خانه » مقالات حسابداری » دانلود مقاله در مورد مقابله با فرار مالیاتی

اطلاعیه سایت

با سلام و احترام خدمت شما بازدیدکنندگان

لطفا موارد زیر را به دقت مطالعه نمایید :

 • عزیزانی که به هر دلیل موفق به دریافت و یا دانلود فایل مورد نظرشان نشده اند (می توانند با مراجعه به صفحه تماس با ما مشکل خود را اطلاع داده تا مشکل آن ها برطرف گردد)
 • به اطلاع شما عزیزان می رسانیم با توجه به اینکه شبکه شاپرک اقدام به تهیه پروتکل امنیتی لایه باز کرده است و این شرکت نیز هم اکنون از نسخه 39 و نسخه های پایین تر مرورگر های گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس پشتیبانی نمی کند، بنابراین الزامی است که برای پرداخت وجه مرورگر شما به روز شده باشد و از آخرین نسخه مرورگرتان استفاده کنید.

عدم آپدیت (به روز بودن) مرورگر باعث می شود، به جای صفحه درگاه بانک، خطای عدم تایید خرید را مشاهده نمایید.

راه حل : با آپدیت نمودن مرورگرتان، می توانید از بروز تراکنش های ناموفق پیشگیری کنید و خریدتان بدون مشکل انجام می شود.

دانلود مقاله در مورد مقابله با فرار مالیاتی

دانلود مقاله در مورد مقابله با فرار مالیاتی از سری مقالات حسابداری با 30 صفحه و فرمت اجرایی Word

فرار مالیاتی «tax fraud» یکی از بحثت هایی است که از دیرباز مورد توجه همگان قرار داشته و هنوز هم در کلیه جهان کسانی هستند که مالیات فرار می کنند. در این مقاله می خواهیم راه های مقابله با فرار مالیاتی را مورد بررسی قرار دهیم. در این مقاله مطالبی آمده است که ما فقط چند عنوان آن را در زیر برای شما عزیزان می نویسیم :

 1. بعد از مقدمه، جلوگیری از فرار مالیاتی نوشته شده است.
 2. در ادامه فرار مالیاتی تعریف شده است و شما به صورت کامل با آن آشنا می شوید.
 3. زمینه های پیدایش فرار از مالیات یکی دیگر از موضوعاتی است که در این مقاله دیده می شود.
 4. و … .

راه ها و روش های مقابله با فرار مالیاتی

قبل از این که به موضوع مقاله بپردازیم، لازم به ذکر است که قبلاً در سایت مقاله ای درباره مالیات گذاشته ایم که مطالعه آن را نیز به شما پیشنهاد می کنیم.

تعریف فرار مالیاتی

درآمد مالیاتی نقش بسزایی در تأمین هزینه های دولت دارد و این امکان را فراهم می کند تا دولت در راستای شکوفایی، رشد و رونق اقتصادی، سرمایه گذاری کند. اما تحقق این هدف، با وجود فرار مالیاتی باعث اختلال می شود. فرار مالیاتی را می توان یکی از مظاهر فساد اقتصادی شمرد. واضح است فرار مالیاتی در مبلغ کلان و سنگین و نه مبالغ ناچیز مالیاتی صورت می گیرد. این استدلال نیز درست است که بیشتر افراد فرار از مالیات بر ثروت و مالیات بر دارایی دارند و معمولاً به منظور مصرف بیشتر، فرار مالیات صورت نمی گیرد، چون افراد ترجیح می دهند مبالغ فرار از مالیات را پس انداز، و در چشم انداز بلند مدت استفاده کنند.

تأثیر فرار مالیاتی را از دو طریق می توان مورد مطالعه قرار داد. اول اینکه فرار از مالیات به دلیل عدم تحقق درآمد دولت، موجب کاهش سرمایه گذاری دولتی می شود. بنابراین می تواند اثر منفی بر رشد اقتصادی داشته باشد. از طرف دیگر به دلیل افزایش پس اندازهای خصوص افراد، می تواند محرکی برای سرمایه گذاری خصوصی بوده و تأثیر مثبتی بر رشد اقتصادی داشته باشد.

مقابله با فرار مالیاتی

مقابله با فرار مالیاتی

در عین حال اندازه گیری فرار مالیاتی در کشورهای در حال توسعه و ایران با مشکلات زیادی مواجه است. اهم موانع اندازه گیری و برآورد دقیق فرار مالیاتی را می توان به ترتیب زیر طبقه بندی کرد :

 1. ناتوانی در استفاده از روش های مستقیم اندازه گیری
 2. نبود تحقیق جامع دربارۀ میزان فرار مالیاتی در هر یک از شاخه های مشمول مالیات
 3. تفاوت تعاریف بین المللی مالیات با تعاریف مورد استفاده در ایران به نحوی که درآمد های تأمین اجتماعی که در ایران جزء درآمدهای مالیاتی محاسبه نمی شود در بسیاری از کشورها بخش عمده ای از درآمدهای مالیاتی دولت ها را تشکیل می دهد.
 4. تطبیق نداشتن آمارهای مراکز مختلف آمارگیری
 5. محرمانه بودن اطلاعات مربوط.

زمینه های اجتماعی فرار مالیاتی

هنجار اجتماعی، بازخورد رفتاری است که مورد قضاوت دیگران قرار می گیرد و استمرار آن رفتار مبتنی بر مقبولیت اجتماعی آن است. مطالعات انجام شده در فیلیپین و ایتالیا نشان داده هنگامی که پرداخت مالیات توجیه نداشته باشد فرار مالیاتی عمومی تر می شود و مانند یک هنجار اجتماعی فراگیر در مناسبات نهادهای رسمی و غیررسمی جامعه جایگزین تمکین مالیاتی می شود.

عوامل مؤثر بر فرار مالیاتی

اندرونی و دیگران معتقدند به دلایل ریادی فرار مالیاتی افراد، ناشی از هنجارها و واکنش های اجتماعی است. برای مثال اولاً، بر نقش گناه و احساس شرم در تمکین فرار مالیاتی تأکید می کنند. یا معتقدند که یک فرد می تواند یک بازپرداخت ذهنی را برای خود طراحی کند که از الگوی استاندار رفتاری مربوط به گروه خودش (تأثیر هم نوایی اجتماعی) مشتق شده است.

ثانیاً، در اثر تعامل با همنوع خود، مؤدی مالیاتی احساس می کند که کمتر اعلام کردن درآمد، راه کم هزینه تری است. به نحوی که ریسک به دام افتادن را کاهش داده یا جرائم حاصل از محاسبه مالیاتی (تأثیر یادگیری اجتماعی) را کاهش می دهد.

ثالثاً، استنباط هر فرد در عادلانه بودن میزان مالیات مشمول به آن تأثیر زیادی بر تصمیم فرار مالیاتی آن فرد دارد، چون افرادی که احساس می کنند در نظام مالیاتی نسبت به آنها بی عدالتی صورت گرفته بیشتر تمایل به فرار از مالیات (تأثیر عدالت) دارند تا بدین وسیله حق از دست رفته خود را بازپس گیرند.

3000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز