خانه » مقالات کامپیوتری » دانلود مقاله مادربرد (برد اصلی) کامپیوتر

دانلود مقاله مادربرد (برد اصلی) کامپیوتر

دانلود مقاله مادربرد (برد اصلی) کامپیوتر با 21 صفحه و با فرمت اجرایی در قالب فایل PDF

مادربرد یا برد اصلی که در زبان لاتین (Motherboard) به آن گفته می شود و البته (Mainboard) نیز خوانده می شود اصلی ترین جزء یک کامپیوتر به شمار می رود. لازم به ذکر است که مادربرد زیر مجموعه سخت افزار یک کامپیوتر است. شما وقتی می خواهید یک قطعه سخت افزاری را به کار ببرید، باید آن را بر روی مادربرد نصب کنید که این قطعات شامل پردازنده ، رم ، کارت گرافیک ، مودم و … می توانند باشند و یا وقتی شما می خواهید هارد دیسک خود را به کار اندازید، باید کابل آن را به پورت مخصوص که بر روی مادر برد تعبیه شده است نصب کنید. یا مثلاً اگر بخواهید یک دی وی دی رایتر بر روی کیس رایانه خود بگذارید باز هم پای مادربرد در میان است که باید کایل های مخصوصش را در جایی که برای این سخت افزار گذاشته شده نصب شود. مادربرد یک برد است که برق را از منبع تغذیه گرفته و بین بقیه قطعات تقسیم می کند. همین طور یکی دیگر از کار های آن هماهنگ کردن دستورات واحد پردازنده و دیگر قطعات سخت افزاری است.

قصد داریم مقاله ای تحت عنوان مادربرد در این پست از سایت دانلود مقاله برای شما عزیزان علاقه مند به مبحث کامپیوتر یا رایانه که تعداد آن ها هم کم نیست بگذاریم. تعریف یک مادربورد، همچنین انواع آن، انتخاب یک مادربرد خوب، مشخصات این قطعه سخت افزاری و چگونگی برطرف کردن عیب های آن از مهم ترین عنوان های این مقاله بوده که امیدواریم رضایت شما عزیزان را جلب کنیم.

نحوه کار مادربرد ها

سه خصوصیت متغییر و وابسته برای تعریف مادربردهای امروزی وجود دارد : قالب (فروم فکتور) چیپ ست و اجزا. قالب به اندازه فیزیکی مادربرد مانند محل اجزا و پورت ها اطلاق می شود. چیپ ست نوع پردازنده و رم مورد نیاز برای کامپیوتر را مشخص می کند و به عنوان معیاری برای دستگاه های قابل پشتیبانی روی مادربرد شناخته می شود. سرانجام اینکه، قطعات داخلی، عملکرد درونی سیستم را مشخص می کنند.

هر تکنسین خوب باید قادر به پیشنهاد مادربرد به مشتری خود با توجه به مشخصات آن باشد. چون مادربرد عملکرد، توسعه و پایداری کل کامپیوتر را مشخص می کند، بسیار مهم است که مادربرد را بشناسید.

قالب ها و انواع مادربرد (فورم فکتورها)

قالب ها اشکال استاندارد صنعتی هستند که به مادربرد امکان کار با کیس ها و منابع تغذیه مختلف را می دهند. مادربردها بصورت یک مستطیل یا مربع ساده ساخته می شوند، ولی اندازه آن ها و شکل قطعات داخلی متفاوت است. شما باید مادربرد را درون کیسی نصب کنید که برای آن طراحی شده است تا پورت ها و اسلات ها به درستی در جای خود قرار گیرند.

منبع تغذیه و مادربرد باید دارای رابط های منطبق بر هم باشند و قالب های مختلف، اتصالات مختلفی دارند. با در نظر گرفتن این موضوع که قالب شامل کیس و مادربرد و منبع تغذیه می باشد، همچنین نحوه حرکت هوا را درون شاسی مشخص می کند.

برای بروز آوری مادربرد و ارائه پیشنهادات خوب به مشتریان، تکنسین باید این قالب ها را بشناسد. صنعت کامپیوتر تعدادی از این قالب ها را در طی سالیان حذف و تعدادی را نگه داشته است. پس با پدر بزرگ تمام این قالب ها یعنی AT کار خود را شروع می کنیم.

قالب At که در اوایل دهه 80 توسط IBM اختراع شد، اولین قالب مادربرد بود که تا اواسط دهه 90 نیز مورد استفاده قرار گرفت. AT امروزه منسوخ شده است. نوع AT از مادربرد دارای یک پورت صفحه کلید بزرگ است و دارای یک سوکت برق منحصر بفرد بنام P8/p9 می باشد.

مادربرد گیگابایت

عکس یک نوع از مادربرد گیگابایت

مادربرد AT چند طیف اندازه دارد که از بزرگ تا خیلی بزرگ طبقه بندی شده است. مادربرد AT اولیه بسیار بزرگ بود و حدود 30 سانتی متر عرض و 33 سانتی متر طول بود. تکنولوژی کامپیوتر بسیار جوان بود و نیاز به فضای بزرگی برای چیپ های مختلف مورد نیاز برای کار اجزای کامپیوتر مانند صفحه کلید بود.

بزرگ ترین و تنها و مشکل مادربردهای AT نبودن پورت های بیرونی بود. وقتی کامپیوتر اختراع شد، تنها دستگاهی که به آن متصل می شد، صفحه کلید و نمایشگر بود. در واقع AT برای همین طراحی شده بود.

به مرور زمان تعداد دستگاه های قابل اتصال به پشت کامپیوتر افزایش یافت. امروزه یک کامپیوتر معمولی دارای صفحه کلید، ماوس، چاپگر، بلندگو، نمایشگر و چندین دستگاه دیگر نیز از طریق پورت USB به آن متصل است.

چیپ ست مادربرد ها

هر مادربردی دارای یک چیپ ست است. چیپ ست نوع پردازنده قابل قبول توسط مادربرد، نوع و ظرفیت رم و دستگاه های بیرونی و درونی قابل پشتیبانی توسط کامپیوتر را مشخص می کند. چیپست ها از نظر امکانات، بازدهی و پایداری بسیار متفاوت اند و بنابراین گزینه ای بسیار حیاتی در انتخاب مادربرد به حساب می آیند. متخصصان خوب، شناخت خوبی از چیپست ها دارند.

چون چیپست ارتباط بین پردازنده و دیگر دستگاه های روی سیستم را ساده تر می کند، چیپ های درون آن تقریباً در وسط مادربرد قرار می گیرند. بسیاری از چیپست های امروزی به صورت دو چیپ اصلی با نام ها (Southbridge و Northbridge) ساخته می شوند.

چیپ Northbridg روی مادربردهای بر اساس اینتل به پردازنده کمک می کند تا با رم کار کند . روی مادربرد های بر اساس AMD ارتباط کارت تصویر را فراهم می کند چون کنترل گر حافظه درون CPU قرار دارد. چیپ های فعلی Northbridge کارهای زیادی انجام می دهند و بسیار گرم می شوند و باید هیت سینک و فن خاص خود را داشته باشند.

از طرف دیگر Southbridge برخی از دستگاه های توسعه و درایوهای ذخیره سازی حجیم مانند هارد درایو ها را پشتیبانی می کند. بسیاری از چیپ های Southbridge نیازی به خنک کنندگی اضافی ندارند و این چیپ ها می توانند فقط توسط هیت سینک خنک شوند. بدین ترتیب Southbridge محلی مناسب برای دیدن سازنده چیپست است.

ارتقا و نصب مادربرد

برای بسیاری از متخصصین ، عبارت افزودن یا ارتقای مادربرد ترسناک است. برای شما نباید این گونه باشد. نصب مادربرد یکی از مراحل معمول و لازم برای تعمیر کامپیوتر است. این کار ساده و ارزان است. تنها مشکل این است که وقتی تعداد زیادی قطعات روی مادربرد سوار است، برداشتن قطعات و نصب دوباره آن ها روی مادربرد جدید کمی کسل کننده است.

انتخاب مادربرد و شاسی مناسب

انتخاب مادربرد و شاسی، چه نو و چه قدیمی، می تواند کاری بسیار سخت باشد. ابتدا باید نوع مادربردی را که می خواهید مشخص کنید که مثلاً بر اساس اینتل باشد یا AMD. سپس باید در مورد قالب آن تصمیم بگیرید که قطعاً روی نوع شاسی انتخابی نیز تاثیر خواهد گذاشت. سوم اینکه، مادربرد شما چقدر امکانات دارد و پیکربندی آن به چه ترتیب است. برای این کار باید راهنمای مادربرد را بخوانید. و نهایتاً، باید شاسی سازگار با فضا، بودجه و قالب خود را بخرید.

ابتدا باید بدانید که به مادربردی نیاز دارید. چه پردازنده ای را به کار خواهید برد؟ آیا مادربرد با پردازنده شما کار خواهد کرد؟ چون بیشتر اوقات پردازنده همراه با مادربرد خریداری می شود، سازگاری این دو را از فروشنده بپرسید. اگر امکان داشت، مادربردی خریداری کنید که با سرعت های بسیار بالاتر از پردازنده شما نیر کار کند. بدین ترتیب بعد ها می توانید سیستم خود را ارتقا دهید. به چه میزان زم نیاز دارید؟ آیا سوکت های اضافی برای بروزآوری های آینده در سیستم شما وجود دارد؟

امروزه چندیدن سازنده بسیار خوب مادربرد وجود دارد. برخی از معروف ترین مارک ها Abit, Asus, BioStar, DFI, Gigabyte, MSI و Ahuttle می باشند. ممکن است سازنده ای که شما در نظر دارید معروف نباشد، ولی مادربردهای بسیار خوبی داشته باشد. بطور کلی وقتی فروشنده برنامه تضمین خوبی برای مادربرد هایش داشته باشد، محصولاتش ارزش امتحان کردن را دارند.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله

تاکنون 2 نظر ثبت شده است.

  1. سلام خسته نباشید عرض میکنم ببخشید من این مقاله مادربورد رو خریدم ولی ایمیل رو اشتباه وارد کردم والان نتونستم دانلود کنم اگه امکانش هس بفرستین به این آدرس
    BEHZAD 1993.M1993BM@GMAIL.COM
    ممنونم.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز