درباره هنر خوشنویسی (خطاطی)

دانلود مقاله درباره هنر خوشنویسی (خطاطی)

شگفتا که این میان با همه نام های آشنا، تاریخ خوشنویسی اسلامی نشان می دهد که در عرصه رقابت و خلاقیت همه گاه شاگردان و پیروان خطاطی هنرمند و پرآوازه در ادامه راه استاد بر او چیره شده و پیشی گرفته اند چندان که یاقوت مستعصمی با همه نام و آوازه در هنر خوشنویسی در مکتب خود شاگردانی را تعلیم داد که در مقام مقایسه گاه صاحب چیره دستی و مهارت بیشتری از او بودند.

آشنایی با انواع خط در خطاطی

خط کوفی

همزمان با ورود دین اسلام به ایران مردم خط پهلوی ساسانی و اوستایی را کنار گذاشتند و تقریبا در اوخر قرن اول هجری نوشتن با خط کوفی را آغاز کردند. خط کوفی در ابتدا به دلیل اینکه فاقد هر گونه اعراب و نقطه ای بود خواندن آن نیز برای مردم دشوار بود. در هنر ایران خط کوفی جایگاه ویژه ای دارد. تا کنون هیچ هنر و خطی به اندازه خط کوفی در معماری ها و وسایل کاربردی استفاده نشده است. به طور کلی می توان گفت برای تزیینات اشیا و معماری ها مناسب ترین خط، خط کوفی است.

خط محقق

طبق اسناد به دست آمده می توان گفت که به شهرت رسیدن و کلا به وجود آمدن خط محقق در آغاز حکومت عباسی بوده و در این دولت از خط محقق نام برده شده است. ریشه و اصل خط محقق از خط کوفی برگرفته شده است.

خط نستعلیق و دیوانی

در خط نستعلیق برای افزایش سرعت حروف کلمات به هم چسبیده و تودرتو هستند. در بعضی موارد کلمات نیز بهم متصل می شدند. می توان گفت که خط نستعلیق زمینه ای شد برای به وجود آمدن خط نستعلیق. در قرن هشتم کتاب ها بسیار زیاد شد و در دربارها و دیوان ها کتاب های متعددی وجود داشت که منشیان مجبور به تند نویسی بودند به همین دلیل خط نستعلیق به صورت شکسته نستعلیق درآمد و نام دیگر آن نیز ترسل بود.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز