خانه » مقالات حسابداری » دانلود مقاله درباره نمونه گیری در حسابرسی‌ و روش های آن

دانلود مقاله درباره نمونه گیری در حسابرسی‌ و روش های آن

دانلود مقاله درباره نمونه گیری  در حسابرسی‌ و روش های آن از سری مقالات حسابداری با 28 صفحه و فرمت اجرایی Word

روش های نمونه‌ گیری‌ در حسابرسی‌ و سایر روش های‌ انتخاب‌ اقلام‌ برای‌ آزمون‌ موضوع این مقاله است که قصد داریم شما با این مبحث از دروس حسابرسی آشنا شوید. مطالبی که در این مقاله آمده اند (البته مطالب مهم) به صورت زیر می باشد :

  • در ابتدا بعد از گفتن کلیات آزمون های محتوا و کنترل توضیح داده شده است.
  • در ادامه نمونه گیری در حسابرسی بررسی شده است.
  • همچنین مقایسه ای بین رویکردهای نمونه گیری آماری و غیر آماری انجام شده است.
  • سپس شیوه های اصلی انتخاب نمونه بیان شده است.

پیش از پرداختن به موضوع اصلی، در سایت، مقاله ای کامل در مورد حسابرسی آمده شده است که مطالعه این مطلب نیز خالی از لطف نیست.

روش های نمونه گیری در حسابرسی

نمونه گیری در حسابرسی مانند سایر ابزارهای قدرتمند، در صورت به کارگیری مناسب، ارزش بالایی دارد اما استفاده نادرست از آن، ضررهای زیادی وارد خواهد کرد. استانداردهای ارائه شده از سوی انجمن حسابداران رسمی امریکا، هیات نظارت بر حسابداری شرکت ها سهامی عام و هیات اطمینان بخشی و حسابرسی بین المللی، رهکردهای اندکی را برای نمونه گیری در حسابرسی ارائه کرده اند.

پیشینۀ نمونه گیری در حسابرسی

در طول دهه های 1960 و 1970 میلادی، بزرگ ترین مؤسسه های حسابداری منابع گسترده ای را بسط و اجرای رویه های نمونه گیری آماری صرف کردند. این مؤسسه ها آیین نامه ها و رهنمود های نوینی را نوشتند، بسته های برنامه ی رایانه ای اشتراک زمانی و دسته ای را تولید کردند، و کارکنان را آموزش های تخصصی دادند. سپس نمونه گیری واحد پولی شرح و بسط یافت و عنوان ابزار فراگیر حسابرسی استفاده شد. در این زمان انجمن حسابداری رسمی آمریکا بیانیه ی رویه های حسابرسی 54 را منتشر کرد و کتاب حسابرسی آماری توسط دونالد ام رابرتز منتشر شد.

دانلود مقاله نمونه گیری در حسابرسی

دانلود مقاله نمونه گیری در حسابرسی

سپس، در 1980، هیآت استانداردهای حسابرسی بیانیه ی استاندارد حسابرسی 39، با عنوان نمونه گیری حسابرسی را منتشر کرد. اعضای کارگروه فرعی نمونه ی آماری که بیانیه حسابرسی 39 را نوشتند، انتظار داشتند تحمیل الزامات ریسک، اهمیت، و گزینش نمونه گیری آماری به عنوان یک اصل، منشأ استنتاج رویه های آزمون حسابرسی اصلی شوند. در عمل، خلاف این انتظار رخ داد، زیرا هیأت استانداردهای حسابرسی به نمونه گیری غیر آماری وزن برابری با نمونه گیری آماری داد.

اهمیت نمونه گیری در حسابرسی

نمونه گیری مرحله اولیه و اساسی در آمار استنباطی است. آمار استنباطی به معنی ادعا و آزمون آن ادعاست. به عبارتی، قدرت آمار استباطی به روشی بستگی دارد که برای نمونه گیری انتخاب می شود.

در حسابرسی می توان نمونه مناسبی جمع آوری کرد و به رسیدگی شواهد، اسناد و مدارک در رابطه با ادعاهای مدیریت (مانند کامل بودن، وجود، مالکیت، ارزش یابی و غیره) پرداخت. طبق بند 13 استاندارد حسابرسی شماره 240، حسابرسی به دلیل محدودیت های ذاتی حسابرسی نمی تواند اطمینان قطعی کسب کند که  تحریف های با اهمیت در صورت های مالی، کشف خواهد شد. از محدودیت های ذاتی حسابرسی، رسیدگی های حسابرسی با استفاده از فنون نمونه گیری است، بنابراین با استفاده مناسب از فنون نمونه گیری و به کارگیری آنها با توجه به شرایط می توان اثر محدودیت های ذاتی ناشی از رسیدگی نمونه ای را تا سطح پذیرفتنی کاهش داد.

3000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز