خانه » مقالات جغرافیا » دانلود مقاله در مورد استان سمنان

دانلود مقاله در مورد استان سمنان

دانلود مقاله در مورد استان سمنان از سری مقالات جغرافیا با 29 صفحه و فرمت اجرایی PDF

استان سمنان «Semnan Province» موضوع این مقاله از سایت دانلود مقاله می باشد که در انتهای توضیحات همین مطلب، می توانید آن را مطالعه نمایید. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

  1. در ابتدا شما به صورت کلی با استان سمنان نظیر جغرافیا، تاریخچه و شهرستان های آشنا می شوید.
  2. در ادامه شما با جاذبه های گردشگری که در ابتدا جاذبه های تاریخی و فرهنگی و در ادامه جاذبه های طبیعی این استان، مطالبی را فرا می گیرید.
  3. و در آخر، آداب و رسوم مردمی که در این استان زندگی می کنند نام برده شده و پیرامون هر کدام توضیحاتی داده شده است.

آشنایی با استان سمنان

استان سمنان، از شمال به استان مازندران، از جنوب به اصفهان، از مشرق به استان خراسان رضوی و از مغرب به استان مرکزی محدود است. این استان مشتمل بر شهرستان های دامغان، سمنان، شاهرود، گرمسار، سرخه، میامی و به مرکزیت شهر سمنان می باشد.

این استان، تا قبل از اینکه مستقل شود، جزء توابع استان دوم یعنی مازندران بود ولی بعدها، از الحاق سه شهرستان بزرگ، بین شهرهای سمنان، شاهرود و دامغان به یکدیگر، فرمانداری کل سمنان به وجود آمد.

زبان مردم سمنان یکی از قدیمی ترین زبان های موجود در ایران می باشد.

نقشه استان سمنان

نقشه استان سمنان

استان سمنان در دوران ایران باستان، از تقسیمات شانزده گانه اوستایی بود. در تمام دوره حکومت مادها و هخامنشیان، این استان جز ایالت بزرگ پارت به شمار می رفت.

از لحاظ طبیعی، کوهپایه های البرز و شاهکوه، با شیب ملایمی به طرف کویرهای مرکزی گسترش یافته و سرانجام به نمک زارهای پهناور کویر نمک منتهی می شوند. جویبار و سیلاب هایی که در فصل باران وجود می آیند کوهپایه ها را شسته و آبرفت ها را در گودی ها به روی هم انباشته می کنند و به تدریج زمین های حاصلخیزی به وجود آمده است که وسعت زیادی ندارند و پشت آنها نمک زارهای بی حاصل بسیار وجود دارد. بطور کلی آب و هوای سمنان گرم است.

پوشش جانوری

نوع اقلیمی و پوشش گیاهی منطقه نسبتا غنی و در برخی گونه ها منحصر به فرد است. در این منطقه دو راسته مهم پستانداران و پرندگان از جمعیت قابل توجهی برخوردار می باشند.

از پستانداران مهم منطقه گوره خر آسیایی و یوزپلنگ آسیایی را می توان نام برد. یوزپلنگ ارزشمندترین گونه جانوری ایران است.

همچنین از پرندگان مهم این منطقه می توان : هوبره، زاغ بور و بازهای شکاری را نام برد.

صنایع دستی استان سمنان

مهمترین صنایع دستی استان عبارتند از : گلیم، جاجیم، سرامیک، نمد، سفال، صنایع چوبی، قالی، سفره های قلمکاری، بافتنی، کرباس بافی، نمد بافی، دستمال های نقش دار و چیت زنی.

سوغات های استان سمنان

پسته دامغان، کماچ، انگور شاهرودی، گردوی شهمیرزاد، فرآورده های لبنی مهدی شهر (سرشیر، کره و عسل) انار، خربزه ایوانکی، انجیر، قیسی، سفره قلمکار و قالیچه (ابریشمی و پشمی) می باشد.

سایر خصوصیات استان سمنان

راه آهن سراسری ایران، در منطقۀ شمال، از این استان می گذرد و عبور راه آهن سراسری (تهران – مشهد) در نواحی شمالی سمنان بر اهمیت و آّبادی استان افزوده است و هر سه شهر مهم استان سمنان در مسیر راه آهن واقع شده اند.

مقدار باران سالیانه در این استان بسیار کم است. کوه های مهم این سرزمین، کوه «شاهکوه» با ارتفاع 3945 متر مه در کوهستان البرز جای دارد، بلندترین کوه در این استان محسوب می گردد و کوه های «گاوکشان» با 3813 متر، «بادله کو» با 3211 متر، «سنگ آب» با 3250 متر از دیگر کوه های عمدۀ این استان می باشند. کویر حاج علی قلی که در جنوب خاوری شهر دامغان جای دارد، از جمله چشمگیر ترین عارضۀ این استان محسوب می شود و رودخانه معروف «شاهرود» که از شهر شاهرود عبور می کند از شاه کوه سرچشمه می گیرد و در دشت کویر فرو می رود.

نواحی جنوبی استان سمنان کویر است و به این ترتیب معلوم می شود که تراکم جمعیت و ایجاد شهرها و دهات فقط در نواحی شمالی این استان امکان پذیر شده است. سنگسر که از توابع سمنان است، یکی از مراکز عمدۀ دامپروری در این منطقه محسوب می شود و اصولاً دامپروری به علت وجود امکانات لازم در استان سمنان رواج کامل دارد.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز