خانه » مقالات عمران و معماری » دانلود مقاله مواد افزودنی بتن و کاربرد آن ها

دانلود مقاله مواد افزودنی بتن و کاربرد آن ها

دانلود مقاله مواد افزودنی بتن و کاربرد آن ها با 47 صفحه و فرمت Word

مواد افزودنی به بتن در ساخت و ساز های کنونی نقش بسزایی دارند و تقریباً می توان گفت که بدون آن ها شاید کار شدنی باشد، ولی 100% پروژه با مشکل روبرو خواهد شد و یا انجام دادن آن کار بسیار سختی خواهد بود. با موادی که در بتن اضافه می کنند، کیفیت و عملکرد بتن را بیشتر کرده و رضایت بیشتری از آن پیش می آید. در اروپا تقریباً همه کشورهای صنعتی از مواد افزودنی بتن استفاده می کنند که این خود گویای همه چیز است.

مقاله بررسی مواد افزودنی بتن و کاربرد آن ها را برای علاقه مندان به مبحث ساختمان سازی تدارک دیده ایم. در ابتدای این مقاله، توضیحی در مورد مواد افزودنی در بتن داده شده است، در ادامه انواع آن نام برده شده است، نمونه برداری و آزمایشات مواد افزودنی موضوع بعدی است که در این مقاله به آن اشاره شده، سپس روش های انبار کردن و نگهداری از آن ها شرح داده شده است و در آخر به مباحثی نظیر حباب سازی این مواد و تسریع کننده آن ها و … پرداخته شده است.

آشنایی کامل با انواع مواد افزودنی بتن

یک پیشنهاد برای شما عزیزان : برای درک بیشتر این مطلب بهتر است تا شما مقاله بتن و بتن خود تراکم را بخوانید، سپس شروع به خواندن این مطلب کنید.

بتن چیست؟

بتن و مواد کامپوزیت عمدتا از آب، سنگدانه، سیمان و تشکیل شده است. اغلب، مواد افزودنی و تقویت در مخلوط اضافه برای رسیدن به خواص فیزیکی مورد نظر، انجام می شود. هنگامی که این مواد با هم مخلوط شوند، آنها یک توده مایع تشکیل می دهند که به راحتی شکل تولیدات را تشکیل دهند. با گذشت زمان، به شکل یک ماتریس سیمان سخت درست می شود و بقیه مواد تشکیل دهنده با هم به مانند مواد سنگ با دوام بسیار از کاربردهای متصل تشکیل می شود.

اولین کاربران در مقیاس بزرگ از تکنولوژی بتن، رومیان باستان، و بتن به طور گسترده ای در امپراتوری روم مورد استفاده قرار گرفت. کولوسئوم در رم ، بزرگترین گنبد پانتئون که تا حد زیادی با بتن تقویت شده ، بزرگ ترین گنبد در جهان است.

پس از سقوط امپراتوری روم، استفاده از بتن نادر شد تا در اواسط قرن 18 تکنولوژی  دوباره ابداع شد. امروزه، بتن به طور گسترده مورد استفاده انسان می باشد.

شاید اولین بروز شناخته شده از سیمان دوازده میلیون سال پیش بود.

باستان شناس آلمانی هاینریش شلیمان طبقه بتنی، که از آهک و سنگریزه ساخته شده بودند، در کاخ سلطنتی تیرینس، یونان، که تقریبا به قدمت 1400-1200 پیش از میلاد برمی گردد را پیدا کرد. خمپاره آهک در یونان  استفاده شد، و قبرس در 800 سال قبل از قنات (688 قبل از میلاد) با استفاده از بتن قناتی به طور کامل آن را ضد آب ساخت. بتن برای ساخت و ساز در بسیاری از سازه های باستانی مورد استفاده قرار گرفت.

مواد افزودنی بتن

مواد افزودنی در بتن و ملات حداقل از امپراتوری روم استفاده شده است. رومی ها نشان دادند که برخی از مواد مانند شیر، خون و گوشت خوک، و همچنین مواد آلی مانند ملاس، تخم مرغ و رب برنج کارایی بیشتری در مخلوط های سیمانی نشان می دهد.

طی یک گزارش از کمیته ACI 212  که منتشر شده است ” مواد افزودنی شیمیایی برای بتن”، که به گیربکس های آب بالا برد (HRWRs) ، در سند خود را شامل نمی شود. در حالی که در 1970 شاهد افزایش شدید در استفاده از مواد افزودنی در بتن بودیم، بررسی 1982 نشان داد که تنها 71 درصد از بتن تولید شده شامل مواد افزودنی در آب است و مقدار آن کمتر از 2٪ حاوی  HRWRs است.

در سال 1979، اولین بار برای مهار خوردگی مواد افزودنی، برای کمک به کاهش تاثیر نمک کلرید (نمک) ،حمله فولاد مسلح کننده معرفی شد. تقریبا 20 سال بعد (1996)، مواد افزودنی انقباض کاهش برای رسیدگی به مسائل مربوط به ترک خوردگی در بتن تولید شده بطور خودبخود عملکرد بالا معرفی شد.

در ادامه شاهد افزایش استفاده از مواد افزودنی در بتن، که شامل پروژه های قابل توجهی استفاده بیشتر از HRWRs به عنوان مزایای قرار دادن اسلامپ بالاتر و دوام بهبود یافته از مواد سیمانی پایین آب (W / C) نسبت به بتن بود، که آن متوجه شدند.

مواد افزودنی بتن

مواد افزودنی بتن

مواد افزودنی بتن از 6500 سال پیش در قسمت جنوبی سوریه و شمال اردن استفاده می شده است. آنها بعد از استفاده از مزایای هیدرولیک آهک که، سیمان سخت زیر آب را کشف و 700 سال قبل از میلاد، آنها کوره های ساختمان را برای تامین ملات برای ساخت و ساز خانه های سنگ شکسته، دیوار، طبقه بتنی، مخازن و ضد آب زیرزمینی کشف کردند.

مواد افزودنی بتن، از جمله رنگ سیمان، که همه برای کار ساده تر و نتایج به مراتب بهتر با سیمان طراحی شده است. هنگامی که از چنین مخلوط استفاده می شود، سیمان همیشه یک محصول کامل نیست. این می تواند در طول خشک شدن باعث ترک برداشتن و بزرگ تر شدن آن ، همینطور می توان آن را بیش از حد سفت و سخت کند. اگر آب بیش از حد در مخلوط استفاده شود، نتیجه نهایی بتن ضعیف و یا ملات ضعیفی در بر خواهد داشت. می تواند در آب و هوای گرم به سرعت و در آب و هوای سرد به آرامی، حتی بیشتر آسیب ببیند و خشک شود.

هدف اصلی استفاده از سیمان این است که به عنوان عامل اتصال برای مواد حجیم مانند شن و ماسه و انواع مختلفی از سنگ که به مخلوط ملات است، برای استفاده در داخل و اطراف خانه با ارائه سیمان و مخلوط های بتنی عمل می کند.

ریختن بتن تازه یک پروژه حساس به زمان است و تاخیر غیر منتظره می تواند مشکلات عمده ای بوجود آورد. با استفاده از مواد افزودنی بتن، شما می توانید کنترل بیشتری روی بتن خود داشته باشد. بارها با مواد افزودنی می توانید بتن را که ممکن است به دلیل تاخیر و یا عوارض دیگر رد شود بازگردانید. مواد افزودنی در بتن می تواند عملکرد تغییر ویژگی های آن و افزایش کارایی بتن را بهبود بخشد.

مواد افزودنی اضافه شده به مخلوط بتن می تواند با کنترل زمان دیگر جنبه های بتن تازه را کمک کند.

3000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز