خانه » مقالات مدیریت » دانلود مقاله در مورد مدیریت آموزشی

دانلود مقاله در مورد مدیریت آموزشی

دانلود مقاله در مورد مدیریت آموزشی از سری مقالات مدیریت با 175 صفحه و فرمت اجرایی Word

مدیریت آموزشی «Education Management» یکی دیگر از علم های مجموعه مدیریت می باشد که در این مقاله می خواهیم با آن آشنایی پیدا کنیم. اگر قصد آشنایی با مدیریت آموزشی را دارید پس با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید و در صورت نیاز می توانید مقاله کامل را دانلود نمایید. این مقاله از 2 بخش تشکیل شده است که در زیر می توانید مطالب مهم آن را مشاهده کنید :

  • در بخش اول مطالبی همچون جمع آوری اطلاعات، تجزیه و تحلیل، ضرورت تحقیق و … بیان شده است.
  • در دومین بخش نیز، تعاریف مربوط به مدیریت آموزشی، ارتباط بین مدیریت آموزشی و یادگیری، نتیجه گیری و … آمده شده است.

همه چیز درباره مدیریت آموزشی

آمار نشان می دهد که نزدیک به 800000 مدیر آموزشی در مدارس ابتدائی، راهنمایی، دبیرستان، هنرستان، مراکز تربیت معلم، مدارس کودکان استثنایی سراسر کشور و در سایر سطوح آموزشی و اداری، مشغول ادارۀ امور آموزشی جامعه هستند. مدیران آموزشی، پیامبران سازمان عظیم و پر اهمیت آموزش و پرورش هستند و بازوان توانای اجرایی وزیر و سایر سیاست گزاران آموزشی به شمار می روند. هیچ نظام و سیاست آموزشی بدون همکاری و مساعدت مدیران آموزشی قادر به رسیدن به اهداف خود نمی باشد. مدیران آموزشی، به طور خلاصه، عهده دار سه وظیفه عمده و خطیر نمایندگی، نظارت و هدایت می باشند. هر مدیر، نماینده سیستم یا نظام آموزشی متبوع خود است و به همین دلیل در راه رسیدن به اهداف مطلوب، بر اجرای امور نظارت می کند.

بالاخره، این مدیر آموزشی است که به هنگام مشاهدۀ خطاها، افراد را به راه راست هدایت می کند. او نمونۀ کامل، الگوی قابل درک، اسوۀ حسنه و زنده ای برای رفتار همکارانش به حساب می آید.

تعریف مدیریت آموزشی

مدیریت به عنوان بازوی توانای نظام آموزش و پرورش سه وظیفه عمده و خطیر نمایندگی، نظارت و هدایت را به عهده دارد و از تمام انواع دیگر مدیریت پر اهمیت تر می باشد. اگر مدیریت آموزشی وظایف خود را به خوبی انجام دهد، می تواند چهرۀ جامعه را تغییر دهد. مدیر آموزشی می تواند استعداد دانش آموزان را بارور و زمینه را برای رشد و تکامل آنان فراهم کند. یک مدیر دلسوز می تواند انگیزه ها و جذابیت های لازم را در محیط آموزشی بوجود بیاورد و بسیاری از معلمان بی رغبت و بی تفاوت را بر سر شوق آورد و منشاء کار پر ثمری گردد.

آشنایی با مدیریت آموزشی

آشنایی با مدیریت آموزشی

مدیریت آموزشی باید فرزندان خود را در جریان مسائل، تنگناها، معایب و محاسن زندگی اجتماعی سایر ملل و اقوام قرار دهد تا با شناخت آنها، بتوان عنداللزوم به آنان کمک کند.

منظور از مدیریت آموزشی در سازمانهای آموزشی (مدرسه)، فرایند تصمیم گیری، طرح ریزی و اجرای فعالیتهای آموزشی به منظور تحقق هدفهای آموزشی و پیشبرد مؤثر آموزش و یادگیری است.

جایگاه مدیریت آموزشی در ایران

حدود 130 سال از تعلیم و تربیت رسمی در کشور ایران می گذرد، کشوری که زمانی عهد تمدن و علم و دانش بوده است کشوری که به اندازۀ عمر بلندش، در هیچ برهه ای، خالی از بحث و درس و معلم و شاگرد نبوده و با هر کمیت و کیفیت نظامی از تعلیم و تربیت در آن نقش داشته است. نظام تعلیم و تربیت این کشور چون هویتی اصیل با تاریخ این مملکت گره خورده است. علاوه بر آن، این هاد مؤثر و حیات بخش با دیگر نهادهای اجتماعی جامعه، بسیار درهم تنیدگی ظریف و پیچیده ای دارد.

به هر حال با این بینش که باید نگاهی کلی و نگرشی سیستمی به تعلیم و تربیت و عناصر آن داشت و اینکه هیچ زیرسیستمی بی نیاز و بی تأثیر از زیرسیستم های دیگر و فراسیستم های بالاتر نخواهد بود. در حد بضاعت و به اختصار در مورد مدیریت آموزشی، به عنوان یکی از ارکان تعلیم و تربیت این جامعه مطالبی عرضه می گردد.

مدیر آموزشی فردی است که عموماً در سازمانی به نام مدرسه با عنوان متصدی و مسئول انجام وظیفه می نماید.

5000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. سلام
    ممنون از سایت خوبتون

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز