خانه » مقالات برق و الکترونیک » دانلود مقاله در مورد مقاومت الکتریکی (Resistor)

دانلود مقاله در مورد مقاومت الکتریکی (Resistor)

دانلود مقاله در مورد مقاومت الکتریکی (Resistor) از سری مقالات برق و الکترونیک با 25 صفحه و فرمت اجرایی PDF

مقاومت «Resistor»، مانعی برای عبور جریان است. مقاومت های تغییرناپذیر با زمان را به صورت شکل نشان می دهند. از آنجا که بار الکتریکی هنگام عبور از مقاومت انرژی خود را از دست می دهد، ولتاژ در جهت جریان گذرنده از مقـاومت افت می کند. علامت مثبت و منفی نشان داده شده در دو سر مُقاومت نیز به همین معناست.

در حالتی که منابع سینوسی در مدار داشته باشیم و مدار در شرایط دایمی و ماندگار خود عمل نماید، مقدار مقاوِمت خطی و تغییرناپذیر با زمان همچنان با استفاده از قانون اهم تعیین می شود. به عبارت دیگر بین ولتاژ و جریان یک مقاومَت خطی تغییرناپذیر با زمان اختلاف فاز وجود ندارد و دو مؤلفه هم فاز هستند.

جهت محدود کردن مقدار جریان در مدار و کنترل ولتاژ از مقاومت استفاده می شود. این عنصر الکتریکی، انرژی را در مدار مصرف می کند. هر عنصر الکتریکی معمولاً با مشخصه ولتاژ و جریان آن نشان داده می شود. ولتاژ دو سر مقاومت الکتریکی با جریان گذرنده از رابطه (V = RI) را دارد.

رابطه (V = Ri) رابطه ولت – آمپری مقاومت است، در این رابطه R مُقاومت عنصر نامیده می شود و واحد آن اُهم (Ω) است. عنصر مقاوِمت را از نظر رابطه با زمان می توان به دسته متغییر با زمان (t)R و تغییر ناپذیر با زمان R تقسیم بندی کرد.

تعریف مقاومت

مقاومت الکتریکی خاصیتی است که با عبور جریان الکتریکی مخالفت می کند. گاهی این خاصیت به صورت ناخواسته بوجود می آید و موجب هدر رفتن انرژی می شود. مثل مقاومَت الکتریکی سیم هایی که در مدار وجود دارند و گاهی به عنوان یک مصرف کننده ایفای نقش می کنند مثل مـقاومت سری شده با یک دیود که از آسیب رساندن به آن جلوگیری می کند.

به قطعاتی که در مدارهای الکتریکی با عبور جریان مخالفت کرده و باعث افت ولتاژ می شوند مـقاومت گفته می شود. مُقاومت ها را به صورت سری، موازی و ستاره ای و مثلثی به هم متصل می کنند، استفاده عمدۀ مقاومتها در کاهش جریان و ولتاژ می باشد. در واقع می توان مقاومتها را یک جز از مدار دانست که بخشی از انرژی تولید شده توسط منبع تغذیه را به حرارت تبدیل کرده (هدر می دهند) تا از این راه ولتاژ و آمپراژ را کاهش دهد.

دانلود مقاله در مورد مقاومت الکتریکی

دانلود مقاله در مورد مقاومت الکتریکی

انواع مقاومت ها

بطور کلی مقاومت ها را به دو دسته مُقاومت های ثابت و مقاومت های متغییر دسته بندی می کنیم. مـقاومت های ثابت تحت تأثیر شرایط محیطی نظیر تغییر نور، دما و … مقدار اهمی خود را حفظ کرده و ثابت اند. مُقاومت های متغیر در شرایط محیطی مختلف مقدار اهمی متفاوتی دارند.

مقاومت ثابت (Fixes)

در این نوع مقاومت ها همانطور که از نام آنها پیداست مقدار اهمی آنها همواره ثابت است و هرگونه تغییرات مجاز در شرایط محیطی نظیر تغییرات نوری، میدان مغناطیسی و حرارتی تاثیر به خصوصی روی مقدار آنها ندارد. از این مقاومت ها در اکثر مدارات برای محدود ساختن جریان و یا افت ولتاژ استفاده می کنند.

مقاومت های ثابت بسته به جنس و مواد تشکیل دهند آن به چهار دسته تقسیم می شوند که عبارتند از :

 1. مقاومت لایه کربنی : در این نوع مقاومتها از چند لایه کربن برای ایجاد خاصیت مقاوِمت الکتریکی استفاده می شود که با روکش لاکی پوشانده شده اند. بدنۀ این نوع مقاومَت ها از جنس سرامیک است.
 2. مقاومت لایه فلزی : در این نوع مقاومتها لایه فلز با بخار روی یک بدنه سرامیکی پوشانده شده است و با یک روکش لاکی آن را از تاثیرات عوامل محیطی حفاظت کرده اند.
 3. مقاومت لایه اکسید فلز : در این نوع مقاومتها از اکسید فلزهایی مانند اکسید قلع و روی یک لایه سرامیکی کشیده می شود و با روکش کردن آن تأثیرات گرما و نور و … را ناچیز می کنند.
 4. مقاومت سیمی : در این نوع مقاومتها سیم هایی از جنس آلیاژ فلزهایی مانند منگنز، نیکل و کرم به دور لوله سرامیکی می پیچند و روی آن لایه روکش عایق می کشند. با توجه به شکل سیم پیچی این نوع مقاومتها، در مواجهه با میدان های مغناطیسی پایداری خود را از دست می دهند.

مقاومت های شبکه

این مقاومت ها از تعداد معینی مـقاومت ثابت مشابه تشکیل شده که با آرایش خاصی به هم متصل شده اند و در محفظه های پلاستیکی نگه داری می شوند. کاربرد این مقاومتها در مداراتی می باشد که تعداد قابل توجهی از مُقاومت های مشابه با هم سری یا موازی می شوند که برای داشتن ظاهری زیبا و همچنین جبران کمبود فضا بر روی کیت مدار از این نوع مقاومتها استفاده می شود.

مهمترین بخش انتخاب یک مقاوِمت شبکه ساختار داخلی مقاومَت های درون آن می باشد که با استفاده از نقشه شماتیک آن قابل تشخیص است.

مقاومت های واریابل (Variable Resistor)

این نوع مقاومت ها دارای مقدار اهمی قابل تغییر هستند که معمولاً به صورت مکانیکی و با اعمال نیرو به یک شستی، شفت یا اهرم مقدار مـقاومت تغییر می کند. مُقاومت های واریابل به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از :

 1. رئوستا : به مقاومتهای متغیر سیمی بزرگ که بیشتر در مصارف توان بالا استفاده می شوند و در کاربردهایی نظیر تست و تشخیص مقدار مقاوِمت در مدارات الکتریکی به کار رفته می شود در اصطلاح رئوستا گفته می شود.
 2. پتانسیومتر : این نوع مقاومتها در مصارف توان پایین کاربرد دارند. در واقع می توان پتانسیومتر ها را مقاومَت های متغییر دانست که در توان های بالا کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.
 3. تریمر : این نوع مقاومتهای واریابل مانند پتانسیومترها در مصارف توان پایین مورد استفاده قرار می گیرند. ساختار آنها کاملاً شبیه پتانسیومترها می باشد با این تفاوت که به جای شفت (میله قابل چرخش) برای تغییر مقدار مـقاومت باید از پیچ گوشتی، دوسو یا چهارسو استفاده کرد.

مقاومت نوری  (Light Dependent Resistor)

مقاومتهای نوری که به آنها فتو رزیستور (Photo Resistor) نیز گفته می شود نسبت به تغییرات شدت نور تابیده شده در درگاه خود حساس هستند و از خود واکنش نشان می دهند. عملکرد فتورزیستورها به اینصورت است که با افزایش شدت تابش نور به سطح ین مقاومتها از مقدار اهمی آن کاسته می شود.

مقاومتهای تابع حرارت (Thermistor)

مقاومتهای تابع حرارت (Thermally Sensetive Resistor) مقاومتهای متغییری هستند که با تغییرات درجه حرارت محیط اطراف آنها مقدار اهمی آنها تغییر کرده و افزایش یا کاهش می یابد. در واقع ترمیستورها را می توان مقاومتهایی نامید که حرارت محیط را به مقاومت یا رسانایی تبدیل می کند.

دانلود تحقیق درباره مقاومت الکتریکی

دانلود تحقیق درباره مقاومت الکتریکی

مقاومت های تابلع ولتاژ (Varistor)

مقاومت های تابع ولتاژ (Voltage Dependent Resistor) که به اختصار VDR نیز نامیده می شوند مقاومت های متغییری هستند که با افزایش ولتاژ دو سر آن از مقدار اهمی آنها کاسته می شود.

در عمل مقاومتهای وریستوری دارای یک ولتاژ شکست می باشند که مقدار آن روی بدنه آنها چاپ می شوند، تا زمانی که ولتاژ دو سر مـقاومت به ولتاژ شکست نرسیده مقدار مُقاومت، بسیار بالا می باشد و در حد بی نهایت است. اما با عبور مقدار ولتاژ دو سر مقاوِمت از ولتاژ شکست مقدار مقاومَت بسیار ناچیز شده و به صفر میل می کند.

مقاومت تابع میدان مغناطیسی (MDR)

ساختار این مقاومتها به گونه ای می باشد که بر اثر تغییر میدان مغناطیسی در اطراف قطعه و در نزدیکی آن مقدار اهمی مقاومت تغییر خواهد کرد. اصطلاحاً به این نوع از مـقاومت ها (Meganetic Dependent Resistor) MDR گفته می شود.

روش های نام گذاری مقاومتها

 1. با کمک نوارهای رنگی، چون معمولاً ابعاد مقاومتها کوچک می باشد نوشتن مقاومت اهم به صورت مستقیم روی آنها کار سختی می باشد و یا اینکه ممکن است به مرور زمان مقدار اهم آن پاک شود با کمک نوارهای رنگی مشخص می شود.
 2. مقاومتهای که با رمزهای عددی میزان اهم آن مشخص می شود. در روی این مقاومتها به جای نوار از رمزهای عددی استفاده می شود مانند 2/2 = 2R2J اهم با درصد خطای ده درصد که R مفهوم اعشار دارد و مفهوم اهم و J نیز به صورت قراردادی مفهوم درصد خطا می باشد.
 3. ممکن است میزان اهم به صورت عددی و مقدار واقعی آن روی مقاومت نوشته شده باشد از جمله در مقاومتهای با وات بالا (قابلیت تحمل توان حرارتی زیاد) چون دارای حجم بزرگتر هستند و دلیل آن نیز این است که هر چه سطح تماس با محیط بیرون بیشتر باشد زودتر خنک می شود.
 4. روش بعدی نیز یک حالتی از رمزنگاری عددی می باشد و عموما برای شناسایی مقاومتهای نصب سطحی (SMD) یا مقاومتهای متغیر از نوع مولتی ترن بکار می رود.

برای اندازه گیری مقاومتها به سه روش ممکن است :

 • با کمک اهم متر دیجیتال یا عقربه ای (به طور مستقیم)
 • با کمک کدهای رنگی، رمزهای عددی و …
 • با کمک قانون اهم با داشتن ولتاژ و جریان در مدار مـقاومت بدست می آید.

مقاومت الکتریکی که قرار است در آخر توضیحات مقاله آن را در اختیار شما بگذاریم را در زیر می توانید مطالب مهمی که در آن قرار دارد را مشاهده نمایید :

 1. در ابتدای مقاله مقاومت به صورت کامل توضیح داده شده است و شما کامل با تعریف این کلمه آشنا می شوید.
 2. در ادامه این مقاله با انواع مقاومتها آشنایی کامل پیدا می کنید.
 3. سپس مقدار مقاومت با استفاده از کد رنگ ها آموزش داده شده است.
 4. کاربرد مقاومت های الکتریکی موضوع بعدی است که پیرامون آن در مقاله نوشته شده است.
 5. و چندین مطلب دیگر … .
2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز