خانه » مقالات کامپیوتری » دانلود مقاله درباره مانیتور LCD

دانلود مقاله درباره مانیتور LCD

دانلود مقاله مانیتور LCD (ال سی دی) از سری مقالات کامپیوتری با 33 صفحه و فرمت اجرایی Word

صفحه نمایش های تخت به کلی با مانیتور های LCD مخفف کلمه «Liquid Crystal Display» که البته آن را با نام کریستال مایع یا ال سی دی نیز می شناسند، تفاوت دارند. اکثر صفحه نمایش های تخت به جای استفاده از پرتو الکترونی برای تحریک ماده فسفرسانس، از بار الکتریکی برای تحریک کریستال مایعی که بین دو لایه از شیشه قرار دارد استفاده می کنند.

انواع مانیتور LCD

دو نوع صفحه نمایش LCD وجود دارد :

  1. صفحه نمایش Passive – Matrix (یا Super Twist Numatic یا به اختصاد SIN)
  2. نمایشگر های Active – Matrix (یا Thin Film Transistore یا به اختصار TFT)

صفحه نمایش Passive – Matrix

این صفحه نمایش، ارزان قیمت است و کیفیت تصویر آنها برای بسیاری از برنامه های کاربردی، غیر قابل قبول است. پارامترهای تصویر از جمله شدت روشنایی و قدرت تفکیک تصویر محدود هستند و تصویر آن در بعضی زوایا قابل رویت نیست.

این نوع صفحه نمایش، کریستال مایع را با فرستادن دو بار الکتریکی عمودی و افقی روشن می کنند. قطر بار الکتریکی، رنگ کریستال موجود در هر نقطه از تصویر را تعیین می کند. اما چون بار های الکتریکی از عرض صفحه به سمت نقطه مورد نظر فرستاده می شوند، لذا پیکسل ها نمی توانند به سرعت بازسازی شوند و قدرت تفکیک خوبی را ارئه کنند.

صفحه نمایش های Dual – Scan Passive – Matrix کمی بهتر از نوع قبلی هستند. در این نمایشگر ها، صفحه نمایش به دو قسمت بالایی و پایینی تقسیم می شود و دو سری بار به طور همزمان تخت بالایی و پایینی صفحه نمایش را روشن می کنند. افزایش سرعت بازسازی تصویر در این نوع صفحه نمایش ها باعث روشنایی بیشتر آن و نمایش بهتر تصویر می گردد.

دانلود مقاله مانیتور LCD

دانلود مقاله مانیتور LCD

صفحه نمایش Active – Matrix

این نوع صفحه نمایش که با نام TFT نیز شناخته می شوند. تصاویر بسیار واضح و روشنی را به نمایش می گذارند. دقت آنها حتی ممکن است به مانیتورهای معمولی نیز برسد. رمز موفقیت این صفحه نمایش در این است که هر نقطه از نمایشگر به وسیله بار الکتریکی گرفته شده از ترانزیستور مربوط به خودش روشن می شود. قرار دادن یک ترانزیستور برای هر پیکسل، مشکلات زیادی را حل می کند ولی باعث افزایش قیمت صفحه نمایش می شود.

در این نوع صفحه نمایش چیزی که بیشتر از همه اهمیت دارد این است که هنگام سوختن یک ترانزیستور، نقطه مربوط به آن همواره خاموش می ماند. خاموش و روشن کردن های پیاپی صفحه نمایش، ممکن است باعث سوختن ترانزیستور شود. قانون اصلی این است : هر چه شیشه این صفحه نمایش ها بزرگتر باشد امکان سوختن ترانزیستور ها بیشتر می شود.

صفحه نمایش 1/12 و 3/13 اینچی TFT اغلب در کامپیوتر های کیفی به کار می روند، هر چند بعضی از کامپیوترهای کیفی ارزان قیمت، از صفحه نمایش های TFT 3/11 اینچی استفاده می کنند. با پیشرفت تکنولوژی ساخت این صفحه نمایش ها، قیمت آنها در حال کاهش است. در حالت کلی، صفحه نمایش های Active – Matrix برای استفاده بر روی میز کار، به کار می روند.

مانیتورهای LCD رومیزی

ژولای سال 1997، استاندارد جدیدی برای مانیتور LCD وضع شد که اجازه می داد سیگنال های دیجیتالی مستقیماً از کارت گرافیک به مانیتور LCD بروند. تولید کنندگان صفحه نمایش LCD نیز روی روش هایی برای ساخت و تکمیل صفحه نمایش های 4/11 اینچی TFT کار می کنند و انتظار می رود فروشندگان سیستم های کامپیوتری، این نوع مانیتور ها را با سیستم های خود ارئه دهند.

به هر حال، هرگز از نمایشگرهای Passive-Matrix برای موارد رومیزی استفاده نکنید. منابع نور محیط به راحتی کارآیی این نوه صفحه نمایش را پائین می آورند. همچنین تصویر این نوع نمایانگرها نسبت به مدل های TFT با سرعت کمتری بازسازی می شوند و از آنها نمی توان برای کاربردهای چند رسانه ای استفاده کرد.

قرار است در این مقاله مانیتورهای LCD را مورد بررسی قرار دهیم. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

  1. در ابتدای این مقاله ال سی دی تعریف شده است.
  2. در ادامه معایب مانیتورهای LCD بیان شده است.
  3. سپس تقسیم بندی مانیتور های LCD مورد بررسی قرار داده شده است.
  4. حالت های پردازشی در مانیتورهای ال سی دی یکی دیگر از موضوعاتی است که در این مقاله دیده می شود.
  5. همچنین موضوع نکات فنی در خرید مانیتور LCD را در این مقاله دیده می شود.
  6. و در آخر به موضوع مانیتورهای نانو کریستال و QD-LED پرداخته شده است.
3000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز