خانه » مقالات روانشناسی » دانلود مقاله درباره همسر آزاری

دانلود مقاله درباره همسر آزاری

دانلود مقاله همسر آزاری از سری مقالات روانشناسی با 63 صفحه و فرمت اجرایی word

همسر آزاری یکی از انواع خشونت خانگی است و به هر گونه بدرفتاری عمدی نسبت به همسر توسط شریک جنسی اطلاق می شود و می تواند انواع گوناگونی از بدرفتاری های جسمانی، عاطفی و جنسی را در بر می گیرد.

به رغم این واقعیت که خانواده در فرهنگ ایرانی اسلامی از منزلت والایی برخوردار است، بررسی ها حاکی از آن است که خشونت های خانگی از جمله در کشور ما ایران در حال افزایش می باشد که یکی از مصادیق این نوع خشونت ها، پدیده همسر آزاری است.

همسر آزاری هم اکنون به یک مشکل عمده در سلامت عمومی تبدیل شده است و سالیانه سلامت فردی و آسایش میلیون ها زن و مرد را مختل می کند.

درباره همسرانی که همسر خود را کتک می زنند و به آنان آسیب بدنی وارد می سازند مطالعات وسیع به عمل آمده است. چنین همسرانی هر نوع گفتار معمولی و ساده ای را توهین به شخصیت و غرور خود دانسته و حس اعتماد به نفس آنها جریحه دار می شود. این شوهران به خاطر عقده حقارت بسیار شدیدی که دارند در این تصور باقی خواند ماند هر نوع گفته و یا عمل همسر نسبت به آنان یک توهین است و برای جبران شخصیت شکستۀ خود دست به خشونت زده و همسر خود را مورد آزار جسمی قرار می دهند.

گزارش ها حاکی از آن است که شایع ترین نوع همسر آزاری در جوامع مختلف و از جمله ایران، همسرآزاری فیزیکی و جسمی است. به نظر می رسد زنان از هر طبقه اجتماعی اقتصادی که باشند مورد آزار همسران خود قرار می گیرند ولی طبق شواهد زیادی زنان طبقات پایین اجتماعی اقتصادی به مراتب بیشتر قربانی خشونت خانوادگی هستند و با کاهش درآمد خانوار و به خصوص درآمد زنان و در زنان بی خانمان میزان خشونت افزایش می یابد.

دانلود مقاله در مورد همسر آزاری

دانلود مقاله در مورد همسر آزاری

تعریف هایی از همسر آزاری

همسر آزاری یعنی هر گونه خشونت روانی مانند فحاشی یا برخورد فیزیکی مانند کتک کاری علیه همسر می باشد. این نوع خشونت تهدید کننده سلامت عمومی است. آمار مربوط به خشونت علیه شریک جنسی متفاوت است. بیش از 800000 مرد مورد تجاوز جنسی یا تهاجم فیزیکی قرار می گیرند و زنان دو برابر مردان قربانی این نوع خشونت هستند.

همسر آزاری پدیده ای است فرهنگی، تربیتی که ریشه در خانواده دارد و چگونگی مراحل کودکی (و جامعه پذیری) فرد به ویژه مردان در بروز این پدیده بسیار موثر است.

اعمال هرگونه بدرفتاری و آزار از سوی شریک زندگی را همسرآزاری می گویند. این نوع آزار به بدرفتاری عاطفی، جسمانی و جنسی تقسیم می شود.

آمارهایی از همسر آزاری

مطالعات متعددی در آمریکا شیوع همسر آزاری را بین 10 تا 50 درصد گزارش نموده که البته بیشتر معطوف به آزار فیزیکی است و اگر سایر جنبه های همسرآزاری نظیر آزار روحی و روانی، خشونت جنسی، سوءظن و … (مطابق تعریف مرکز کنترل بیماری ها در آمریکا خشونت منظور شود) به رقم یاد شده اضافه شود، به مراتب بیشتر خواهد بود.

بیشترین موارد همسر آزاری گزارش شده، آزار روحی و روانی است نه ضرب و شتم و برخورد فیزیکی، به طوری که در اکثر آزمودنی ها همسرآزاری شامل بی اعتنایی، قهر و کم محلی، تحقیر، سرزنش، فحش و ناسزا به عنوان بیشترین موارد همسرآزاری گزارش شده اند. ضرب و شتم با آسیب دیدگی جدی در 11 درصد و بدون آسیب دیدگی جدی در 24 درصد زنان مورد بررسی، گزارش شده است.

در مطالعات انجام گرفته در دانشگاه های آمریکا مشخص گردیده است، زنانی که در دوران کودکی در معرض خشونت بوده اند یا نزد پدر و مادر الکلی و یا دارای اختلال روان زندگی کرده اند، در دوران بزرگسالی در برابر اضطراب ها و مسائل روزمره زندگی مقاومت کمتری دارند و نسبت به سایر زنانی که در دوران کودکی چنین تجربیاتی نداشته اند، بیشتر و زودتر دچار افسردگی می شوند که این خود می تواند زمینه ساز همسر آزاری باشد.

دانلود تحقیق درباره همسرآزاری

دانلود تحقیق درباره همسرآزاری

دلایل همسر آزاری

  • شغل همسران آزمودنی ها و ارتباط آن با همسر آزاری که بیشترین مورد آزار در گروه بیکار یا بازنشسته با 75 درصد شیوع و کمترین مورد کارگران مرد 39 درصد گزارش گردید. عوامل اصلی که می تواند زمینه ساز همسرآزاری در مردان بیکار باشد، فشارهای روانی ناشی از بیکاری و نداشتن درآمد مناسب است.
  • سابقه اختلال روانی در مردان نیز در تحقیقات متعددی با همسر آزاری مرتبط بوده است و مردانی که به اختلالات روانی نظیر افسردگی، اضطراب، اختلالات شخصیتی و … مبتلا هستند بیشتر از سایرین، همسر آزار هستند.
  • زنانی که از نحوه سپری شدن دوران کودکی خویش راضی نیستند و به هر دلیل در کودکی مورد سوء استفاده واقع شده اند و یا مورد تحقیر و توهین قرار گرفته اند نیز بیشتر از سایر زنانی که چنین تجربیاتی را نداشتند، مورد همسرآزاری واقع می شوند.
  • سابقه ازدواج پیشین در مردان از دیگر عواملی است که می تواند با همسر آزاری مرتبط باشد و مسائل متعددی آن را توجیه می کند مثل تنوع طلبی بیشتر مردان، اعتماد به نفس کمتر، توانایی کمتر در مقابله با مشکلات، داشتن روحیه پرخاشگر و تندمزاج و … که تصور همراهی یک یا چند عامل فوق در مردی که تجربه طلاق را داشته و در زندگی مشترک کنونی خویش نیز همسرآزاری نشان می دهد، دور از ذهن نیست.

موضوع این مقاله همسرآزاری در سایت DownloadArticle.ir می باشد که شما تا اینجا تا حدی با موضوع مورد نظر آشنا شده اید. این مقاله از 4 فصل تشکیل شده است که در زیر فقط عنوان این چهار فصل را می نویسیم :

  1. در فصل اول کلیات تحقیق بیان شده است مانند بیان مسئله، اهداف تحقیق و تعاریف مربوط به موضوع مقاله.
  2. فصل دوم پیشینه تحقیق در آن اشاره شده است.
  3. در فصل سوم روش اجرای تحقیق یا روش پژوهش مورد بررسی قرار گرفته است.
  4. و در آخرین فصل نتیجه گیری و پیشنهادات این مقاله پرداخته شده است.
5000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز