خانه » مقالات دینی و مذهبی » دانلود مقاله در مورد حج

دانلود مقاله در مورد حج

دانلود مقاله در مورد حج از سری مقالات دینی و مذهبی با 63 صفحه و فرمت اجرایی PDF

حج در فرهنگ اسلام صحنه آموزش و فراگیری آموزه های ناب مکتب نبوی است. شاگردی درست در این مکتب، می تواند به زودی شخص را در جایگاه استادی بنشاند و از او انسانی کارآمد در زمینه های گوناگون فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی بسازد.

در این پست از سایت دانلود مقاله می خواهیم شما را با موضوع حج بیشتر آشنا کنیم و در همین راستان مقاله ای کامل درباره حج آماده کرده ایم که در انتهای این مطلب می توانید فایل مورد نظر را دریافت کنید و اطلاعات کافی را بدست آورید. در این مقاله مطالب زیادی آمده است که ما فقط عناوین مهم آن را نام می بریم و در ادامه توضیحاتی پیرامون موضوع مورد بحث می نویسیم :

  • در اولین موضوع در این مقاله، تعریف حج و حاجی توضیح داده شده است.
  • در ادامه فلسفه حج در دین اسلام بیان شده است.
  • انواع حج و اسرار آن از دیگر موضوعاتی است که به آن ها اشاره شده است.
  • و مطالب فراوان دیگر که فقط با دانلود این مقاله می توانید آن ها را مطالعه نمایید.
دانلود مقاله در مورد حج

دانلود مقاله در مورد حج

نگاهی به دستاوردهای حج

با نگاهی به آیات و روایات و سخنان بزرگان، دستاوردهای حـج را شگفت انگیز می یابیم. حـج در آیینه این سخنان، همانند منشوری است که جنبه های متعدد دارد. همان گونه که برای شناخت یک منشور باید در همه پهلو های آن نگریست، برای شناخت حـج نیز باید در همه ابعاد آن تأمل کرد. حـج را می توان در ابعاد «فردی»، «اجتماعی – فرهنگی»، «اقتصادی» مورد کاوش قرار داد، و دستاوردهای فراوان آن را در هر یک از این زمینه بررسی نمود.

حـج و مسئله استطاعت اخلاقی و روحی

معمولاً هرگاه که در بحث حـج، سخن از «استطاعت» می رود، ذهن ها به «استطاعت مالی» سوق می یابد و اینکه تا «استطاعت مالی»، حاصل نشود حجی بر انسان واجب نمی شود؛ در حالی که درباره حج، «استطاعت روحی و اخلاقی» نیز بسیار در خور توجه است؛ چرا که اگر این استطاعت حاصل نشود، چه بسا حـج یا پذیرفته نشود یا به کمترین اندازه قبول برسد و در نتیجه، کمترین ثمره و دستاورد را داشته باشد.

ولایت در حج

ولایت با حج، ارتباط تنگاتنگی دارد. بر اساس آموزه های دینی، حـج بدون ولایت تمام نیست و در درگاه پروردگار پذیرفته نمی شود؛ زیرا چنین حجی همانند صدفی است که گوهر ندارد؛ از این رو پیوند حـج با ولایت گسستنی نیست و بدون آن چنین حجی رنگ می بازد.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز