خانه » مقالات عمران و معماری » دانلود مقاله در مورد معماری

دانلود مقاله در مورد معماری

دانلود مقاله در مورد معماری از سری مقالات عمران و معماری با 51 صفحه و فرمت اجرایی word

معماری «Architecture» یکی از علم های طراحی برای ساختمان ها و یا حتی سازه های فیزیکی به کار می رود. در این مطلب از سایت دانلود مقاله مقاله ای آماده کرده ایم که شما با معماری بیشتر آشنایی پیدا می کنید. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

  1. در ابتدا واژه معماری تعریف شده و شما با آن آشنا می شوید.
  2. در ادامه به موضوع آشنایی با رشته معماری اشاره شده است.
  3. تاریخچه معماری موضوع بعدی است که در این مقاله می توانید پیرامون آن مطالبی را مطالعه کنید.
  4. سپس رابطه معماری با هنر را مورد بررسی قرار داده ایم.
  5. و …

آشنایی کامل با معماری

واژه «معماری» مرکب است از «یا» ی اسم مصدر یا «یا» ی نسبت؛ و «معمار» به معنای «عمارت کننده» و کسی که پیشۀ او ساختن و عمران است. اگر «یا» ی معـماری را «یا» ی اسم مصدر بگیریم، «معمـاری» به معنای «معمار بون» است؛ و اگر آن را «یا» ی نسبت بگیریم، مـعماری به معنای امر منسوب معمار است.

در هر صورت، معـماری نوعی انتساب به معمار است، که شاید دو حوزۀ کلی معنایی داشته باشد : یکی آنچه به شخص معمار و نفس او بر می گردد و دیگری پیشۀ او.

پس معمـاری یعنی اولاً، صفت شخصی معمار را داشتن و ثانیاً، پیشۀ معمار را داشتن؛ اولاً، موصوف بودن به خلق معمار؛ و ثانیاً موصوف بودن به پیشۀ معمار؛ و ثالثاً، صفت هر چیزی (مثلاً، ابزار یا اثری) که به مـعماری منسوب باشد.

دانلود مقاله در مورد معماری

دانلود مقاله در مورد معماری

انواع معماری

اما به تدریج معنای معـماری وسعت یافته و از این دو فراتر رفته است : ما به اثر معمار (نه صفت اثر معمار) هم معمـاری می گویی؛ همچنین به مجموعۀ آثار و آنچه در عالم خارج محقق می شود (مثلاً، وضع کنونی معماری در ایران)؛ به مجموعۀ آثار یک معمار (مثلاً، معماری میکلانژ)؛ مجموعۀ بناهای متعلق به یک سبک مکتب (معماری بین الملل)؛ مجموعۀ بناهای متعلق به یک دوره (معماری دورۀ صفویه)؛ مجموعۀ بناهای یک شهر یا منطقه (معماری اصفهان)؛ … .

با تأمل در این معانی، در می یابیم که همۀ آن ها را می توان ذیل سه معنای اصلی قرار داد : «فعل معـماری» و «اثر معمـاری» و «معمار». پیداست که «فعل مـعماری» پیشۀ معـماری و آموزش معمـاری و روند طرح و ساخت و دیدگاه و اندیشه و خیال و نظر معماری، همه را شامل می شود.

برای اطمینان از اینکه این تعابیر مجموعۀ آنچه را به معـماری مربوط است در بر می گیرد، آن را الگوی علت های چهارگانه (علل رابعه) مطابقت می دهیم.

علت فاعلی در اثر معمـاری – مثلا یک بنا – معمار و معماران و همۀ عوامل مـعماری، کارفرما و بانی، و از جهتی جامعه ای را که بنا در آن پدید می آید شامل می شود.

علت غایی بنا سکونت، و به تعبیر بهتر، «آبادانی» است. علت مادی بنا ماده ها و مصالح بناست. علت صوری بنا صورت ها و شکل های بناست. علت صوری بنا صورت ها و شکل های بناست. اگر در هر یک از این علت ها تأمل و اجزای ذیل آن ها بر شماریم، در می یابیم که چیزی در آن ها نیست که از حوزۀ «فعل معـماری» و «اثر معمـاری» و «معمار» بیرون باشد.

4000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز