خانه » مقالات فرهنگی » دانلود مقاله درباره فرهنگ از دیدگاه مراجع

دانلود مقاله درباره فرهنگ از دیدگاه مراجع

دانلود مقاله درباره فرهنگ از دیدگاه مراجع از سری مقالات فرهنگی با 86 صفحه و فرمت اجرایی word

کسانی که دستی در فرهنگ دارند تا کنون تعریف ها و توصیف های زیادی در مورد فرهنگ ارائه داده اند. تعداد تعاریفی که برای فرهنگ در دایره المعارف بریتانیکا آمده است به مرز یکصد و شصت و چهار رسیده است. وقتی در این تعاریف دقت می کنیم می بینیم که بعضی از این تعاریف برای شناساندن چند عنصر فرهنگی عنوان شده است. وقتی که ما با دقت بیشتری به تعاریف در فرهنگ ملل مختلف می نگریم به این موضوع پی می بریم که فرهنگ گرایی در ذات انسان ها وجود دارد و با وجود قدرت طلبی ها و لذت پرستی ها این فرهنگ است که به راه خود ادامه می دهد. با اینکه همه ی صاحب نظران و محققان در تفسیر و تعریف مفهوم فرهنگ با یکدیگر در تضاد هستند اما نقطه ی مشترک بین آن ها اصل تکاملی فرهنگ است.

در این پست می خواهیم مقاله ای کامل و جامع در مورد فرهنگ از دیدگاه مراجع جهان را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. این مقاله به 2 فصل به صورت جدا تهیه شده است که در زیر ما فقط عناوین فصل ها و مطالب مهم آن را بیان می کنیم :

  • فصل اول به تعاریف فرهنگ از دیدگاه مراجع فارسی، عربی، فرانسوی، آلمانی، آمریکا و همینطور تعریف آن در لغت نامه ها و دایره المعارف ها پرداخته شده است.
  • فصل دوم نیز ماهیت فرهنگ تکاملی نام دارد.

فرهنگ از دیدگاه مراجع بزرگ

ما قبلاً یک مقاله در مورد تعریف فرهنگ در سایت گذاشته ایم که شاید آن مقاله نیز بتواند به شما کمک کند.

تحقیق در مورد فرهنگ از دیدگاه مراجع

تحقیق در مورد فرهنگ از دیدگاه مراجع

فرهنگ به عنوان شیوه ی زیست

انسان ها دارای قدرت درک همه ی حالت های رفتاری و فعالیت ها هستند و متغییرهای فرهنگی نیز نهفته شده در خلاقیت و قدرت تجسم ذهن در انسان. در زندگی اجتماعی انسان ها، در رابطه با واقعیت های زیستی و اقتصادی محدودیت هایی وجود دارد. در زندگی بشر، موضوعاتی مثل هنر، فلسفه و فرهنگ افزایش یافته اند اما این موضوع مشخص نیست که آیا این افزایش در مراحل مشخص رخ داده است یا خیر. اینکه فرهنگها به طور مطلق دارای تنوع باشند به ظاهر از روی زمین محو شده است. محققان در زمینه های مردم شناسی و تاریخ بر این عقیده اند که در قرن های چهارده و پانزده و قبل از آن که بعضی از کشورهای اروپایی در آیین های زیستی مردم در کشورهای دیگر دست ببرند و دخالت کنند، تنوع فرهنگی در نقطه اوج خود قرار داشته است.

عناصر فرهنگ

برای اینکه بتوانیم فرهنگ را تجزیه و تحلیل کنیم لازم است که با مفاهیم خاصی آشنایی داشته باشیم. اولین مرحله ای که باید انجام دهیم این است که عناصر فرهنگ را طبق تعداد و اصول کلی آن ها طبقه بندی کنیم. به جز طبقه بندی، مفاهیم دیگری نیز وجود دارند که برای بررسی فرهنگ می توان از آن ها استفاده کرد. کسی که خودش حامل فرهنگ است نمی تواند عناصر فرهنگ را مشخص کند بلکه این عناصر باید توسط فردی که آن ها را مطالعه می کند مشخص شود. دو گروه از مکاتب فکری وجود دارند که نیازهای انسانی را برطرف می کنند، علمای اجتماع فرهنگ را به این دو گروه تقسیم می کنند.

شیوه ی فرهنگ

می توان از فرهنگ برای انجام دادن بعضی از کارها در جامعه استفاده کرد. برای اینکه بتوانیم شیوه ی خاص و ویژه ای از کردارها را در جامعه توصیف کنیم اصطلاحی به عنوان (زیرمجموعه فرهنگ) را به کار می بریم. طبق این تعریف به این نتیجه می رسیم که افراد سیاه پوستی که در ایالات متحده ساکن هستند شیوه ی زندگی شان با افراد سفید پوست آن منطقه متفاوت است، با این که در نزدیکی یکدیگر زندگی می کنند. اگر بخواهیم به فرهنگ در قالب شیوه ی رفتاری نگاه کنیم می بینیم که اکثرا بیانگر روش هایی است که به حل مشکلات منجر می شود.

تغییر فرهنگ

هر فرهنگی و با هر مشخصه ای به طور سریع یا کند در حال تغییر است. همه فرهنگها از اجزا و عوامل مختلفی تشکیل شده اند که طبیعتا تغییر در هر جزء آن باعث تغییر دیگر اجزاء آن می شود. به عقیده ی دانشمندان، معضلاتی که در یک جامعه رخ می دهند به این دلیل است که بعضی از اجراء فرهنگها به صورت کندتری نسبت به دیگر قسمت های آن تغییر پیدا می کنند. وقتی تعدادی از اجزای یک فرهنگ به دنبال اجزای دیگر می روند، عقب افتادگی فرهنگی رخ می دهد. معمولا تحولی که در دانش و تکنولوژی رخ می دهد آنقدر سریع رخ می دهد که فرهنگ را به عقب می راند و از آن پیشی می گیرد.

صفات و ویژگی های فرهنگ

هر جامعه ای فرهنگ خاص خود را دارد. فرهنگ هر جامعه دارای ویژگی هایی است که آن را از سایر فرهنگ ها متمایز می کند. فرهنگها از ثبات، دوام و ویژ گی ها بر خوردار هستند که بستگی به تک تک افراد ندارد. گر چه فرهنگ زاده جامعه انسانی است و خارج از ذهن افراد به طور مستقل وجود دارد ولی رفتار جامعه را در جامعه سازمان داده و حدود و نوع آنرا مشخص می کند .

در واقع، فرهنگ از یک طرف محصول فعالیت انسان است که در جامعه تحقق می یابد و از طرف دیگر طرز تفکر و بینش افراد جامعه را تعیین و سازماندهی می کند.

  1. فرهنگ امری کاملاً اکتسابی است. انسان محتوای فرهنگ را در طول مدت حیات اجتماعی خود فرا می گیرد. به این معنا که جامعه، آداب و رسوم و عقاید و طرز تفکر را بر اساس راه و روشی که مطلوب می داند، به اعضای خود می آموزد .
  2. فرهنگ قابل انتقال است. دستاورد های انسان بر اساس فرایند فرهنگ پذیری افراد جامعه به نسل های بعدی منتقل می شود. این امر، یکی از خصلت های انسان است که می تواند اندوخته ها و تجربیات و تمایلات خود را به افراد دیگر انتقال دهد. با این که بعضی از حیوانات تکامل یافته می توانند مطالبی فرا گیرند، اما نمی توانند به هم نوعان خود منتقل کنند.
  3. فرهنگ پدیده اجتماعی است. فرهنگ به خود آمده و زاده زندگی اجتماعی است. فرهنگ، محصول اندیشه، فعالیت و کار اجتماعی انسان است و از صفات عمومی پدیده های اجتماعی بر خوردار است. یعنی، تغییر و تحول می یابد، عمومیت دارد و مردم از آن تبعیت می کنند. در عین حال نسبت به افراد جامعه مستقل است .
  4. فرهنگ، نیازها و خواسته های افراد جامعه را بر آورده می سازد. اساساً فرهنگ در چنین پوششی زاده شده است تا نیاز ها و شیوه بر آورد نیاز ها را نظام بخشد.
  5. فرهنگ امری عام است. هر جامعه خواه ابتدایی یا پیشرفته دارای فرهنگ است. حال ممکن است جامعه ای بر سنت های دیر پا و خرافات بنیان گیرد و یا فرهنگ جامعه ای دارای قوانین و مقررات مدون و سازمانهای رسمی باشد.
  6. فرهنگ هر جامعه از دو بخش معنوی (ارتباطی و انتظامی) و مادی (عینی و زیر ساختی) تشکیل شده است. آداب و رسوم، اخلاق، مذهب و هنر و فلسفه، بخش معنوی (ارتباطی و انتظامی) و ابنیه های قدیم و جدید، موسسات، ابزارها، تکنیک ها، سازمان شهر ها و روستا ها و فرهنگ مادی (عینی و زیر ساختی) را شکل می دهند.
  7. فرهنگها قابل ارزش گذاری نیستند. ممکن است مطالعه فرهنگ ملت ها، موجب توسعه و تکامل بخش مادی و فرهنگ شود. اما نمی توان به ارزش گذاری فرهنگها پرداخت.
4000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز