خانه » مقالات حسابداری » دانلود مقاله مالیات

دانلود مقاله مالیات

دانلود مقاله مالیات با 83 صفحه به صورت فایل PDF (بسیار جامع و کامل)

اگر از شما بپرسند مالیات را تعریف کنید، جواب شما چیست؟ ساده ترین پاسخ که می توان گفت : هر کسی که کسب و کاری را راه اندازی کرده، در پایان سال باید قسمتی از درآمد و سود خود را به عنوان مالیات به دولت بدهد. البته تعاریف تخصصی تر و جامع تر نیز موجود هست ولی در اینجا همین توضیح کافی است. خیلی ها هستند که با مالیات کنار نمی آیند و به قول معرف می گویند پول زور است و چرا باید بخشی از درآمد خود را به دولت بپردازند؟ اگر با خمس در دین اسلام نیز آشنا باشید، می توان به آن تشبیه کرد آن را که البته در مورد آن بحث شده است. مقاله ای با عنوان مالیات از سری مقالات حسابداری از سایت دانلود مقاله برای این پست آماده کرده ایم که امیدواریم بتوانیم کمک کوچکی در مورد چیزی که شما می خواهید، کنیم. مطالب مفیدی در این مقاله موجود است که مهم ترین آن های به این صورت است : مالیات چیست؟ تاریخچه مالیا، آثار پرداخت مالیات، اشخاص مشمول پرداخت آن، انواع مالیات، مالیات های مسقیم و غیر مستقیم، تفاوت خمس و زکات با مالیات و چندین مطلب دیگر که با خواندن این مقاله می توانید اطلاعات کافی را کسب کنید.

همه چیز در مورد مالیات

انسجام، وحدت و یکپارچگی در گروه حکومت فرهنگ سالم و اجرای قوانینی است که عدالت اجتماعی را میسر می سازد. مالیات بمثابه یک نوع هزینه اجتماعی است که آحاد یک ملت در راستای بهره وری از امکانات و منابع کشور موظف اند آن را پرداخت تا توانایی های جایگزینی این امکانات و منابع فراهم شود. در واقع دولت ها از طریق اجرای یک قانون مالیاتی عقلایی و منطقی شتاب توسعه اجتماعی – اقتصادی کشور را شدت می بخشد. بدیهی است چنانچه این قانون منطبق با اهداف اقتصادی کشور نباشد خود یکی از عوامل بازدارنده توسعه تبدیل خواهد شد.

   دولت در جهت اجرای وظائف خود نیازمند به منابع کافی درآمدی می باشد مالیات به عنوان یکی از منابع درامدی دولت می تواند تا حدودی این وظیفه را به عهده بگیرد. و در این میان دولت وظیفه دارد جهت کم کردن اتکاء خود به درآمد نفت که دچار نوسانات شدید می باشد، به این منبع توجه کافی داشته باشد و سیاستهای خود را در این مسیر پی ریزی کند.

مالیات های مستقیم و غیر مستقیم

در ایران هیچگاه مالیاتها از جنبه مستقیم و غیر مستقیم آن جهت گیری خاصی نداشته و بدون هدف گیری و برنامه ریزی، نسبت بین این دو مالیات کم و زیاد می شده است. با توجه به نقش بسیار حسیاس مالیاتهای مستقیم چه در برقراری عدالت مالیاتی و چه در پر کردن شکاف درآمدی بین اقشر مردم، لزوم توجه به این مالیات و جهت گیری به سمت آن روشن می گردد.

نسبت بین مالیاتهای مستقیم و غیر مستقیم به کل درامدهای مالیاتی در کشورهای مختلف تا اندازه ای به میزان توسعه یافتگی آنها بستگی دارد. و یکی از خصائص بارز کشورهای در حال رشد و عقب نگاهداشته شده نسبت بالای مالیاتهای غیر مستقیم در مقایسه با مالیاتای مستقیم است.

   علت تمایل این کشورها به مالیاتهای غیر مستقیم در وهله اول به خاطر پائین بودن سهم درآمدها در آن کشور ها و در درجه دوم به مناسبت سادگی و وصول این دسته از مالیاتها می باشد.

از آنجائیکه وصول مالیات مشاغل به سهولت سایر مالیاتها نیست و در حقیقت نوعاً کاربر است به عبارت دیگر نیاز به شناسائی دقیق کلمه واحدها و آشنایی با رمز کلیه فعالیت های کسبی و تجاری دارد و این شناسائی و آشنایی مستلزم صرف نیرو و داشتن تخصص کافی است، لذا پایین بودن سهم آن ناشی از عدم کارایی نظام مالیاتی در حد مطلوب است.

کلمه Tax به معنای مالیات

کلمه Tax به معنای مالیات

همچنین رعایت عدالت مالیاتی ایجاب می کند که دولت مالیات حقه خود را از این بخش دریافت دارد. با مقایسه فزونی داشتن مالیات بر حقوق نسبت به برنامه و عقب بودن مالیات بر مشاغل از برنامه در کلیه سالهای برنامه چنین به نظر می رسد که آن بخش هایی مالیات حقه خود را پرداخته اند که نمی توانسته اند پرداخت نکنند و آن سازمان وصول کننده مالیات به مالیاتهای سهل الوصول توجه نموده است. مثل مالیات بر حقوق.

در واقع می توان نتیجه گیری که نظام مالیاتی کشور با اقشار مختلف مودیان مالیاتی برخوردی انفعالی دارد و این برخورد نمی تواند سازنده باشد.

تغییر سیاست بازرگانی یا با چند کشور میزان آن افزایش یا کاهش یابد ولی چون گمرک صرفاً هدف مالی ندارد، بلکه هدف های اقتصادی حمایت از صنایع داخلی و … دارد وسیله  خوبی برای اعمال سیاست اقتصادی کشور است.

در مورد ظرفیت مالیاتی کشور باید گفت که، درصد ناچیز مالیاتها در رابطه با تولید ناخالص داخلی کشور نشان می دهد که ظرفیت مالیاتی به هر حال بسیار بالا تر از مالیاتهای وصولی است. ولی تفاوت ظرفیت های مالیاتی و وصول مالیاتها در منابع مختلف مالیاتی یکسان نیست.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. تحقیق دانشجویی درباره مالیات

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز