خانه » مقالات سیاسی » دانلود مقاله فتح و آزادسازی خرمشهر

دانلود مقاله فتح و آزادسازی خرمشهر

دانلود مقاله فتح و آزادسازی خرمشهر با 107 صفحه و فرمت اجرایی PDF

می دانید در تقویم روز سوم خرداد چه روزی است؟ آزادسازی خرمشهر که طی عملیات بیت المقدس انجام شد یکی از روز هایی است که با افتخار آفرینی رزمندگان اسلام شهر خرمشهر که معروف بود به خونین شهر، توانستند آن را از نیروهای عراقی پس بگیرند و حتی اجازه ندهند که یک وجب از خاک کشور ایران به دست آن ها بیوفتد. جنگیدن با نیروهای عراقی که به دست یک فرد دیکتاتور به نام صدام حسین بود واقعاً کار سختی بود، این را هم اضافه کنید چون ایران بدخواه زیاد دارد از اقصی نقاط کره خاکی به عراقیان کمک مالی و نظامی می شد تا ایران را به تصرف خود در آورند ولی هیچ وقت این اتفاق نیوفتاد. از همین رو این روز را روز آزادسازی خرمشهر در تقویم ما نامیده اند.

مقاله آزادسازی خرمشهر از سری مقالات سیاسی موضوعی است که امروز و در این ساعت قصد داریم در اختیار شما قرار دهیم. خرمشهر را خدا آزاد کرد … ، پیام امام خمینی به مناسبت آزادسازی خرمشهر، حرف های گفته نشده درباره فتح خرمشهر، فتح خرمشهر از زبان شهید علی صیاد شیرازی، ماجرای حمله عراق به خرمشهر، عملیات بیت المقدس و چندین مطلب دیگر که در این مقاله به چشم می آید.

آزادسازی خرمشهر و فتح آن

رزمندگان ایرانی برای پایان دادن به 575 روز اشغال خرمشهر توسط عراق را از طریق یک عملیات نقطه عطفی موسوم به بیت المقدس انجام داده اند.

نیروهای ایرانی عملیات بیت المقدس در آوریل 1982 با امید به خدا و جنگندگی ، خرمشهر را در 24 می همان سال آزاد کردند. در باز پس گیری این شهر، برخی از ایرانیان 19000 سرباز از ارتش عراق را دستگیر کردند.

تلفات آزادسازی خرمشهر

در این عملیات، آمار تلفات نیروهای ایرانی، 6000 کشته و 24000 مجروح بود.

فتح خرمشهر در جنگ تحمیلی ایران و عراق به نفع نیروهای ایرانی تغییر کرد در صورتی که صدام، با ماشین های جنگی ، بودجه های زیاد برای جنگ، و نیروهای نظامی و اطلاعاتی که آن ها با پشتیبانی کامل از بیش از 20 کشور که توسط ایالات متحده رهبری می شد، به آن ها می رسید.

جنگ تحمیلی زمانی شروع شد که عراق تحت نظر صدام حسین دیکتاتور بود و در تاریخ 22 سپتامبر 1980 به ایران حمله کرد و این جنگ به مدت هشت سال به طول انجامید.

در 24 می سال 1982، نیروهای ایرانی با وارد شدن به خرمشهر که توسط نیروهای عراقی اشغال شده بود ، به سکونت آن ها پایان دادند. فرمانده نیروهای عراقی در خرمشهر، سرهنگ احمد زیدان بود که اقدام به فرار کرد و وقتی که به دام افتاد ، در یک میدان مین که به دستور او برپا شده بود ، منجر به کشته شدن خودش شد .

بیش از 500 تانک مدرن روسی و ده ها تن از نفربر به در جهت خرمشر با هدف اشغال آن حرکت کردند.

توپخانه سنگین ارتش عراق به از داخل عراق این شهر را بمباران می کرد. تعدادی از اعضای بسیج سعی در متوقف کردن تانک های دشمن داشتند. با این حال، ژنرال سعد ، سعی بر فتح خرمشهر که در یک هفته به صدام وعده داده بود، داشت. فرمانده توپخانه از بخش سوم ارتش عراق، سرهنگ احمد زیدان، به این منظور بمباران مناطق مسکونی برای درهم شکستن مقاومت مردم سعی داشت.

ارتش عراق پیش از این با استفاده از عکس های هوایی خرمشهر را بررسی کرده بود. با توجه به تراکم جمعیت بالا در این شهر، صدها نفر از زنان و کودکان کشته شدند. ساکنان مجبور به تخلیه خرمشهر شدند. با این حال، نیروهای بسیج در خرمشهر باقی ماندند تا با نیروهای دشمن مقابله کنند.

آزادسازی خرمشهر طب عملیات بیت المقدس

آزادسازی خرمشهر طب عملیات بیت المقدس

اگر چه تعداد کسانی که در این شهرستان باقی مانده بود زیاد نبود و بسیاری از آنها قادر به متوقف کردن پیشرفت ارتش عراق نبودند ولی با این حال آنها را در خارج از شهر خرمشهر برای 36 روز نگه داشتند.

نیروهای عراقی پس از ورود به شهرستان، هر آن چه را که پیدا می کردند به خصوص از بندر و گمرک، با استفاده از صدها کامیون، غارت کردند.

صدام، با حمایت از رهبران برخی از کشورهای عربی، در صدد جدا کردن استان خوزستان از ایران و به دست آوردن کنترل از اروند رود (شط العرب) بود. پس از تعدادی از عملیات نظامی، نیروهای ایرانی قادر به سازماندهی موفق ترین عملیات سال اول جنگ شدند، که آن را عملیات ثامن الائمه نامیده بودند. این عملیات نظامی محاصره یک ساله آبادان و بخش شرقی رودخانه کارون را شکست.

فتح خرمشهر

سعد شته، که فرمانده عملیات عراق در سمت شرقی رودخانه کارون بود، از این منطقه فرار کرد، اما صدام پس از مدتی مدت کوتاهی دستور اعدامش را صادر کرد. نیروهای نظامی ایران محاصره آبادان را در 27 اکتبر 1981 شکستند، و این به عنوان مقدمه برای عملیات بیت المقدس برای آزادی خرمشهر بود. این عملیات منجر به آزادی 5500 مربع کیلومتر از استان خوزستان شد، که بزرگترین شکست دشمن پس از عملیات ثامن الائمه و عملیات فتح آل مبین بود. در این عملیات، بیش از 32000 نیروهای دشمن اسیر شدند و علاوه بر این، 511 تانک از دشمن نابود شد.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز